התמכרות לחומרים ולהרגלים מסוכנים - מרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות - כיצד מגדירים התמכרויות?

התמכרות נמצאת בכל מקום סביבנו. לפעמים נדמה שהגזע האנושי פיתח יכולת להיצמד לכל דבר; לטלוויזיה, לאינטרנט, לסיגריות, לכושר, לסמים, לגז מזגנים, לדבק, לטיפקס, לשוקולד, לאהבה - כל יום מתגלות התמכרויות חדשות, שכולן סובבות סביב משפט אחד: "לא יכול בלי".

לכל אחד יש את האחת שלו?

אחד לא יכול לחיות בלי קפה, שני לא יכול לחיות בלי סיגריות, שלישי לא יכול לחיות בלי "האח הגדול", רביעי לא יכול לחיות בלי לסקור כל עשר דקות את מהדורות החדשות באינטרנט, וחמישי לא יכול לעבר את היום בלי עוד ניסיון כושל להתקשר לאקסית, שמסננת אותו כבר חצי שנה.

כל אחד מן האנשים הללו הוא בעל תכונות אחרות וכישורים אחרים; אבל כל אחד מהם פיתח תלות, שעשויה להיות מסוכנת, בגורם חיצוני. והתלות הזו, כפי שמגלים יותר ויותר אנשים מדי שנה, היא אחד הגורמים ההרסניים ביותר בחייו של האדם.

קיראו על טיפול בהתמכרויות

שורשי ההתמכרות

שורשיה של ההתמכרות מגוונים למדי. יש הסוברים כי התמכרות גופנית לחומר מסויים, כגון קפאין או ניקוטין, מקורה בחוסר איזון כימי; רבים אחרים סבורים כי מקורה של ההתמכרות הוא רגשי.

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי במרכז ד"ר טל, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483"
 

על פי התיאוריה הפסיכואנליטית של מלאני קליין (והפרשנות שניתנה לה ע"י החוקרים שלמה גיורא שהם ומשה אדד) התיאורטיקנית שפעלה עד אמצע המאה ה-20, הגורם העיקרי לפיתוח התמכרות הוא חוסר בשלות נפשי הנובע מתהליכים פגומים בין האם לילד שלה.

כפי שהתינוק, על פי קליין, רואה בשדי אמו את הגורם המרכזי לאושר, כך האדם המתמכר בוחר לו אובייקט המשמש לו כ"שד חלופי" – ובצריכה הסדירה שלו הוא תולה את אושרו ואת  כוח ההסתגלות שלו.

ככל שההתמכרות קשה יותר ואובייקט ההתמכרות הרסני יותר, כך ההתמכרות נחשבת לבעיה נפשית קשה יותר ודורשת טיפול פסיכולוגי יסודי ועמוק.

מרכיבי ההתמכרות

להתמכרות יש מאפיינים שונים בגילאים שונים. להתמכרות לאלכוהול, סיגריות וסמים בגיל ההתבגרות, בעיקר אצל בנים, יש מרכיב חברתי חזק; ככל שהלחץ החברתי סביב השימוש בחומרים המזיקים גדל, ותנאי המצוקה הסביבתיים חמורים יותר, כך הסיכוי להתמכרות בגיל הנעורים גבוהה יותר.

חשיבות הגורם החברתי יורדת בהדרגה עם הבגרות, אך חשיבות הגורם הסוציו-אקונומי אינה נפחתת – ובכל הגילאים ועל פני כל סוגי האוכלוסיה, מצוקה כלכלית ואישית היא גורם סיכון חמור ביותר לפיתוח התמכרות.

כיצד מגדירים התמכרות?

הגיוון הרב שיש במושאי ההתמכרות, גרם לארגון הבריאות העולמי לקבוע מספר קריטריונים לאבחון התמכרות (בתרגום חופשי):
 

  • שימוש חוזר בחומרים פסיכואקטיביים / פעילות המסוכנת למשתמש המכור, הגורם לחזרה כפייתית על השימוש או הפעילות והמקשה יותר ויותר על וויסות או הפסקת השימוש.
     
  • צורך כפייתי בהמשך השימוש בחומר / הפעילות הממכרת בכל תנאי; התפתחות הדרגתית של סבילות לחומר/ פעילות, הגורמת לצריכה / פעילות הולכת וגדלה במטרה להשיג את האפקט הרגשי הרצוי.
     
  • הופעת תופעות גופניות קשות עם הפסקת השימוש / הפעילות ("תסמיני גמילה", או "קריז"); השתלטות השימוש / פעילות על חייו הנורמטיביים של האדם תוך פגיעה משמעותית בניהולם התקין של הרגליו, תחומי אחריותו ותחביביו.
     
  • התמדת השימוש / הפעילות למרות המודעות הגוברת של המשתמש לנזק הסביבתי שיצרה ההתמכרות.

הקריטריונים הללו עשויים להתאים למגוון חמרים ופעילויות, והם כלי חשוב הן לסובל מהתמכרות והן למטפל על מנת לזהות את חומרת המצב.

התמכרות - חלק ב': התמכרות לסמים ואלכוהול

יש לכם את הכח לעזור לבן משפחה מכור!

הצלחת הגמילה של המכור תלויה הרבה בשינוי של ההתנהגות המשפחתית כולה. ליווי והדרכה של בני המשפחה מעניקים להם כלים המלמדים אותם איך לעודד את המכור בתהליך הגמילה (גם בשלבים בהם המכור לא מעוניין בגמילה) ואיך לחזק ולשמור על השינוי החיובי. מעבר לכך, הקבוצה מעניקה מקור לתמיכה והתייחסות להתמודדות עם קשיים שההתמכרות הביאה על המשפחה כולה. הסדנא תתקיים במרכז ד"ר טל בחיפה, בהנחיית רונית שריג, מטפלת מומחית בהתמכרויות. פנו אלינו לפרטים נוספים. 

אם אתם מעוניינים להקל על מצב של התמכרות, טיפול נפשי יכול לעזור לכם מאוד. בעזרתו תוכלו לברר את גורמי הנוקשות, אשר גורמים לכם להתמכר ולהזין את מעגל ההתמכרות, לשחרר את אותן נקודות, ולזכות בבריאות הנפש שלכם מחדשצרו קשר עימנו ונשמח לסייע.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה