טיפול CBT בקליניקה במרכז ד"ר טל בחיפה - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפולי CBT בקליניקה בחיפה

טיפול CBT הפך בשנים האחרונות לאחד הטיפולים המוכרים יותר בקרב הציבור הכללי ולאחד הטיפולים שנחשבים יעילים יותר בקרב אנשי המקצוע.

בתחילת דרכו טיפול ה-CBT הותאם בעיקר לאנשים שהתמודדו עם פוביות וחרדות שונות כמו פוביות מטיסות, מעליות, גבהים, בעלי חיים, מצבים חברתיים (מכונה חרדה חברתית) חרדה כללית (מאופיינת בעיקר בדאגנות יתרה) ועוד. 

כיום יותר ויותר אנשי מקצוע משתמשים בטיפול זה גם על מנת לסייע לאנשים הסובלים ממצבים רגשיים אחרים כמו דיכאון ו- OCD, בקרב ילדים, בני נוער ועוד. 

CBT הן למעשה ראשי התיבות של המונח Cognitive Behavioral Therapy, או בעברית - טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

טיפול CBT מתמקד הינו טיפול הנחשב לטיפול ממוקד, משמע טיפול בו עובדים על הסימנים או הקשיים הספציפיים המפריעים לתפקוד או מעוררים חרדה. 

הטיפול עוסק בכל אותם מרכיבים המעוררים קושי רגשי בהווה ופחות בקשיים או בנסיבות הילדות שהיו עשויות להיות המקור של אותם קשיים. 

הטיפול עצמו נועד בראש ובראשונה לסייע לאדם לחוש בטוח ורגוע יותר בכל אותם מצבים המעוררים תחושת מתח, חרדה או אי שקט. 
 

איך טיפול CBT  בחיפה עובד? 

טיפול CBT עובד על כמה חלקים מרכזיים המאפיינים קשיים רגשיים כמו חרדה.

כשמו כן הוא, הטיפול מתמקד בחלקים הקוגניטיביים-שכליים, כלומר במחשבות ובחלקים ההתנהגותיים-המעשים של האדם, לרוב באלה הבאים לידי ביטוי בהימנעות מסוימת. 

מטרתו של טיפול CBT בחיפה היא לעזור למטופל לנהל טוב יותר את התגובות הרגשיות, המחשבות וההתנהגויות השליליות שהוא מפתח לאור מצבו הרגשי. 

פעמים רבות (בעיקר בחרדות אך לא רק), נפוץ לראות כי אנשים סובלים ממחשבות טורדניות הנחוות כחסרות שליטה, כלומר מופיעות במפתיע וקשורות למה שמעורר באותו אדם חרדה.

אנשים עשויים לסבול ממחשבות טורדניות דאגניות בעת שהם נוהגים ("מה יקרה אם פתאום אתנגש ברכב"), בעקבות מצב בריאותי ("מה יהיה אם יגלו מחלה ממארת"), בזמן טיסה ("בטח המטוס יתרסק"), במצבים חברתיים ("בטח כולם חושבים שאני טיפש") ועוד.

מחשבות אלו לא תמיד מופיעות בזמן האירוע עצמו, כאשר הן עשויות להופיע פעמים רבות למשך זמן רב ולעורר תחושה של אי שקט ומצוקה. 

מחשבות טורדניות אלו לרוב מעוררות מצבים רגשיים של מתח, אי שקט, פחד, חרדה, תחושת עצבות או דיכאון.

זאת ועוד, מחשבות אלו עשויות להיות מלוות או לגרום לדפוסי התנהגות שונים. 

ישנם המפתחים דפוסי התנהגות חברתיים או כפייתיים הנועדו להפחית את רמות החרדה.

למשל, אדם שחושש שנדבק במחלה בעקבות נסיעה באוטובוס עשוי לפתח טקס כפייתי של רחיצת ידיים חוזרת ונשנית ולחוש בלעדיו חרדה מציפה, למרות שהטקס עשוי לגבות ממנו מחיר משמעותי ביכולת התפקוד היום-יומית.

טיפול CBT בחיפה מסייע במאפיינים המרכזיים של קשיים רגשיים כמו חרדה:

ראשית, הוא מסייע לנהל טוב יותר את המחשבות הטורדניות - לווסת אותן, ללמוד לשלוט עליהן, ללמוד באלו מקרים להתעלם מהן ואיך להפחית את עוצמתן ותדירותן. 

כמו כן, הטיפול נועד לסייע לאדם ללמוד כיצד להפוך את העיסוק בחרדה או בקושי הרגשי לפחות נוכח וכיצד להמשיך לנהל חיים נורמטיביים. 

במקביל, טיפול CBT בחיפה עובד על הפחתה של כל דפוסי ההתנהגות הבעייתיים, או על אלו שנועדו להפחית את החרדה אך אינם עושים זאת באופן יעיל. 

בקליניקה של ד"ר טל ילמד האדם כיצד להתמודד עם מצבים חברתיים למרות הפחד, כיצד להפחית מהטקסים הכפייתים למרות המחשבות הטורדניות וכיצד להפסיק את ההימנעות שיצר לאורך הזמן על מנת להפחית את החרדה.  

מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה