התעללות בילדים והשלכותיה הפסיכולוגיות - התעללות מינית, אלימות
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


התעללות בילדים - השלכות פסיכולוגיות

השלכות פסיכולוגיות של התעללות בילדים

הגברת המודעות להתעללות מינית ופיזית בילדים היא כלי מצוין עבורך כהורה ללמוד את הסימנים החשובים לזיהוי מוקדם של פגיעה אפשרית בילדך. אך יותר מהכל היא מעלה חששות ודאגות רבים בנוגע להשלכות של פגיעה בנפשו הרכה של ילדך. שאלות מטרידות רבות יכולות לעלות כמו: מה יכול לקרות לו בעקבות הפגיעה שחווה? איך נפשו תעמוד בכך? האם התנהגותו תשתנה ואיך? ובעיקר - מה אפשר לעשות כדי לשקמו ולעזור לו להמשיך בחיים?

התעללות בילדים מהווה סיכון מוכר להתפתחות הפרעות ובעיות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות בגיל צעיר ובבגרות המאוחרת יותר. מחקר אשר נערך בארץ והוצג בכנס השנתי של איגוד הפסיכיאטריה בישראל (מאי 2009), בחן את הקשר בין התעללות פיזית ומינית בילדות / גיל הנעורים לבין תופעות של מצוקה רגשית, דיכאון וחרדה.

המחקר הראה כי קיימת שכיחות גבוהה יותר של בעיות דיכאון וחרדה בקרב אנשים שעברו התעללות מינית או פיזית בילדותם. עוד נראה כי אותם ילדים אשר נחשפו להתעללות לפני גיל 13 חוו יותר מצוקה רגשית ובעיות שינה, ואילו אלו אשר נחשפו להתעללות אחרי גיל 13 סבלו בעיקר מהפרעות חרדה ומדיכאון.

הפרעות אלו יכולות להיות נקודת שינוי משמעותית, לעיתים נקודת אל חזור, בחייו של הילד. מלבד ההשפעה על הרמה הלימודית והתפקודית בבית ספר ובחברה, יש לכך השפעה על עתידו של הילד: בחירותיו המקצועיות, דימויו העצמי, הסיכון גובר להידרדרות לסמים ואלכוהול, יכולותיו לפתח קשר זוגי אינטימי וכד'.

חשיבות ממצאיו של המחקר נובעת מגודלו והיקפו הרב ממנו ניתן להסיק מסקנות רבות להמשך התמודדות עם תופעת ההתעללות בילדים. 

מבחינה חינוכית המחקר מדגיש את הצורך ואת החשיבות הרבה של התערבות מערכתית יעילה ואפקטיבית למניעת התעללות בילדים, וכן את הצורך במערכות אשר יזהו התעללות ויטפלו בילדים בעודם רכים בכדי למנוע בעיות נפשיות בעתיד.

מבחינתך, ההורה הדואג, המחקר מראה את החשיבות הרבה שיש לפקיחת עין על התנהגותו ילדך ועל ההכרח שלך כהורה להיות עם האצבע על הדופק בכל מה שקשור בשינוי התנהגות בילדך. כמו כן בעקבות המחקר חשוב לדעת וללמוד את הסימנים לזיהוי התעללות מינית או פיזית בילדים.

 

חוששים כי ילדכם חווה התעללות?

קראו על זיהוי פגיעות מיניות אצל ילדים.

גם מבוגרים ועל אחת כמה וכמה ילדים, יתקשו לחשוף את פגיעתם אם חוו התעללות ואפילו הוריהם לא תמיד מודעים לכך. במידה והבחנת בשינויים התנהגותיים קיצוניים אצל ילדך, חשוב לא להמתין ולפנות מייד לגורם טיפולי מוסמך פסיכולוג או פסיכיאטר המומחה בטיפול בילדים ובני נוער לשם אבחון אפשרי של התעללות ומציאת דרכי טיפול מתאימות.

בקליניקה תוכל למצוא צוות מקצועי רחב המומחה בטיפול בילדים וכן חדר משחקים עשיר עבור ילדך לשם יצירת סביבה טיפולית נעימה ומיטיבה. אל תהסס/י לפנות אלינו בכל שאלה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה