התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול - מרכז ד"ר טל: חייגו 03-6413483
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התמכרות לסמים והתמכרות לאלכוהול

בחלק הקודם של המאמר סקרנו את הסיבות התיאורטיות המקובלות לניתוח התמכרויות שונות, ואת הקריטריונים המקובלים על ידי ארגון הבריאות העולמי לאבחון התמכרות.

בחלק הנוכחי נעסוק בהתמכרות החמורה ביותר המוכרת לנו - ההתמכרות לחומרים הזייתיים, ובעיקר לסמים ולאלכוהול.

אלכוהול וסמים משפיעים על הגוף באופנים שונים ועל ידי מערכות תגובה שונות, וגם בתוך השם הכולל "סמים" נחבאות מספר קבוצות חמרים עם אפני השפעה שונים והשפעות פיסיות שונות.

המאפיין המשותף לכל אלה הוא מרכיב ההתמכרות, היוצר "שימוש לרעה" בחמרים להם נזקק המתמכר.

קיראו על טיפול בהתמכרויות

ארבעת שלבי ההתמכרות

התמכרות היא למעשה השלב האחרון בצריכת הסם מתוך ארבעה שלבים:

שלב א' - ספיגת החומר

בשלב הראשון, שלב ספיגת החומר (absorption), החומר מתפשט בתוך הגוף ומשפיע במהירות משתנה על תפקודיו השונים. ספיגה טובה יותר של הסם נעשית דרך האף, מערכת העיכול או הזרקה לדם או לשריר, והיא גם מושפעת מפרמטרים שונים של החומר עצמו – ריכוז החומר וצורתו (סם הנלקח כשהוא בתמיסה עם מים נספג מהר יותר מסם בצורה אחרת).

תוכנית "קרוב לבית" - תכנית אינטנסיבית ייחודית בליווי רפואי במרכז ד"ר טל, חזרה לתפקוד חיוני תוך זמן קצר, לפרטים חייג/י 03-6413483"
 

שלב ב' - פיזור החומר

בשלב השני, שלב פיזור החומר (distribution), קשור במגוון גורמים פיזיולוגיים וכימיים – אבל הלב, הכבד, הכליות והמוח הם המושפעים ראשונה מפעולת הסם.

שלב ג' - סבילות

השלב השלישי בצריכת הסם הוא שלב הסבילות (tolerance) – לאחר מספר שימושים בסם, הגוף מזדקק לכמויות גדלות והולכות של החומר על מנת להגיע להשפעה דומה.

הסבילות יכולה להיווצר מסיבות שונות - מאפיינים של מערכת העצבים המרכזית, או מאפיינים של חילוף החומרים בגוף; אך בכל מקרה, השפעת הסבילות היא לכיוון אחד: ככל שמשתמשים יותר בסם מסויים, כך הגוף זקוק ליותר ממנו.

הסיכון העיקרי בסבילות הוא הקו הדק בין המינון שהגוף דורש מן הסם על מנת להגיע לחוויות ההזיה הרצויות ובין מינון קטלני; חלק גדול ממקרי המוות של המשתמשים בסמים נובעים ממינון יתר של מנת השימוש.

קראו על התמכרות בני נוער לסמים ואלכוהול

שלב ד' - תלות והתמכרות

השלב הרביעי והמרכזי בצריכת הסם הוא שלב התלות וההתמכרות (addiction). בשלב הזה, צורךך הסם מגיע למצב בו הפסקת הצריכה הכפייתית של הסם תגרום לו לייסורים קשים, בין אם נפשיים ובין אם פיזיולוגיים.

תלות פיזיולוגית מתבטאת בכאבים עזים, דיכאון, אבדן הכרה או מוות במקרים של הפסקה פתאומית ולא-הדרגתית בצריכת הסם.

תלות נפשית מתבטאת בחרדה עמוקה של המשתמש מהתמודדות עם העולם ללא תיווכו של הסם. התלות לסוגיה גורמת למשתמש לנסות להגן על עצמו מפני אי הנוחות הקשה שבהפסקת הצריכה, וכך המשתמש מגייס את כל משאביו וכוחותיו – ולכשאזלו, במשאבי וכוחות הסביבה הקרובה – על מנת לספק לעצמו מנה קבועה וזמינה של סם, שתספק את צרכי התלות שלו.

התלות, שיכולה לנבוע מסיבות גופניות או נפשיות, גורמת למכורים לסם לאבד עכבות התנהגותיות ואישיות רבות, להשפיל את עצמם, לעבור על החוק, לפגוע בקרובים אליהם (קראו עוד אודות אלימות במשפחה) ובעצמם – והכל על מנת להבטיח מנה נוספת. במקרים רבים, המשתמש עשוי להבחין בהתדרדרות מצבו, אך הוא כבר אינו יכול להשיב את הגלגל לאחור ואת השליטה אל חייו. 


 

אם אתם סובלים מהתמכרות, ומעוניינים לבדוק אפשרות של הקלה עליה, עד לפתרון מוחלט, טיפול נפשי יכול להיות התשובה בעבורכם. צרו קשר עימנו ונוכל יחד לסלול דרך אל חיים נקיים ככל האפשר מהגורמים אשר מקשים עליכם.

לחצו כאן לקריאה מורחבת בנושא גמילה מאלכוהול


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה