טיפול בדיכאון עמיד באמצעות קטמין - ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול בדיכאון עמיד באמצעות קטמין

   24/06/2019 10:35

דיכאון קליני הינו אחת מההפרעות הנפוצות בעולם המערבי ובכלל, כאשר ההערכה היא שאחד מתוך חמישה אנשים יחווה בחייו תקופה של דיכאון.

מלבד המצוקה הרגשית הרבה הנלווית לדיכאון, דיכאון מתאפיין בבעיות תפקודיות שונות ובתסמינים

כמו חוסר מוטיבציה, העדר הנאה, עצבות, חוסר יכולת להתמיד בעבודה, קושי ביחסים בינאישיים

ובניהול מערכות יחסים, קשיים חברתיים, בעיות בשינה ובתיאבון ועוד.

 

על דיכאון שאינו חולף – דיכאון עמיד

דיכאון קליני לרוב מופיע בצורה של אירועים; אירוע הינו תקופה של כמה חודשים עד שנים

בהן נוכחים הסימפטומים של הדיכאון ולאחריה מגיעה תקופה טובה יותר אשר מכונה רמיסיה.

מצבים בהם הסימפטומים הדיכאוניים לא משתפרים, על אף קבלת טיפול תרופתי וניסיונות לטיפול רגשי או טיפולים אחרים, מאובחנים כמצב של דיכאון עמיד, והופך בעצם לאירוע דיכאוני שלא חולף.

דיכאון עשוי להופיע לאחר אירועי חיים שונים - כמו למשל דיכאון לאחר לידה, או לצד קשיים רגשיים נוספים כמו למשל במקרה של טראומה ופוסט טראומה.

לקריאה אודות סוגים נוספים של דיכאון לחץ כאן 

הטיפול האפשרי בדיכאון הינו מגוון ורחב. החל מטיפול תרופתי, לסוגיו השונים, דרך טיפולי פסיכותרפיה ממוקדת או ארוכה (לעיתים משולב עם טיפול תרופתי) וכלה בטיפול dTMS (טיפול בגרייה מגנטית) וטיפול בנזעי חשמל.

התאמת הטיפול חשוב שתעשה על ידי איש מקצוע מומחה בתחום בריאות הנפש כמו פסיכיאטר (במקרה של תרופות או טיפול משלים אחר) או פסיכולוג להם ניסיון באבחון וטיפול בדיכאון. בערך בשליש המקרים הטיפול הראשון שהאדם מנסה איננו משיג שיפור וחשוב לשוב לאיש המקצוע המאבחן על מנת לבחון דרכים נוספות

 

משאף קטמין - טיפול מתקדם בדיכאון שאינו חולף

אחת מדרכי הטיפול החדשות לדיכאון עמיד היא טיפול בקטמין. קטמין משמש במקורו כחומר הרדמה לטיפול בכאבים כרוניים. לפני כעשור נמצא לראשונה ששימוש במינון נמוך של קטמין בעירוי הביא לשיפור מהיר בקרב הסובלים מדיכאון קליני, כבר כעבור 24-48 שעות.

ממצא זה היה חדשני מאחר והמטופלים שהופנו לטיפול מסוג זה סבלו מדיכאון עמיד שלא הגיב לטיפולים תרופתיים שונים. ההשפעה היעילה והמהירה נובעת ממנגנון הפעולה של הקטמין, אשר שונה מהמנגנון של תרופות אנטי דיכאוניות מוכרות הפועלות על מוליכים כימים במוח כמו סרוטונין ונוירואפריניפרין.

הקטמין, לעומת זאת, פועל על מוליך עצבי מסוג גלוטמט (glutamate) אשר אחראי למספר רב של תת מנגנונים במוח. שימוש בקטמין משפיע על איזון רמת הגלוטמט במוח ובכך משפיע על מדדי הדיכאון.

התרופה אושרה לשימוש על ידי FDA בפברואר 2019 ומתוקף כך הטיפול בקטמין מאושר כיום על ידי משרד הבריאות בישראל כטיפול לדיכאון עמיד.

איך תדעו אם הטיפול מתאים לכם?

התאמת הטיפול בקטמין נעשית על ידי פסיכיאטר מומחה בלבד, בהתאם לאבחנה וההיסטוריה הרפואית, לרבות טיפולים תרופתיים שנוסו בעבר

 

לפרטים נוספים אודות הטיפול הייחודי שלנו צרו קשר בטלפון  03-6413483

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה