חוות דעת פסיכיאטרית שנייה - מתי נתייעץ עם מומחה נוסף?
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מהי חוות דעת פסיכיאטרית שנייה? מתי יש בה צורך?

חוות דעת פסיכיאטרית שנייה

מקובל לחשוב כי כאשר אדם נמצא בטיפולו של רופא מומחה אחד, הטיפול עשוי להיתרם מחוות דעתו של אדם חיצוני אשר יביט על הטיפול, ימליץ כיצד לשפרו ויסייע למומחה הראשון ברעיונות נוספים. הליך זה נקרא חוות דעת שנייה.

כיום ישנם רבים אשר פונים אל פסיכיאטר מומחה נוסף, לאחר שכבר התייעצו עם פסיכיאטר מומחה, כל זאת על מנת לקבל חוות דעת רפואית-נפשית נוספת. הסיבות לפנייה לקבלת חוות דעת נוספת הן מגוונות, חלקן נובע ממניעים רגשיים-פנימיים של המטופל, וחלקן נובע מלחצים של הסביבה אך בכל המקרים מדובר במצב בו לא חל השיפור הרצוי והמקווה במצבו של הפונה.

פנייה אל פסיכולוג או פסיכיאטר לשם קבלת חוות דעת רפואית שנייה דומה לפניה אל כל רופא מומחה אחר, אך בניגוד לתחושות סביב חוות דעת זו, אין מטרתה כי המטופל יעבור מרופא אחד לאחר (אלא אם כן המטופל מבקש זאת במפגיע), אלא דווקא שהפסיכיאטר המומחה השני ישפר את הטיפול הקיים ויציע הצעות נוספות.

במקרים רבים, מבט מוסף עשוי לשפר. אגב, ישנם פסיכיאטרים מומחים אשר מבצעים זאת, האחד עבור חברו, כאשר המקרה "תקוע", כלומר, לא חל השיפור הרצוי במצבו של הפונה.

מה עושה הפסיכיאטר המומחה השני בעת עריכת חוות דעת פסיכיאטרית שנייה?

תפקידו של הפסיכיאטר המומחה השני

  •  אימות האבחנה -  ישנם אנשים אשר בתחילת התהליך הגיעו עם תסמינים אשר השתנו בהדרגה. לעיתים אף נמנעו מלספר חלק מהמידע בהתחלה. לעיתים, כמאבחנים, אנו ננעלים על מחשבה מסוימת ומתעלמים מבלי משים מדברים אחרים. בדיקת הפסיכיאטר בעת עריכת חוות הדעת, תבדוק שוב, האם אכן האבחנה שנקבעה במקור מתאימה למקרה, כפי שהוא בעת הבדיקה.
  • המלצה לטיפול - גם אם מדובר באותה אבחנה, עדיין יכולה להעלות התלבטות לגבי הטיפול המוצע. כל פסיכיאטר מכיר לעומק שיטות טיפול שונות. פנייה אל פסיכיאטר נוסף עשויה לפתוח חלון לשיטות טיפול נוספות – בין אם תרופתיות ובין אם אחרות.

במידה והפסיכיאטר השני עובד עם מגוון רחב של מטפלים, הוא עשוי להמליץ על שילוב של טיפולים מתחומים שונים, בתדירות ובעוצמה משתנים. לעיתים ההמלצות הטיפוליות הן "יצירתיות" יותר, בעיקר במקרים בהם מרבית הטיפולים כבר נוסו ללא הצלחה.

אנו ממליצים כי כל הממצאים של חוות הדעת השנייה יוצגו בפני הפסיכיאטר הראשון והוא והמטופל יחליטו יחדיו כיצד ואיך לנהוג.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה