התמכרות לריטלין, השפעותיה והדרך לגמילה מלאה!
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות לריטלין והדרך לגמילה

ריטלין היא מהתרופות הנפוצות ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ומורשית לשימוש מבוקר מגיל שש.

זו תרופה ממריצה, אשר באופן פרדוקסלי מווסתת את הפעילות המוחית של הסובלים מההפרעה ומסייעת להם להתרכז, להתעלם מגירויים חיצוניים, להפחית היפר-אקטיביות ולתפקד בצורה יעילה.

התרופות המשמשות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז שייכות לקבוצת חומרים המכונה אמפטאמינים.

צרו איתנו קשר ונשמח לעזור: 03-6413483

זו קבוצת חומרים המגבירה שחרור של נוירון בשם דופמין האחראי על ייצור תנועה בגוף, הגברת ריכוז ועוררות תחושות חיוביות בעקבות ביצוע פעולה.
   
שחרור דופמין עודף במוח עלול לגרום לתחושת אופוריה, שאחריה לא פעם מגיעה תחושת דכדוך הגורמת לצריכה חוזרת, ועל כן חומרים המשפיעים על שחרורו עלולים להיות ממכרים.

מבין החומרים הקשורים לדופמין נמנים גם קוקאין ואמפטמינים. התרופה נמצאת בשימוש מאז שנות ה-50 של המאה ה-20, מחקרים רבים הוכיחו כי היא בטוחה לשימוש, אינה בעלת מאפיינים של סם ולא גורמת להתמכרות כאשר משתמשים בה באופן מבוקר ותחת פיקוח, אך לאור סיווגו ריטלין מוגדר כבעל פוטנציאל להתמכרות ולכן הוא נתון תחת פיקוח.

כיצד מתמכרים?

בתקופות של עומס אקדמאי ריטלין הופך להיות פתרון קל ומידי עבור סטודנטים ותלמידי תיכון.

עם הזמן היכולת לצלוח מבחן ללא התרופה פוחתת שכן לא נקנות מיומנויות למידה נדרשות, ובסופו של דבר ללא ריטלין- אין יכולת להצליח במבחן.

עבור רבים תקופת מבחנים מהווה גורם חרדה משמעותי, אלו שחשים כך יתקשו יותר להפסיק את הריטלין מאחר וצליחת מבחן בעזרתו מפחית עבורם את תחושת החרדה.

התרופה מיועדת לטיפול עבור הפרעת קשב וריכוז בלבד, אך בשנים האחרונות נראה כי נעשה שימוש נרחב בריטלין אצל אנשים ללא בעיות בקשב, בעיקר אצל תלמידי תיכון וסטודנטים השואפים לשפר את יכולותיהם האקדמאיות באמצעים מהירים שאינם מצריכים מהם מאמץ.

כיצד משיגים ריטלין?

סקר שיזמה הרשות הלאומית למלחמה בסמים במהלך 2013 העלה כי 14% בלבד מהסטודנטים שנוטלים ריטלין עשו זאת לאחר שאובחנו וקיבלו מרשם אצל רופא.

מרשם לריטלין נמצא תחת פיקוח הדוק ולכן יכול להינתן רק בידי פסיכיאטר או נוירולוג עד לגיל 18, אך כיום בישראל רופאי משפחה מורשים לתת מרשם לאלו שעברו גיל זה.

לצערנו יש משתמשים אשר מדווחים לרופא על סימפטומים כוזבים של הפרעות קשב וריכוז, ומאחר ואינם נאלצים לעבור אבחון הם משיגים ביתר קלות מרשם, ומכאן החשש לשימוש לא מבוקר ולהתמכרות.

אחרים לוקחים מבני משפחה, חברים או קונים מאנשים פרטיים הסוחרים בתרופה. קניית כדורים ללא מרשם חושפת את המשתמש לנטילת חומרים שאינם בהכרח ריטלין ועלולים להיות לו מסוכנים.

אובדן תיאבון מהווה תופעת לוואי נפוצה של התרופה ולכן ישנם משתמשים המתקשים להפסיק בעקבות החשש להשמנה.

בעוד מחקרים מראים על קשר חיובי בין נטילת ריטלין אצל לוקים בהפרעות קשב לבין תחושת הערכה עצמית חיובית, עבור אלו שאינם סובלים מההפרעה הידיעה כי הצלחתם תלויה בגורם חיצוני אינה מטיבה ודומה לתסכול אותו חשים מכורים.

נטילת כמויות גדולות של ריטלין גורמת לתחושה של התרוממות רוח, אשר בדומה לסמים מתלווה לה צניחה המאופיינת בדיכאון ותשישות.

נטילה חוזרת של ריטלין מהווה דרך להתמודדות, אך בסופו של דבר קיים סיכון פיזי ונפשי רב בנטילת מינון יתר של ריטלין.

מהן תופעות לוואי של ריטלין?

ריטלין, בדומה לכל תרופה פסיכיאטרית הוא בעל תופעות לוואי המושפעות ממינון, על כן יש להקפיד בנטילת המינון הנמוך היעיל ביותר תוך התייעצות עם רופא מומחה.

תופעות הלוואי כוללות עצבנות, התקפי חרדה, נדודי שינה, בחילה, אובדן תיאבון, כאבי ראש וסחרחורות.

במקרים חריגים ריטלין יכול לגרום לדיכאון ומחשבות אובדניות, קוצר נשימה, עצבנות, חוסר מנוחה, עילפון והזיות. בטווח הארוך שימוש מוגבר בריטלין עלול לגרום להיצרות כלי הדם, בעיות בכבד והתמכרות.

בהיעדר ליווי רפואי המבקר את אופן נטילת התרופה ההיחשפות לתופעות הלוואי עולה והשימוש יכול להיות מסוכן.  

התרופה מיועדת לסובלים מהפרעות קשב. עבור אנשים בריאים מתגברות התופעות של נפילת מתח, חרדה ותשישות לאחר התפוגגות ההשפעה.

בריטלין, בדומה לקפה ומשככי כאבים, בעת שימוש מוגבר המוח מפתח סבילות והצורך להגביר מינון עולה, אשר בתורו מעלה את השכיחות של תופעות הלוואי, וחוזר חלילה. כך נוצר מעגל אין-סופי של שימוש לרעה.

מכורים לריטלין נוהגים לפתח חרדה, תחושת אי שקט, נדודי שינה, בחילות וטיקים. במקרים קיצונים סובלים מהתקפים פסיכוטיים ותחושת רדיפה.

טיפול בהתמכרות

ראשית, חשוב לציין שגם הפסקת התרופה מחייבת התייעצות עם פסיכיאטר על מנת למנוע נזקים גופניים, ויש לבדוק  כיצד ישנן להפסיק את השימוש לרעה.

טיפול להתמכרות בריטלין זהה לטיפול בהתמכרות לכדורים פסיכיאטרים. עיקר הטיפול הוא ממוקד במטרה להבין את החולשות הרגשיות שהובילו להתמכרות, מציאת פתרונות התמודדות יעילים וכוחות פנימיים שיחליפו את התלות בחומרים חיצוניים. במקביל כאמור פסיכיאטר יניח כיצד להפסיק לטול את התרופה בכדי למנוע נזק.


מרפאה ייחודית במרכז ד"ר טל - "מרשם לבאלאנס" - מרפאה לגמילה מתרופות מרשם, חזרה לתפקוד, שגרה ושיפור אורח החיים. המרפאה מתאימה לאנשים שמצאו עצמם משתמשים, תלויים או מכורים לתרופות מרשם, בין אם החלו לקחת אותם מסיבה רפואית, קושי רגשי או צורך לגטימי אחר. לפרטים נוספים אודות המרפאה- צרו עמנו קשר.

לקריאה מורחבת על התמכרות לתרפות מרשם לחצו כאן לכתבה המלאה מ- YNET מאת ד"ר אילן טל ואינה ארצי. סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה