חיסון רגשי או עמידות בפני בעיות נפשיות – ד"ר אילן טל מסביר
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הדרך שלך לפתח חיסון רגשי

המונחים חיסון רגשי וחוסן נפשי הם מונחים שרבים מדברים עליהם וקשה לפעמים להבין למה הכוונה.

חוסן וחיסון רגשיים מתארים עמידות בפני בעיות נפשיות, כלומר, היכולת להמשיך בחיים בלי להיפגע ובלי שיתעוררו בעיות מגורמי סטרס חיצוניים, כמו זוגיות, הורות, דחייה, לימודים, מבחנים, פיטורין, חיכוכים בעבודה ועוד.

הקשר בין דימוי עצמי לחיסון רגשי

באופן עקרוני, ניתן לומר כי החיסון הרגשי והחוסן הנפשי בנויים משני צירים מרכזיים: הציר הראשון הינו ציר רגשי, המתייחס לאופן שבו אנו חווים את עצמינו.

חווית ה"אני עצמי", לרבות המחשבות שלנו על עצמנו, על איך שאנחנו נראים, על איך שאנחנו מתנהגים ואפילו האופן בו אנו תופסים את איך שאנחנו מרגישים הם למעשה אלו שמרכיבים את הדימוי העצמי שלנו.

ישנם תחומים בהם הדימוי העצמי שלנו יהיה גבוה, כך למשל, אדם יכול לחוש ביטחון עצמי גבוה לגבי האופן בו הוא מתפקד בעבודה או לגבי התפקוד ההורי שלו בעוד שבתחומים אחרים הוא עשוי לחוש חוסר ביטחון.

כאשר אדם חווה יציבות בדימוי העצמי שלו, היא תשמר גם מול אנשים שונים וגם סיטואציות ואירועים שונים בחייו.

לעומת זאת, אדם שהערך העצמי שלו אינו יציב מרגיש לא פעם שעולמו מתערער לאור אירועים של דחייה חברתית, סכסוך בעבודה, קשיים בין אחים, בין הורים, וכדומה.

ככל שהערך העצמי שלנו יציב יותר וככל שהביטחון העצמי שלנו טוב יותר, שהרי יש לנו יכולת גם לסמוך על עצמינו וגם לבחור את מה שנכון עבורנו תוך התחשבות באחרים.

אגב, הערך העצמי אינו צריך להיות גבוה או נמוך בהכרח, אלא יציב כזה שלאורך זמן לא משתנה באופן מהותי.

כשאנו בעלי ביטחון והערך העצמי שלנו יציב לא רק שאנחנו מרגישים פחות בושה, אשמה או כעס, למשל כשעשינו טעות בעבודה או כשבן משפחה או חבר מבקש שנשנה התנהגות מסוימת שלנו, גם היכולת שלנו להתייחס לאחר גבוהה יותר, הווה אומר אנחנו גם יכולים להתייחס לצרכים שלו, לבקשות שלו באופן אמפתי ומכבד וגם פחות נבהלים כשהאחר מבקר אותנו. 

אז אנחנו מסוגלים לא להיעלב ממה שאומרים עלינו ולהקשיב לדברים מבלי להיפגע. המרכיב השני בחיסון רגשי וחוסן נפשי הינו המרכיב הקוגניטיבי. 

גם אם הביטחון העצמי גבוה, פעמים רבות מתגנבות לראשנו, מחשבות שהן חרדתיות באופיין, כמו מה יהיה איתי? איך אצליח להסתדר? האם לעולם אמשיך לסבול? האם ילדיי יסבלו כמוני? מה יהיה הסוף? ועוד.

לא כל מה שעולה בראשנו ראוי שניתן לו מרחב. מחשבות כאלה, למשל, כאשר הן מקבלות מרחב הן משפיעות לרעה, מעוררות חרדה ואי שקט ולבסוף מכשילות אותנו.

במובן זה, חוסן נפשי וחיסון רגשי מתבטאים ביכולת שלנו לעצב חלק מהמחשבות באופן רצוני ולא לתת לכל מחשבה להשתלט עלינו או לפגוע בנו.

בעבודתינו היום יומית אנו מסייעים לאנשים רבים לשפר את החוסן הנפשי ולהשיג חיסון רגשי טוב יותר, כלומר, אנחנו עוזרים להם לנקות מחשבות טורדניות בלתי רצויות וגם עוזרים לחזק אותם מבפנים.

בניגוד לטיפולים אחרים, אנו מנסים ללמד את האנשים לשלוט על הדברים האלה בעצמם. כלומר שבסיומו של הטיפול הם אלו שיוכלו להחליט עבור עצמם, במידת מה, איך להתנהג ואיך להרגיש.

אנו מאמינים בלתת לאדם את הכלים על מנת שהוא יוכל ליישמם בעתיד, ללא תלות, ולאפשר לו לקבוע, במודע, את מהלך חייו במיוחד לאור סיטואציות שונות המתרחשות ושיתרחשו בחייו.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה