טיפול בדיכאון וחרדה באמצעות תזונה נכונה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול בדיכאון וחרדה על ידי שינוי בתזונה ותוספי מזון

בשנים האחרונות הידע המחקרי והיישומי הופך נגיש יותר ויותר לכולם. אנו חשופים יותר למידע הנוגע לבריאות שלנו, לדרך להימנע ממחלות שונות כמו גם למידע אודות איכות המזון שאנו צורכים והשפעותיו השונות על הגוף שלנו.

מלבד השפעתו של מזון על בריאותנו הפיזית כיום ידוע כי לסוגי מזון שונים השפעה גם על המצב הרגשי של האדם, לרבות, השפעה על מצבים של דיכאון וחרדה.

כיום ברור יותר ויותר כי מזונות וויטמינים מסוימים משפיעים, לעיתים באופן מהותי על המח, ובכך מקלים על כל מיני תסמונות: דיכאון וחרדה, תסמונות פסיכו-סומטיות כמו מחלות עור, נשימה, פיברומיאלגיה, תסמונות כאב ואף על מצבים פסיכוטיים.


סדרת תוספי התזונה של ד"ר אילן טל - כמו "מולטי-ויטמין" לשקט נפשי.
 
סדרת המוצרים שלנו מתאימה למי שמחפש להפחית מתח, להרגיש עם יותר אנרגיה ושמחה במהלך היום או להצליח להוריד הילוך בערב ולהשתחרר מלחצים. התוספים שלנו מורכבים מפורמולת  צמחים וויטמינים ומבוססים על תמצית הזעפרן אשר נמצא במינון כפול מאשר בתוספים אחרים. לפרטים נוספים לחצו על התמונה או כאן

 

במאמר זה ננסה לסקור את רכיבי המזון ותוספי התזונה העיקריים המשפיעים על מצבי רוח. מלבדם, ישנם תוספי תזונה ושינויים תזונתיים אחרים שגם הם לעיתים יכולים לעזור. 

תזונה המשפיעה על מצבים רגשיים

גלוטן

גלוטן הינו חלבון המצוי בחיטה. מקור המילה גלוטן הינו, דבק, Glue וזאת מכיוון שהחלבון, הנמצא בגרגיר החיטה, מאפשר הידבקות של מרכיבי הקמח ויצירת בצק.

כמו כן, ידוע כי, חלבון זה נוהג להידבק לדופן המעי. מחלת הצליאק מאובחנת כאשר ישנה רגישות יתר לגלוטן, הווה אומר, איברים שונים בגוף, בפרט מערכת העיכול, מגיבים באופן אלרגי לחלבון החיטה.

גלוטן מצוי בדגנים כמו חיטה, שעורה, שיפון וכוסמין ולכן מצוי במגוון רחב של מאכלים ובראש ובראשונה בלחם ומוצרים דומים לו.

רגישות לגלוטן משמעותה פגיעה ביכולת העיכול ובאה לידי ביטוי בכאבי בטן, ריבוי גזים, שלשולים או עצירות וכדומה.

בספרות הפסיכיאטרית קיימת עדות לכך שיש ריבוי של מטופלים עם בעיות נפשיות שיש להם גם רגישות לגלוטן, שאינה מאובחנת.

לא תמיד מדובר ברגישות קשה לגלוטן, אלא גם ברגישות בינונית, הווה אומר, הופעת כאבי בטן מידי פעם, רגישות בטנית, שינוי בהרגלי היציאות או אפילו סימנים נפשיים כסימן בודד ויחיד לרגישות לגלוטן.

על פי מחקרים כיום נראה כי הימנעות מגלוטן יכולה לסייע במקרים מסוימים לאנשים הסובלים מקשיים רגשיים.

מחקרים חלוציים מראים קשר בין רגישות לגלוטן (אשר מגיבה ונראית אחרת מאשר זו המופיעה בקרב חולי צליאק) לבין הפרעות על הספקטרום האוטיסטי, וכן לתסמינים של קשיים בעיכול, הנפוצים בקרב ילדים אלו.

חשוב לציין כי באופן קליני מטפלים מדווחים כי לא ראו שינויים משמעתיים בתפקוד אצל ילדים אוטיסטים שהפסיקו גלוטן.

פרו-ביוטיקה

במערכת העיכול קיימים חיידקים רבים אשר לעיתים מסייעים ולעיתים מפריעים לגוף בעיכול מזון.

היום, ניתנת תשומת לב רבה לא רק לסוג המאכלים שאנחנו אוכלים והשפעתם על מצב רוחנו, אלא גם על האופן בו חיידקים מסוימים מפרקים חלק מהאוכל במערכת העיכול, והשפעתו של פירוק זה ותוצריו, על מצבנו הרגשי.

פרוביוטיקה הינו כינוי כללי לחיידקים "טובים", כלומר, כאלה המסייעים לנו בפעילות מערכת העיכול וכנראה לא מפרישים תוצרים מזיקים.

במערכת העיכול שלנו קיים שיווי משקל בין החיידקים הטובים לבין חיידקים אחרים, נטילת פרו-ביוטיקה מאפשרת להטות את הכף לכיוון החיידקים הטובים.

מחקרים אחרונים מראים קשר הדוק בין הקלה בסימנים של הפרעות חרדה שונות לבין נטילת פרוביוטיקה, בייחוד בקרב אנשים שמלכתחילה מדווחים על רגישות ביטנית.

במחקר חלוצי שנערך בארה"ב נמצא כי נטילת פרוביוטיקה במשך כחודש סייעה בהפחתת רמות הלחץ והפחתת רמות חרדה של הנבדקים כמו גם בשיפור תפקודי זיכרון ספציפיים.

המינון המתאים משתנה מאדם לאדם ובאופן כללי ניתן לומר שאין זה מספיק לצרוך מוצרי חלב המכילים חיידקים פרוביוטים ומומלץ להיעזר בתוספי תזונה ספציפיים.

אומגה 3

חומצות שומן מסוג אומגה 3 ידועות כהכרחיות לתפקודים מוחיים שונים כמו גם לתהליכים התפתחותיים של המח, פעילות של הלב וכלי הדם, וויסות תגובות דלקתיות, התפתחות שכלית של עוברים וכן בשלבים ראשוניים של התפתחות התינוק ולכן מומלצים בעיקר לנשים בהיריון ולאחר הלידה.

כמו כן, אומגה 3 ידועה כמסייעת בשיפור בעיות ומחלות עור, ירידה בסיכון למחלות לב והתקפי לב.  

חומצות אומגה 3, 6, 9 המצויות הן בחי והן בצומח נמצאו כקשורות באופן ברור לאורך שנים למצב רוח.

באופן עקרוני, אומגה 3 היא כנראה תרופה אנטי-דיכאונית, אם כי לא חזקה, ומסייעת במקרים מסויימים בעיקר בשילוב עם תוספים או תרופות.

קיימים בשוק, סוגים שונים של תוספי תזונה המכילים אומגה 3 והם נבדלים זה מזה הן ביחסים בין אומגה 3 לאומגה 6 והן בכמות החומר הפעיל ועמידותו לאורך זמן.

חשוב לדעת כי קיימים שמני המכילים אומגה 3 שלמעשה מתחמצנים, הופכים ללא פעילים, מהר מאוד ולפיכך לא מסייעים. לכן, חשוב להיוועץ ברופא איזה סוג אומגה 3 כדאי לקחת ומה המינון המתאים.

שינויים בתזונה יכולים לשפר לא רק את המצב הגופני אלא גם במידה רבה את המצב הרגשי של האדם, לפני נטילת תוספים תזונתיים או שינוי התפריט התזונתי, מומלץ וחשוב להיוועץ ברופא מומחה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה