קושי בוויסות רגשי: איך להתמודד עם העולם שבחוץ
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


קשיים בוויסות רגשי בקרב מבוגרים

   07/01/2020 13:02

אנשים הסובלים מחוסר ויסות רגשי, סובלים למעשה ממצב שבו כל מערך הגוף-נפש שלהם נמצא במצב חירום תמידי, כאילו הם נמצאים במלחמה, במצב מתמיד של איום וסכנת חיים, וכל זה בלי שהם מודעים לכך שזהו מצבו של מערך הגוף-נפש שלהם.

רגישות יתר - רגשית, מחשבתית וגופנית

במצב שבו מערך הגוף נפש מגיב כאילו יש מצב חירום מלחמתי תמידי, ישנן שלוש מערכות שפועלות כל הזמן בעוצמה רבה: המערכת הרגשית, המערכת הגופנית, והמערכת הקוגניטיבית (מערכת החשיבה).

אצל אנשים שסובלים מחוסר ויסות רגשי, שלושת המערכות הללו נמצאת כל הזמן ברגישות יתר ותגובתיות יתר:

המערכת הגופנית: תגיב בעוצמה למשל בתחושה של דופק מוגבר, שרירים מתוחים. גם החושים מוגברים, כך שהם קולטים כל קול ותזוזה, כל ריח וכו', הגוף דרוך ומתוח כל הזמן.

המערכת הרגשית: גם היא תגובתית מאוד, הם ירגישו רגשות עוצמתיים ובלתי פרופורציונאליים לגודל האירוע.

מערכת החשיבה, התפיסה הקוגניטיבית: המחשבות שלהם יהיו כל הזמן עמוסות בניתוח אובססיבי של פרטים ותרחישים. חשדנות וחוסר אמון יהיו קו חשיבה מאפיין ושיגרתי.

במילים אחרות, אנשים אלה יגיבו בעוצמה גבוהה לכל גירוי, כאשר הם יוצאים להתמודדות עם העולם שבחוץ, הם יכולים להרגיש כאילו שאין עור המכסה את קצות העצבים שלהם, כמו מהלכים עם כוויה עמוקה וצורבת בבשרם.

במצב כזה, כל אינטראקציה היא פוטנציאל להתפוצצות, ומצריכה אנרגיות אדירות של התמודדות.

קראו עוד: איך לפתח חיסון רגשי טוב יותר

חוסר מודעות לרגישות היתר

רוב האנשים שסובלים ממחסור בויסות ריגשי, סובלים מכך מגיל צעיר ביותר או אפילו מלידה.

כשאדם חי עם מערך גוף נפש מתוח כזה כל חייו, הוא מתקשה לזהות שהוא נמצא במצב המתוח והדרוך הזה. ככה הוא חי, ככה הוא רגיל, והוא אינו מודע לכך שמערך הגוף נפש שלו נמצא בחוסר איזון מתמיד. כתוצאה מכך, האנשים סביבו נראים לו אדישים, קרים, בלתי רגישים אליו ולסביבתם.

כך למשל אדם עם קושי בויסות רגשי לא מצליח להבין איך אנשים יכולים לשבת ברגיעה כשיש תינוק מיילל בסביבה, או לא להגיב למצוקה שמישהו משדר.

אדם כזה לא מודע לכך שהמערכת שלו כה מגורה עד שהיא מגיבה בתגובתיות יתר, ושאנשים אחרים לא בהכרח אדישים או קרים, אלא מווסתים יותר ולא תגובתיים כל כך לכל גירוי.

חוסר המודעות למצב זה, גורם לכך שהם תופסים את הסביבה כאדישה, וקרירה, ואת האנשים סביבם כחסרי רגישות כלפיהם.

הם נתקלים באלפי מצבים בהם הסביבה לא מבינה את הרגישות שלהם, מגיבה אליהם בעייפות, באדישות, בכעס, בזילזול, בביקורתיות קשה ועוד.

זה מה שמביא לכך שאנשים שסובלים מקושי בוויסות רגשי חיים בסערה מתמדת, לא רק עם עצמם אלא גם עם הסובבים אותם.

הם מרגישים שהסביבה שלהם עוינת כלפיהם, ובתגובה הם הופכים עוינים ותוקפניים בחזרה או מסתגרים ונמנעים ממגע וקשר עם אנשים.  

טיפול בקשיי וויסות באמצעות טיפול DBT

DBT הוא אחד הטיפולים המסייעים להתמודד עם קשיים בוויסות הרגשי, לעזור לאדם למצוא את האיזון הנכון הדרוש לו על מנת להרגיש טוב יותר, לפתח דפוסי חשיבה מועילים, לשלוט בדחפים ובנטייה לאימפולסיביות, כמו גם ללמוד כיצד להצליח להגיע לרגיעה עצמית באופן יעיל.

טיפול DBT הוא טיפול אינטגרטיבי הכולל שילוב של שיטות טיפול שונות המסייעות בהתמודדות עם ההשלכות השונות של קשיי וויסות, כמו למשל טיפול CBT, מיינדפולנס, טיפול דינמי ועוד.

כך למשל טיפול CBT מסייע לזהות סכמות חשיבה שגויות אשר משפיעות על תחושת המצוקה ועל התנהגות אימפולסיבית או אחרת ולאמץ דפוסי חשיבה יעילים יותר אשר ימתנו את עוצמת הרגש ויאפשרו לאדם להימנע מהתנהגויות לא מותאמות. כמו כן, לומד המטופל איך להגיב באופן מותאם יותר לעוצמת הרגשות הגבוהה שהוא חווה.

הטיפול מתמקד גם בדרכים בהם המטופל יוכל לא רק להגיב באופן מותאם יותר למצבי מצוקה, אלא גם לשאת אותם באופן מותאם ולא באמצעות תגובות אימפולסיביות או קיצוניות. 

טיפול דינאמי מאפשר ללמוד כיצד לבנות מערכות יחסים יציבות ומאוזנות עם אנשים אחרים, דרך הבנת המקור להתפתחות הקשיים שהאדם חווה ובעיקר דרך בניית קשר טיפולי יציב בין המטפל למטופל המהווה את הבסיס להצלחה בבניית קשרים בין אישיים מאוזנים בחברה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה