טיפול באמצעות קאטמין - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול באמצעות קאטמין - מרכז ד''ר טל

   25/07/2019 11:46

דיכאון הוא אחד מהקשיים הנפוצים ביותר בעידן המודרני, כאשר תחת השם הכולל הזה ישנם סוגים שונים של דיכאון, לרבות דיכאון קליני ודיכאון עמיד. דיכאון עמיד הוא למעשה דיכאון שלא מגיב לסוגי טיפולים שונים. בפועל התמודדות עם דיכאון עמיד הוא קושי עצום הן עבור האדם הסובל עצמו, אך לא פחות מכך עבור משפחתו וסביבתו הקרובה.

בשנים האחרונות נעשו מחקרים שונים אודות הטיפול באמצעות משאף קאטמין, ככזה המשפיע ומשפר מצבים של דיכאון עמיד. לאחרונה אישר ארגון ה-FDA, מנהל התרופות והמזון האמריקאי, את הטיפול בקאטמין על ידי משאף נזלי שהוא משאף לאף בדומה לתרסיס לטיפול בנזלת. במאמר זה נפרט בהרחבה על השימוש במשאף קטמין, למי מתאים, יתרונות וחסרונות.

מהו קטמין?

קטמין הוא חומר שנמצא שנים רבות בשימוש בעולם הרפואה ולרוב משמש כחומר הרדמה לילדים ולחיות. היתרון שלו כחומר הרדמה הוא שהחומר יכול להינתן בזריקה לפני ניתוח בזמן שהילד נמצא על הידיים של הוריו. בשנים האחרונות החל להיות הקטמין נפוץ גם במסיבות בתור סם הנקרא special K הקיים במינונים נמוכים יותר מאלו הנדרשים להרדמה. לאחרונה התגלה כי במינונים נמוכים אף יותר הקטמין יעיל לטיפול בדיכאון עמיד שהוא דיכאון שלא הגיב לטיפולים בתרופות ושיחות.

למי מתאימה התרופה ואיך ניתן לקבלה?

אדם יכול לקבל הפניה לטיפול בקטמין רק על ידי פסיכיאטר שמכיר את התנאים לקבלת קטמין (ולא על ידי נוירולוג או רופא משפחה). באופן כללי, השימוש בו יינתן במקרים בהם מוכח שיש דיכאון עמיד לאורך זמן שלא הגיב ליותר משני סוגי טיפולים מלאים לצד תחלואה נוספת שהיא אינה מסוכנת, כלומר שאין רקע של התמכרויות וללא מצבים נפשיים אחרים שעלולים להחמיר לאור השימוש בקאטמין.

היתרונות והחסרונות של השימוש בקאטמין

קיימים מספר יתרונות לשימוש בחומר:

  1. מדובר בתרופה שונה לחלוטין מהתרופות שקיימות כיום, משמע השפעתו של החומר בגוף שונה מכל התרופות הקיימות כיום שעובדות על רצפטורים של נורואדרנלין וסרוטונין.
  2. השפעתה של התרופה מתחילה לעבוד יחסית מהר. מטופלים לעיתים מדווחים על שיפור כבר אחרי שעות ספורות מאז נטילתה (לפעמים אפילו 4 שעות), וזאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה מאוד האדם לא הגיב לשום טיפול אחר בדיכאון. במובן הזה, מדובר בתרופה שגורמת לתגובה חלקית באופן כמעט יומיומי.

עם זאת, קיימים גם מספר חסרונות לשימוש בתרופה:

  1. התרופה עלולה להשפיע על המצב הגופני ולא רק על המצב הנפשי, כמו למשל השפעה על לחץ דם, ולכן לאחר שהיא ניתנת צריך להישאר תחת השגחה רפואית למשך זמן מסוים.
  2. מאחר ומדובר בתרופה בעלת השפעת התמכרות (ואכן משתמשים בה לרעה בעולם ההתמכרויות), המינונים של התרופה ניתנים בהשגחה ובאופן מבוקר ומוקפד כדי למנוע התמכרות.
  3. טרם ידוע לכמה זמן התגובה של התרופה טובה והאם יש צורך להמשיך וליטול אותה גם אם במינון נמוך אך קבוע (למשל פעם בחודש או פעם בחודשיים).
  4. הטיפול עדיין נמצא תחת מסגרת של ייבוא תרופה באופן פרטי, כלומר עלות התרופה זהה לעלותה בארה"ב ועלות הטיפול כוללת את התרופה עצמה ואת ההשגחה הנדרשת.

חשוב לציין שבקרב מטופלים שקיבלו את התרופה, כ- 50% יגיבו לתרופה. כך שלמעשה מדובר גם ביתרון וגם בחיסרון. מחד מטופלים שנמצאו מתאימים לא בהכרח יגיבו לתרופה ומאידך מטופלים רבים שסבלו מהבעיה לאורך זמן ללא מזור, יחוו תגובה חיובית.  

תופעות הלוואי

לקאטמין, כמו לכל תרופה, יש תופעות לוואי. מבחינה גופנית תופעות הלוואי עלולות לכלול שינויים בלחץ דם (בעיקר לחץ דם גבוה) ובשכיחות נמוכה השפעה לבבית. כמו כן, ייתכנו תופעות לוואי הכוללות טישטוש שכן מדובר הרי בתרופת הרדמה, וישנם כאלה המרגישים עייפים ומטושטשים גם לאחר שעתיים מזמן קבלת התרופה. במשך יממה לאחר נטילת התרופה אסור לנהוג או להפעיל מכשירים כבדים.

חלק רב מהמטופלים מרגישים תחושה של ניתוק, תחושה שהמציאות זרה או מנותקת. לרוב מדובר בתחושה קלה שהיא אינה משמעותית וחולפת לאחר שעה או שעתיים מרגע לקיחת התרופה, אך יש כאלה המדווחים על שעות נוספות לאחר מכן. אומנם מדובר בתופעה חולפת שאיננה קבועה אך היא עשויה להיות מטרידה.

אופן מתן התרופה

קיימות כיום שתי דרכים למתן התרופה:

  1. עירוי לווריד בבית חולים פסיכיאטרי או בית חולים כללי. מדובר בקבלת עירוי של קטמין לווריד במינונים יותר גבוהים והמטופל נשאר בהשגחה וחוזר על הטיפול מספר פעמים בשבוע או בחודש. היתרון בסוג זה הוא שהטיפול פחות יקר מהטיפול באמצעות משאף, אך הוא דורש בכל פעם החדרת עירוי והשגחה יותר מוקפדת.
  2. משאף הניתן בארץ במספר מקומות ספורים ולשם כך נשרד אישור מיוחד ממשרד הבריאות באמצעות טופס 29ג. מאחר והתרופה ניתנת עבור מטופל ספציפי באופן ספציפי, משרד הבריאות מאשר אותה אך ורק לפי חוקי ה- FDA האמריקאי, כלומר בכל פעם רק איש בריאות הנפש רשאי לתת את התרופה תחת השגחה מלאה לפרק זמן של שעתיים לפחות לאחר מתן התרופה. כמו כן, נלקחות בדיקות דם בסיסיות ובדיקות לחץ דם שעתיים אחרי שהתרופה נלקחה והמטופל לא יכול לנהוג חזרה לביתו ולכן צריך שמישהו ייסע וייקח אותו לאחר קבלת הטיפול.

לפרטים נוספים צרו עמנו קשר  ב 03-6413483

 

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה