חרדת נהיגה והתמודדות מול פחד מתאונות דרכים
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


חרדת נהיגה ופחד מתאונות דרכים

על-פי נתונים סטטיסטיים, מידי יום נוהגים בכביש כ-70 אלף רכבים על הכביש, הצפיפות בכבישים עולה מידי שנה, "גיל" הרכבים הנוסעים בכביש עולה גם הוא, והבלאי המשתמע מכך, וכמעט מידי יום אנו שומעים על תאונת דרכים.

אף על פי שידוע שבשנים האחרונות מספר תאונות הדרכים פחת, זהו עדיין אחד הגורמים העיקריים לתמותה בארץ, בעיקר בקרב צעירים.

על אף המודעות הציבורית הגדולה לתאונות דרכים ובעיקר הדרך למניעתן, לא מעט אנשים, מביעים חשש מפני תאונות דרכים ובעקבות כך גם חשש לנהוג. לא פעם, פחדים וחששות אלו הופכים לחרדת נהיגה.

חרדת נהיגה יחסית נפוצה באוכלוסייה ובממוצע כ- 8% יסבלו ממנה, בעיקר נשים. חרדת נהיגה היא למעשה דוגמא לפחד ייחודי, כלומר חרדה המופיעה רק לאור התרחשותו של אירוע מסוים, המגבילה במידה רבה את תפקודו היום-יומי של האדם וגורמת לסבל רב, מתח נפשי וגופני.

לייעוץ בנושא חרדת נהיגה חייג/י: 03-6413483


חרדת נהיגה מרגישה ככל חרדה אחרת: יש לה ביטויים גופניים, רגשיים, מחשבתיים והתנהגותיים.

עליה בדופק עם פתיחת דלת המכונית, הזעה עם האחיזה בהגה, סחרחורות במהלך הנהיגה, שינויים בקצב הנשימה, כאבים שונים, לחץ בחזה מהווים את הסימנים הגופניים של חרדת הנהיגה.

במקביל לסימנים גופניים אלו, אנשים מתארים חוויה של לחץ, חוסר אונים ופחד. לעיתים, חרדת נהיגה תתאפיין בהתרחשותם של התקפי חרדה במהלך הנסיעה או לקראתה.

"בסוף מישהו יתנגש בי - אני יודע/ת שזה יקרה... בסוף אני אגרום למישהו אחר למות... רק שאני לא אשתגע פתאום תוך כדי נהיגה... רק שלא אקבל התקף לב... רק שלא אתעלף..."

הביטוי המחשבתי של חרדת נהיגה הוא אחד המאפיינים הבולטים המסבים מצוקה לאדם. מחשבות אלו מלוות את האדם הן בנהיגה עצמה, אך לא רק, מאופיינות בפחד, וכאמור קשורות בעיקר לחשש מאובדן שליטה או גרימת נזק.  

ביטוייה של חרדת נהיגה

נהוג להניח כי אנשים שחוו בעברם תאונת דרכים, או היו עדים לתאונת דרכים קשה, יתקשו לחזור לנהוג ולכן יחוו חרדה.

במקרים מסוימים אכן הדבר נכון וחרדה מנהיגה מתפתחת מסיבות אלו, אך לא בהכרח. במקרים אחרים, לא מעטים, אנשים מפתחים חרדת נהיגה, גם בלי קשר לחוויה בגוף ראשון.

למשל, עדות לתאונת דרכים, גם אם לא מעורבים בה ישירות, חוויה של "כמעט" תאונה, או עצם החשיפה לעיסוק התקשורתי בתאונות דרכים, מהווים טריגר להתפתחותה של חרדת נהיגה.

בנוסף התפתחותה של חרדת נהיגה נובעת לא פעם מרגישות לחרדה או מקיומה של אישיות חרדתית, המוצאת ביטויה בפחד מתאונות דרכים או מאחיזה בהגה ונסיעה על הכביש.

ביטוייה של חרדת נהיגה הם רבים והיא אינה מתמצת רק בהימנעות מוחלטת מנהיגה:
 

 • ישנם אנשים הנמנעים מלנהוג עם אנשים אחרים - בין אם הם הנהגים ובין אם לא. יש שנוכחות אנשים אחרים ברכב מלחיצה אותם, ויש שנוכחות של אדם ספציפי אחד כמו הבעל או ההורה, ויש שפשוט אינם סומכים על אף אחד אחר (מלבד עצמם).
   
 • אנשים אחרים נמנעים לנהוג בשעות העומס, דבר המגביל ביותר את תפקודם ועצמאותם במהלך היום
   
 • ישנם אנשים הנמנעים מנהיגה בכבישים מהרים, אחרים מנהיגה בכבישים עירוניים, עמוסים וצפופים
   
 • ציפור לילה? ישנם אנשים שיעלו על הרכב רק בלילה ויימנעו כליל מנהיגה ביום - אחרים ינהגו בדיוק להיפך וימנעו באופן מוחלט מנהיגה עם רדת החשיכה.
   
 • ישנם אנשים שהחרדה תתבטא ככל שיתרחקו מהבית, ולכן הם בדרך כלל ינהגו רק ברדיוס הקרוב לביתם וימנעו מהתרחקות מאיזור מגוריהם או נהיגה במקום לא מוכר.  

הימנעות ותלות - ההשלכות של חרדת נהיגה

אחת המשמעויות העיקריות של חרדת נהיגה היא הפגיעה באורח החיים ובתפקוד העצמאי של האדם.

כל המצבים האלו מגבילים במידה רבה את חייו של האדם: הוא נאלץ לנהוג רק בלילה, או רק ביום, רק בשעות מוקדמות מאוד או רק בשעות מאוחרות מאוד, ליד הבית ואם לא אז הוא תלוי באנשים או באמצעי תחבורה אחרים, אע"פ שיש לו אפשרות אחרת.

אחרים אינם נמנעים כלל מנהיגה, אך מנסים להפחית את החרדה על ידי התנהגויות שונות במהלך הנהיגה, בין אם נהיגה איטית ביותר, היצמדות לשוליים, נסיעה רק בנתיב הימני, בלימות חזקות ועוד.

אנשים הסובלים מחרדת נהיגה ונוסעים עם אחרים לרוב יתקשו לשלוט בדחף לאחוז חזק בכיסא לידם או בכיסא הנהג, או בידית, יטו את גופם לצד ימין, לא יוכלו להסיר את עיניהם ממד המהירות מהשמה וגם להיפך ינסו בכל דרך להסיח את דעתם ועוד.  

התמודדות עם חרדת נהיגה והשלכותיה הינה אפשרית. על האדם ללמוד כיצד לזהות את המחשבות מעוררות החרדה, כיצד לשלוט בתגובותיו הגופניות וכיצד לשנות את דפוסי ההתנהגות שלו.

כל אלו ניתן להשיג באמצעות טיפול פסיכולוגי: טיפול קצר טווח בשיטת ה-CBT, טיפול ארוך טווח המשלב תובנות דינמיות וטכניקות קוגניטיביות התנהגותיות או טיפול באמצעות ביופידבק, מיינדפולנס ועוד.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה