רוגע ממכר? התמכרות ל- Clonex וכדורי הרגעה: לסיוע חייגו 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


רוגע ממכר? התמכרות ל- Clonex וכדורי הרגעה

מידי פעם אנו שומעים או קוראים במדורי הרכילות על אדם מפורסם שבאופן פתאומי אשפז עצמו במוסד גמילה או נפטר כתוצאה משימוש יתר בכדורי הרגעה. יש אנשים שמחוסר עניין יעברו לקרוא את הכתבה הבאה, יש אנשים שישתוממו על האפשרות שניתן להתמכר לכדורי הרגעה ויש כאלה שירגישו פרפור קטן (או גדול) בבטן כי בסתר ליבם הם יודעים שגם הם, סביר להניח, מכורים לכדורי הרגעה. 

כדורי הרגעה, הם תרופה, שיכולה להינתן על-ידי רופא משפחה (לא, לא בהכרח על-ידי פסיכיאטר). כדורי הרגעה, כשמם כן הם- נועדו לגרום לאדם לתחושה של רגיעה. בפועל, פעילותם הכימית גורמת להרפייה של השרירים (אשר משפיעה על התחושה שלנו שאנו רגועים ומשוחררים יותר) וכן לכניסה למצב של שינה.

הכדורים הנפוצים, שרופאים נוהגים לרשום הם וואבן, לורווין, קסנקס וקלונקס (Clonex) והם שייכים למשפחת הבנזודיאזפינים. 
 

תחילתו של כדור שלג - סיבות נפוצות לנטילת כדורי הרגעה 

התמודדות רפואית - סיבה אפשרית אחת לנטילת כדורי הרגעה, היא לשם שיכוך כאבים - במקרים מסוימים, רופאים רושמים מרשם לכדורי הרגעה (בד"כ למספר כדורים מינימלי) לשם שיכוך כאבים כמו כאבי שיניים, כאבים לאחר ניתוח וכדומה. במקרים אחרים, כדורי הרגעה נרשמים כתרופה זמנית להתמודדות עם בעיות שינה. במקרים שונים, אנשים מפתחים עמידות להשפעה של כדורים אלה, וצורכים יותר ויותר מהם או מגדילים את המינון, בין בדרכים חוקיות ובין בדרכים לא חוקיות. 
 
התמודדות עם אלכוהוליזם - במקרים לא מעטים, אנשים נוטלים כדורי הרגעה על מנת להתמודד עם "הנגאובר" הנובע משתיית אלכוהול או מתוך ניסיון להיגמל מהתמכרות לאלכוהול באופן עצמאי.

ניסיונות גמילה עצמאיים, ללא סיוע של גורם מקצועי, לרוב גורמים לתחושה חזקה של סטרס וחרדה, עמם המנסה להיגמל אינו מסוגל להתמודד, וכך הוא מוצא בכדורי הרגעה פתרון יעיל בהמשך הגמילה מאלכוהול ובהשקטת החרדה העוצמתית. מהרה הוא גם מוצא עצמו חזרה במעגל ההתמכרות, הפעם לחומר ממכר אחר. 
 
  צלצלו 03-6413483 בכל עת ונשמח לשמוע, לכוון ולייעץ!
 
התמודדות עם קשיים רגשיים - והיא לב ועיקר המקור לתופעה של התמכרות לכדורי הרגעה ועיקרה נטילת תרופות לשם התמודדות עם מצבים רגשיים שונים, בדגש על התמודדות עם חרדה
במקרים רבים, אנשים מתחילים את מעגל השימוש בכדורי הרגעה מתוך צורך דחוף להרגיע חרדה עוצמתית.

חרדה מציפה מעין זו יכולה להתהוות בשל חוויה של אירוע טראומטי, תקופה רווית סטרס, שינוי פתאומי (בין אם חיובי ובין אם שלילי) ועוד. במקרים אחרים, שימוש בכדורי הרגעה נובע מחוויה ארוכת טווח של חרדה או מרצון להפחית חרדה מתמשכת ושקטה אך מציקה
 
שימוש בכדורי הרגעה נועד למעשה להתמודד עם הסימנים המאפיינים חרדה - סימנים גופניים (קצב לב מוגבר, לחץ בחזה, הזעה, מתח) עם תחושות הפחד, עם המחשבות הטורדניות ובעיקר עם הפגיעה באיכות בחיים של האדם - בין במישור התעסוקתי, בין במישור המשפחתי ובין במישור  החברתי. 
ההשפעה המיידית של כדורי הרגעה על התחושה הגופנית, בדגש על תחושת ההרפייה, מסייעת בהתמודדות עם סימנים אלה של החרדה. אך אין בה בכדי להביא לפתרון של ממש בהתמודדות עם חרדה, וודאי לא לטווח הארוך. עם הזמן הגוף מסתגל לכדורי ההרגעה, החרדה מציפה בשנית, והאדם זקוק למינון גבוה יותר או לשימוש בתדירות גבוהה יותר - בשלב בו האדם הופך תלוי בכדורי ההרגעה ותפקודו נפגע בלעדיהם -  ניתן להגדיר אותו כמכור. 
 

הקלות הבלתי נסבלת - איך מתמכרים בקלות לכדורי הרגעה 

כדורי הרגעה הם למעשה פתרון מידיי, קל, מהיר, נגיש, נוח ולגיטימי - כל רופא משפחה יכול לתת לאדם מרשם לכדורי הרגעה, במידה הוא מתאר סיבה מוצדקת לנטילתם. לעיתים קורה שמרשמים מעין אלה מתחדשים באופן אוטומטי וכך גם מתרחקת עוד יותר האפשרות להתמודד עם החרדה בדרכים אחרות שאינן רפואיות (כמו למשל מיינדפולנסCBT ועוד). 
 
שימוש חוזר ומתמשך בכדורי הרגעה "מרדים" את היכולת של האדם לפתח מנגנוני התמודדות עצמאיים, קלות השימוש בהם והקלות בה הם מסייעים בהפחתה מיידית של המצוקה מביאה לא פעם אנשים המכורים לכדורי הרגעה להכחשה של מצבם - קשה להם להבין כיצד הם, אנשים נורמטיביים, מוגדרים כמי שמכור להרואין או אלכוהול, שגם הרי רופא משפחה רשם את הכדורים, ויש להם את הלגיטימציה והתמיכה החוקית למעשיהם.

זאת ועוד, שהתנהלות חידושי המרשמים באופן קבוע והעלאת המינון כל כמה חודשים הופכים לנתון מעורפל, לא ברור ולא מדויק עבורם - ערפול שמגביר עוד את מעגל ההתמכרות וההכחשה. 
 

טיפול בהתמכרות לכדורי הרגעה 

ניסיון גמילה עצמאי מכדורי הרגעה, ללא הכוונה של איש מקצוע, עשוי להוות סכנה גופנית ונפשית שכן הן הגוף והן הנפש התרגלו לכדורי ההרגעה. ללא התרופות הגוף עשוי לחוות "שוק" אשר יבוא לידי ביטוי אף בהתקפי אפליפסיה וכך גם הנפש, עשויה לחוות טלטלה שתבוא לידי ביטוי בהתקפי חרדה חוזרים ונשנים ובחרדה עוצמתית פי כמה יותר מאשר בתחילה. לכן, גמילה והפחתת השימוש בכדורי הרגעה צריכים להיעשות בפיקוח ובהכוונה של גורם מקצועי, לרוב פסיכיאטר. 
הפחתת השימוש בכדורי הרגעה נעשית במקביל לתמיכה רגשית המסייעת במציאת פתרונות התמודדות יעילים יותר, ועצמאיים, להתמודדות עם החרדה, בשיקום אורח החיים, בסיוע בחזרה הדרגתית לתפקודי החיים השונים ובמציאת הכוחות הפנימיים של האדם לעזור לעצמו. 
 

שימוש בתרופות מרשם, גם ללא כוונה או רצון, עשוי להפוך להתמכרות. גם כשהמטרה הראשונית הייתה בהקלה על כאב, התמודדות רגשית ואפילו צורך רפואי לגטימי אנשים מוצאים עצמם חסרי שליטה ותלויים בתרופות מרשם. במרכז ד"ר טל נפתחה מרפאה ייחודית, "מרשם לבאלנאס" לטיפול בהתמכרות לתרופות מרשם הכוללת גמילה, מציאת חלופה תרופתית וסיוע בחזרה לשגרת חיים בריאה והשבת תחות השליטה. 
 
 

סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה