חרדה לאחר לידה - לאבחון וטיפול חייגי 03-6413483
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


חרדה לאחר לידה

   30/03/2020 00:00

מכירים את הסיפור על אם לתינוק ראשון שכל נפילה של המוצץ מלווה בתהליך ארוך ומייגע של שטיפה, ניקוי ואמצעים שונים של סטריליזציה?

בהמשך הסיפור, אותה אם, הפעם כבר לילד שלישי, אינה מתרגשת יותר וכל נפילת מוצץ מלווה בניעור קל בלבד והחזרתו לתינוק. יש הרואים בכך תהליך טבעי הקורה במהלך ההורות, ונשים רבות מזדהות עמו ואף צוחקות על התנהגותן עם הילד הראשון.

אך יש גם נשים שאינן מבינות איך אפשר אחרת - איך אפשר שלא לנקות את המוצץ על ידי שטיפה – הרתחה - ייבוש פעמיים ברציפות כדי להבטיח את הטוב ביותר עבור בריאותו של התינוק.

לייעוץ והכוונה ראשונית חייגי: 03-6413483

אלא שנשים אלו לרוב גם חשות שהתנהגות זו איננה הטובה ביותר עבורן, לא רק זאת אלא גם שהיא פוגעת בהן, מייאשת, אך יותר מכל חסרת שליטה. נשים אלו עלולות לסבול ממה שמכונה התנהגות אובססיבית קומפולסיבית לאחר לידה.

אם גם את מזדהה עם תחושות ומעשים אלו ובעיקר עם ההרגשה שהתנהגות זו היא מעבר לשליטתך, פוגעת בך ובבני ביתך - דעי שאפשר גם אחרת. הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל מזמינה אותך לפנות אלינו בכל עת ולשמוע על מגוון אפשרויות טיפול שיותאמו בייחוד עבורך.

על מחשבות ומעשים אובססיביים לאחר לידה

התחושות, החוויות, המחשבות והשינויים שחלים באישה לאחר לידה הם רבים ובעיקר משתנים מרגע לרגע.

בדרך כלל כשמדברים על קשיים רגשיים לאחר לידה נהוג לדבר על התופעה שהפכה מוכרת בעשורים האחרונים, של
דיכאון אחרי לידה.

ידוע שהרוב המוחלט של הנשים חוות תחושות עצבות לאחר לידה, ברמה זו או אחרת, הנעלמת לאחר מספר ימים או הופכת תדירה ודורשת טיפול. פחות ידוע שקשיים רגשיים שעלולים ללוות את האישה הם קשיים הקשורים בתחושות חרדה לאחר הלידה.

נהוג לחשוב שחרדה משמעותה פחד. הגדרה זו היא חלקית ביותר, שכן חרדה כוללת מספר מרכיבים: רגשי, מחשבתי, גופני והתנהגותי.

כמו כן, קיימים סוגי חרדה שונים ומאפיינים שונים של חרדה המופיעים במקרים מיוחדים, כמו למשל באוכלוסיית האמהות.

אחד מסוגי החרדה הקיימים היא חרדה אובססיבית קומפולסיבית. סוג זה של חרדה מורכב מהופעתן של מחשבות מטרידות, בלתי פוסקות, כאשר התכנים בדרך כלל הם תכנים של חשש ודאגה.

על מנת להקל על הסבל הנובע מאותן מחשבות ומתוך ניסיון לשלוט בהם, נוקט האדם סדרה של פעולות טקסיות החוזרות על עצמן.

כך למשל, אותה אישה המקפידה על ניקיון המוצץ על ידי טקס קבוע וחוזר של רחיצה, סיבון, שטיפה, סטריליזציה וייבוש עושה זאת על מנת לנסות לשלוט או להפסיק את אותן מחשבות בלתי פוסקות, בנוגע לבריאותו של התינוק, לאפשרות שיפתח זיהום, שיידבק בחיידקים וכדומה.

 

מחשבות והתנהגויות אלו לא רק שאינן רציונאליות אלא גם פוגעות בתפקוד של האם, כאשר היא עלולה להזניח טיפול בתינוק על מנת לבצע את טקס הניקיון גם במשך כמה שעות ובאופן רצוף.


הפגיעה בטיפול בתינוק, בתפקוד היום יומי, ביחסים עם בני משפחה אחרים ותחושות התסכול אינן מספיקות על מנת למנוע מהאם לפעול בדרך זו. תחושת חוסר השליטה (החלק הקומפולסיבי)  היא מאפיין מרכזי ביותר של התופעה.

זיהוי ומניעה של חרדה לאחר לידה

חשוב לציין, כי נשים שסבלו קודם ההיריון מחרדה, עלולות לסבול מהתופעה של חרדה לאחר לידה, יותר מאשר נשים שלא סבלו בעבר מקשיים דומים.

ואכן מחקרים מראים כי הכנה של נשים לפני הלידה, לאפשרות של הופעתן דאגות והתנהגויות אובססיביות, מפחיתה במידה רבה את שכיחות התופעה בקרב נשים אלו מאוחר יותר.

מסיבה זו מומלץ לעשות עבודת הכנה, אפילו על ידי איש מקצוע, עוד לפני הלידה, על מנת להתכונן היטב ולדעת כיצד יהיה אפשר גם לזהות אך בעיקר למנוע חרדה מסוג זה.

התגברות תופעת החרדה לאחר לידה נובעת גם מהעובדה שבאופן סטטיסטי נשים חוות הרבה יותר חרדות מאשר גברים. זאת ועוד, השינויים ההורמונאליים אצל נשים לאחר לידה משפיעים גם הם באופן ניכר על הופעתן של חרדות והתנהגויות אובססיביות.

ברור לכולנו שברגע בו אישה הופכת לאם היא גם הופכת לדאגנית הרבה יותר מבעבר. ההנחה החברתית הזו של דאגה לילדים היא הנחה רווחת שמשפיעה לא מעט על התפתחותם של קשיים על רקע חרדה, ובאופן ספציפי על קשיים המתבטאים במחשבות ומעשים אובססיביים. 

המסר של החברה הוא שלא רק שזה בסדר לדאוג אלא שחובה לדאוג לילדים שלנו. כך נשים רבות מספרות שהן חשות רגשי אשם אם אינן דואגות או שקיים בהם פחד שאם לא ידאגו משהו נורא יקרה להן או לילדים- מחשבות שעלולות להיות אובססיביות בעצמן.

מכירה תחושה זו? גם לך עברה המחשבה: "איזה אמא נוראית אני שאינני דואגת להם"? האם בעקבות כך החלטת לבדוק את התינוק כמה פעמים כל לילה? או אולי התנהגות אחרת הפכה אצלך קבועה, מטרידה אבל את מרגישה שאת לא יכולה אחרת? ישנם ביטויים שונים של קשיים הנובעים מחרדה. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו בכל עת, לשתף, לשאול ובעיקר למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורך זה שיחזיר לך את השקט הנפשי. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה