מכורים לסקס? על התמכרות למין במרכז ד"ר טל: 03-6413483
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות למין

התמכרות למין היא תופעה שבה אנשים מסוימים אינם יכולים לשלוט כראוי בהתנהגות המינית שלהם ומפתחים תלות במין או מקיימים "מין כפייתי". קיימים חילוקי דעות בין הסקסולוגים בשאלה עד כמה התופעה הזו תקפה ברחבי העולם, אך לבטח ידוע כי בתרבות המערבית יש לה ביטוי נרחב.

מאפייניה של ההתמכרות למין

על פי אחת הגישות המרכזיות בחקר התופעה, התמכרות למין מתאפיינת במעורבות תכופה בפעילות מינית קיצונית או יוצאת דופן, שמתארכת או חוזרת על עצמה הרבה יותר ממה שתכנן האדם לפני כן - ושלמרות מאמציו ונסיונותיו, הוא אינו מצליח להימנע ממנה או להגביל את משכה.

למעשה, ככל התמכרות אחרת, גם התמכרות למין מתאפיינת בעיקר בתחושת חוסר השליטה אל מול ההתמכרות ואל מול ההתנהגות הנובעת ממנה. כאשר הופכת ההנאה הטבעית ממין לתחושה של חוסר שליטה וחוסר יכולת להתאפק אל מול הצורך בכך, זוהי נורת אזהרה ראשונה.

האדם המכור למין עשוי למצוא את עצמו משקיע מאמצים רבים בניסיון להשיג פרטנרים מיניים רבים ככל האפשר או בעלי אוריינטציה מינית קיצונית כלשהי, לבלות זמן ומשאבים רבים בפעילות מינית למשל דרך שהייה מרובה מול אתרים פונוגרפיים או במועדונים, דרך אוננות מוגברת ועוד.

כל אלו הן התנהגויות הפוגעות בתפקודו האופטימלי של האדם בכל מערכות חייו: מקום העבודה, המשפחה, המערכת הזוגית והחברתית, והוא הופך שבוי בידי יצרו.

למרות האשליה בה מחזיק האדם הסובל מהתמכרות למין, על פיה לאחר שיפוג המתח המיני הוא ישתחרר מן הדחף הכפייתי - הרי שלאחר תקופה קצרה של רגיעה, דחפיו מתחזקים והולכים והוא נאלץ לשלם מחיר גבוה יותר ויותר על סיפוקם.

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית בליווי רפואי. חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייגו 03-6413483"

 

הדחפים המיניים אינם מתבטאים רק בדחף לקיום פעילות מינית, אלא גם במחשבה אובססיבית על פנטסיות מיניות ובתכנון כפייתי של אסטרטגיות להשגת פעילות מינית, ואף בטקסי הכנה וטיפוח מדוקדקים המיועדים להפוך את האדם למיני ככל האפשר.

למותר לציין כי ההתמכרות למין פוגעת באופן אנוש ביכולתו של האדם לקיים ולשמר קשר זוגי או משפחתי, להתמיד במקום עבודתו ולקבל הערכה אישית מן הסביבה. למרבה הצער, התמכרות למין עלולה גם לפגוע בסביבה כאשר האדם כל כך סובל ממנה עד שהוא מוכן להסתכן בפעילות מינית מסוכנת ומוצא עצמו מעורב בעבירות מין או בעבירות אחרות על החוק, אשר כוללות גם פגיעה בחפים מפשע. (לקריאה נוספת: התעללות מיניתתקיפה מינית)

הקשר בין התמכרות למין לבין קשיים נפשיים אחרים

מחקרים רבים מקשרים בין התמכרות מינית למגוון הפרעות פסיכולוגיות - הפרעה אובססיביות קומפולסיבית (OCD)הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעת דיכאון דו-קוטבית (מאניה-דיפרסיה) ועוד. לעתים לוקה האדם בו זמנית הן בהתמכרות למין והן באחת מן ההפרעות הללו, אך לעתים קרובות משמשת ההתמכרות למין כלי לביטוי של הפרעה אחרת. כך לדוגמה, חלק מן הסימפטומים המאניים בהפרעה דו-קוטבית באים לידי ביטוי בפעילות מינית מוגברת חסרת שליטה.

לחילופין, התמכרות למין עלולה להוות גם כלי להסחת דעת מן ההפרעה ומתוצאותיה; על כל פנים, יש צורך בתהליך בירור קליני מדוקדק על מנת לאשר כי התופעה נובעת באמת מהתמכרות לסקס ולא מתהליכים  וקשיים נפשיים אחרים. מסיבה זו אין לאבחן לבד התמכרות למין, לא של עצמך ולא של אחר. במקרה של חשד יש לפנות לאיש מקצוע המומחה בתחום של התמכרויות, שיוכל לסייע באבחון נכון, הן של התופעה והן של מקורותיה, ובעיקר לתת המלצה על דרך הטיפול העדיפה. התקשרו אלינו בכל עת ונשמח לסייע במטרה זו.

מהצד השני, הפעילות הבלתי נשלטת, הגובלת לעיתים גם בעבירה על החוק ובפגיעה באחרים, היא זו שלעיתים גורמת לדיכאון. דיכאון זה נובע בעיקר מתחושות אשם קשות אודות המעשים הבלתי נשלטים, בושה, תחושת חוסר ערך וגועל עצמי שאינם תואמים את האדם המוסרי שהאדם הכיר בעצמו עד כה. בנוסף, בניגוד לאובססיות אחרות, אך בדומה להתמכרויות אחרות - הלוקים בהתמכרות למין מתקשים להכיר במצוקה שהם סובלים ממנה, ומרבים להשתמש בתירוצים או בהצדקות כדי להכחיש את קיומה או לצמצם את חשיפת מימדיה לסביבה.

הסברים מדעיים

ההסברים המדעיים לתופעה כוללים שני כיוונים עיקריים: הראשון הוא ההסבר הנוירולוגי והשני הוא ההסבר הפסיכולוגי. במחקרים נוירולוגיים על אוכלוסיה של מכורים למין נמצא כי הם סובלים מפעילות חריגה של האדרנלין במוח, מה שגורם לתחושת מצוקה וחוסר נוחות הדוחפת את האדם לפעילות מינית מוגזמת המיועדת לספק רווחה, ולהסיח את הדעת מתחושת המצוקה.

 על פי ההסבר הפסיכולוגי, מכורים למין הם אנשים המתקשים לסמוך על הסובבים אותם או לחוש ערך עצמי מספק, והם משתמשים במין על מנת ליצור תחליף פיסי לקשר רגשי וכדרך להעלות את תחושת הערך העצמי שלהם, כשהחוויה הכוללת היא של עצב ודכדוך.  לעיתים נוצר דפוס של התנהגות מינית שמיועדת להפחית רמות לחץ ודחיפות, ממש ככל התנהגות אובססיבית אחרת, וכאשר הלחץ גובר הופכת ההתנהגות לנדרשת יותר ויותר , ומתוקף כך גם בלתי נשלטת.

שיטת הטיפול המומלצת בהתמכרות זו על פי המומחים בקליניקה היא שיטת טיפול משולבת, כאשר הטיפול המרכזי הוא לגמילה מההתמכרות עצמה ובנוסף המטפל בהתמכרויות מנחה את המטופל לאיזה עוד אפיקים טיפוליים עליו לפנות: טיפול קבוצתיטיפול פסיכיאטריטיפול משפחתי ועוד. עוד על טיפול בהתמכרויות ראה כאן. התקשרו אלינו בכל עת על מנת להתייעץ עם המומחים להתמכרות בקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל. ליצירת קשר איתנו.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה