שכיח וניתן לטיפול: חרדת קהל והדרך לטפל, להרגע ולהשתחרר
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מהי חרדת קהל וכיצד להתמודד איתה

המצאתם תירוצים, מאד השתדלתם להתחמק אך זה לא עזר לכם - אתם צריכים להרצות במקום העבודה שלכם, ורק המחשבה על כך משתקת. מהי חרדת קהל, ואיך מתמודדים אתה?

חרדת קהל מתאפיינת בקושי להתבטא מול קהל, בעיקר כאשר הפרט עומד במרכז תשומת הלב, לדוגמה במצבים בהם הוא מעביר הרצאה או מצגת, או כאשר הוא צריך להביע את עמדתו מול אנשים.

לעמידה בפני קהל מאפיינים ייחודים. היא דורשת מודעות גבוהה למה שאנו מקרינים, שליטה במסר והכרת קהל היעד. זה מצב בו אדם חשוף לשיפוט של אנשים מאחר וכל תשומת הלב מופנית אליו.

מקובל לראות אותה כחלק של חרדה חברתית, אולם מאפייניה הופכים אותה לנפוצה מאוד, כאשר גם מי שלא יגדירו עצמם כביישנים עלולים לסבול מתסמיניה, שכן היא מזכירה הופעה או יכולות משחק יותר מאשר אינטראקציה חברתית.

רמת חרדת הקהל נעה על סקאלה. חרדה במינון נמוך גורמת להתרגשות ותפקוד מיטבי, אך עבור אחרים החרדה לדבר מול אנשים יכולה לשתק.

חרדה חברתית אינה מהווה תנאי הכרחי לחרדת קהל, אך יכולה להקצין את רמות הפחד ולגרום לחרדת הקהל לבוא לידי ביטוי במצבים רבים יותר כמו השתתפות בכיתה, לרקוד בציבור, או לדבר גם בפני קבוצה קטנה של אנשים.

תסמינים

כמו שאר ההפרעות חרדה, לחרדת קהל תסמינים קוגניטיביים, פיזיולוגים, רגשיים והתנהגותיים.

תסמינים קוגניטיביים: עיקר המחשבות הן סביב שאלות של דימוי עצמי. "מה חושבים עלי...האם יקשיבו לי....האם המסר ברור...האם הצגתי בצורה מעניינת..."

אלו מחשבות טבעיות שעולות בסיטואציה זו, אך הופכות להיות מזיקות כאשר התשובות לשאלות הן שליליות ומעסיקות את המחשבה באופן בלתי פוסק - "יחשבו שאני לא חכם... לא יקשיבו לי...צוחקים עלי...."

תסמינים פיזיולוגים: הגוף נכנס למצב של דריכות. כאשר חרדת הקהל נמוכה זה מסייע לתפקוד ומגביר חדות וערנות.

במצבים בהם החרדה גבוהה עלולים להופיע תסמינים של רעד בקול ובגוף, הזעת יתר, הגברת קצב הלב, או תחושה של קיפאון שיעצימו את תחושת החרדה.

תסמינים רגשיים: מלבד תחושות של פחד וחרדה עשויות להתעורר תגובות רגשיות של אשמה, כעס, השפלה, ואכזבה.

תסמינים התנהגותיים: התסמין ההתנהגותי הנפוץ ביותר יהיה של הימנעות מדיבור מול קהל, שבמצבים רבים עלול להפריע במימוש כישורים ויכולת התקדמות.

טיפול בחרדת קהל

חרדת קהל היא הפרעה נקודתית יחסית, אך יוצרת מצוקה רבה. כאמור, מדובר בהפרעה נפוצה שיכולים לסבול ממנה אנשים בעלי משרות בכירות, סטודנטים, מפקדים בצבא, ובמקרים מסוימים יכולה להוות עבור הסובלים ממנה מכשול בקידום הקריירה.

לעומת אנשים הסובלים מפוביה חברתית המקבלת ביטוי במגוון רחב של מצבים, חרדת קהל נחווית במצבים מאד ייחודיים.

בדרך כלל אנשים הסובלים מחרדת קהל יעדיפו להימנע מהסיטואציה מעוררת החרדה ולא ללכת לטיפול, למרות היעילות הרבה שלו.

חרדת קהל מאפשרת טיפול ממוקד וקצר. מרבית הטיפולים משתמשים בטכניקות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי, ביו-פידבק או דמיון מודרך.

בנוסף, ניתן לפנות לפסיכיאטר לצורך התאמת טיפול תרופתי היכול לסייע באופן מידי.


סרטונים בנושא
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה