חרדת נטישה בקרב ילדים - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


חרדת נטישה בקרב ילדים

חרדת נטישה מבטאת פחד קיצוני מפרידה מאדם משמעותי או מהאפשרות לאבד אותו. במקרים רבים, חרדת נטישה מבטאת גם את הפחד מפני פרידה מהבית או מקום משמעותי אחר.

בדומה לחרדות רבות גם חרדת נטישה, המכונה לעיתים חרדת פרידה, מופיעה על הרצף שבין פחד טבעי לבין פחד הפוגע בתפקוד.

עוד בדומה לחרדות אחרות, בסיס חרדת נטישה הוא "פחד חיובי", כלומר החשש כי הדמות המגנה תעזוב או החשש להיות לבד בזמן סכנה. אך כאשר הפחד מופיע לא במצבי סכנה, הוא הופך ממסייע לפוגע, ומצריך התייחסות ייחודית.

פחד נטישה הינו חלק טבעי בהתפתחות התקינה. פחד זה הופך לחרדת נטישה הדורשת התערבות מקצועית, כאשר הוא מתבטא באופן קיצוני או כאשר ממשיך גם לאחר השלב ההתפתחותי הנורמלי.

צלצל/י עכשיו לשיחת חינם:  03-6413483

זה טבעי וזה יעבור - פחד נטישה טבעי 

פחד נטישה טבעי מופיע מגיל שמונה חודשים עד גיל שנתיים וחצי, לערך, כאשר ילדים נוטים להגיב בבכי, פחד וחוסר אונים, כשאחד מההורים עוזב את החדר. 

שלב זה מעיד מצד אחד, על היכולת של התינוק לערוך הבחנה בין מבוגר מוכר המטפל בהם, בדרך כלל ההורים אליהם הוא קשור ובהם הוא בוטח לבין מבוגר זר ומצד שני מעיד על כך שטרם למדו שהדמות המטפלת יכולה לשוב תוך זמן קצר.

סיומו של שלב זה הוא בהתפתחות של קביעות אובייקט - בהבנה שגם אם משהו נעלם אין זה אומר שהוא לא קיים ובאופן מעשי, גם אם אמא נפרדת מהילד בבוקר אין זה אומר שהיא לא תשוב בצהריים.  כאמור, אי השלמת שלב זה או פגיעה בו, עלולה להתבטא בחרדת נטישה.

לחצו לקריאה מורחבת בנושא פחדים התפתחותיים אצל ילדים

איך זה נראה? ביטוייה של חרדת נטישה

למעשה פחד נטישה איננו מהפרידה עצמה אלא מהתוצאות האפשריות של הפרידה ("אמא לא תחזור"). ילדים החווים חרדת פרידה חשים חשש לאבד את הוריהם או דאגה מכך ש"משהו יקרה להם", כלומר שיפגעו או שיגרם להם נזק שיפריד ביניהם, כך למשל אחד מהחששות העיקריים שמביעים ילדים הוא החשש ללכת לאיבוד.

בקרב ילדים חרדת נטישה באה לידי ביטוי בבכי, פחד להישאר לבד אפילו בחדר נפרד מההורים, סיוטי לילה, אי הסכמה לישון לבד, אי הסכמה ללכת לבית הספר וכן הופעתם של מיחושים שונים, כגון כאבי בטן או כאבי ראש, בסמיכות למצבי פרידה.

ישנם ילדים המרבים להתלונן על כך שלא אוהבים אותם או מפלים אותם לטובת אחיהם, יש שיראו סימנים של עצבות ואף דיכאון בעוד שאחרים יעשו מאמצים רבים, על מנת לזכות בעודף תשומת לב.

ביישנות וקשיים חברתיים בילדים - כיצד הן פוגעות בילד ואיך לעזור לו להתמודד טוב יותר - ד"ר אילן טל ל- YNET

חרדת נטישה שכיחה גם בקרב מבוגרים, לחצו כאן לכל המידע בנושא
 
בקרב בני נוער בדרך כלל מופיעים סימנים שונים, על אף שהבסיס של החשש להישאר לבד או לפעול ללא תמיכת ההורים קיים, אך הם לא יראו זאת באופן גלוי. 

לכן הם יביעו חוסר רצון לצאת מהבית, יעדיפו להסתגר ולהתבודד בחדרם ויזדקקו לתיווך של הוריהם בפעילויות שונות, חברתיות ואחרות. בני נוער המצויים בראשית תהליך גיבוש הזהות נדרשים להיפרדות מהוריהם ועל רקע זה עלולים לחוות בדידות וחרדה, למשל בצורת התקפי פאניקה, הגורמים למצוקה רבה. 

ד"ר סגל מסבירה על חרדות אצל ילדים ודרכי טיפול

איך אתם מגיבים? - מרכיב חשוב בהתפתחותה של חרדה 

הורים רבים שלא בכוונה ומתוך רצון טבעי להעניק הגנה, מגיבים לחרדה של ילידהם באופן שעשוי לשמר אותה ולא להפיגה. כך קורה אם הם נענים לכל צורך של הילד, אם הם נבהלים יחד עמו כל בוקר בזמן הפרידה וכדומה.

מסיבה זו טיפול בחרדת פרידה נעשה פעמים רבות דרך הדרכת הורים ולא באופן ישיר עם הילד. הדרכת הורים מסייעת הן בהבנה של דפוסי התנהגות הילד והן בייעוץ איך להתמודד במצבים יום יומיים בהם בא לידי ביטוי החרדה על מנת להפחיתה. לעיתים נעשה טיפול משפחתי בו נערכות פגישות של הילד והוריו עם גורם מקצועי ובמקרים אחרים, למשל בטיפול עם בני נוער, נעשה טיפול פרטני עם איש מקצוע. 

קבעו פגישת ייעוץ עם איש מקצוע מהקליניקה שיסייע לכם למצוא את דרך הטיפול הטובה ביותר עבור משפחתכם.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה