טיפול במיגרנה | בוטוקס למיגרנה - מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית ונפשית
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול במיגרנה | בוטוקס למיגרנה

למרות הקישור האוטומטי שכולנו עושים בין טיפול בבוטוקס לטיפול קוסמטי, שהרי בוטוקס שימושי כבר עשרות רבות של שנים ברפואה המודרנית. כאשר יש צורך כלשהו לגרום לשריר שמתכווץ בלי הפסקה להשתחרר, משתמשים בבוטוקס. למשל, כאשר כיווץ שריר בעין מפריע לראיה, או כאשר שריר אחר מתכווץ ולא מצליח להרפות ומפריע לתפקוד- ייתכן מצב לשימוש בבוטוקס ע"י רופא. רופאים מכירים את הבוטוקס ויודעים איך להשתמש בו באופן בטוח ומייטיב. אבל מה הקשר למיגרנה בעצם? מיגרנה היא כאב ראש ולא כאב שרירים, אז איך יכול להיות שבוטוקס כך כך משפיע לטובה על כאבי ראש כאלה?

מדוע טיפול במיגרנה באמצעות בוטוקס משפיע כל כך לטובה על מיגרנה והאם הוא מעלים אותה לגמרי?

מיגרנה היא אכן כאב ראש, שסיבתו עדיין לא ידועה. כאב הראש המיגרנוטי יכול להיות כאב בעל עוצמה גבוהה, וכזה שיכול להשבית אדם מתפקוד, ואפילו למשך כמה ימים. אנשים מדווחים על כך שהם מזהים את תחילתו של הכאב ויודעים לפעמים שהכאב עומד להגיע, ונאלצים לנוח, לפעמים לשעות או ימים. ויש כאלה שלא יכולים להרשות לעצמם לנוח ומוצאים את עצמם מנסים להמשיך בשגרת התפקוד, למרות הכאב החזק.

אז מה הקשר לבוטוקס בכלל? ונחזור לשאלה: האם יש שרירים בראש? ובכן, במוח, אין שרירים, אבל בראש, מחוץ לגולגולת יש שרירים. אמנם חלקם שרירים דקים, שבעיקר מזיזים מעט מאד את העור שבראש, כמו למשל השריר שנמצא במצח, אבל חלקם משמעותיים יותר כמו בצוואר ובשכמות. אז מה קורה במגרנה ובכאבי ראש אחרים? אנחנו היום מניחים שכאשר מתחיל התקף מיגרנה, כל השרירים האלה מתכווצים, והם ממשיכים להתכווץ ולא להרפות. תחשבו על כך שהיד שלכם היתה מתכווצת ולא מצליחה להשתחרר, וכל היום הייתם הולכים עם יד מכווצת- ברור שמעבר לכך שלא הייתם יכולים להשתמש בה, השריר בשלב מסויים היה ממש ממש כואב. הכאב הזה, שמופיע בשרירי הראש שכנראה מתווצים בלי הפסקה, נראה שמחמיר עוד יותר את המגרנה, כך נוצר מעגל קסמים של שעות ואפילו ימים- המיגרנה גורמת לשיריר הראש להתכווץ ללא הפסקה, והשרירים מחמירים את המגרנה. כך נוצר כאב ראש בלתי נסבל, חסר שליטה ואוטומטי.

לכאן נכנס בדיוק הבוטוקס. הבוטוקס עוזר לשרירים להשתחרר, או לא להתכווץ בזמן המגרנה. זה לא שהשריר לא יתכווץ, כי כמות הבוטוקס המוזרקת קטנה, אלא יתכווץ פחות, במידה שלא תגרום למיגרנה להחמיר, או אפילו לחלוף מהר או אפילו לא להתפתח לכאב ראש בכלל.

איך גילו את זה שבוטוקס טוב למיגרנות?

כמו שקורה פעמים רבות ברפואה, במקרה. אנשים שעשו טיפולי בוטוקס ליישור המצח- כלומר הרפיית השריר במצח שאחראי על הקמטים- דוייחו שאם היה להם מיגרנה (בעיקר כזו שהכאב היה ממוקם בקדמת המצח) היא השתפרה. בהדרגה נעשו מחקרים שונים גם על מגרנות שממוקמות באיזורים שונים בראש כמו בצד אחד או שני, בעורף או לכיוון הצוואר, ועם הזמן זוהו כל השרירים אשר מעורבים בביצירת הכאב של המגרנה באמצעות התכווצות בלתי פוסקת.

 

כל השאלות והתשובות על טיפול בוטוקוס למיגרנה

טיפול בוטוקוס למיגרנה וכאבי ראש הוא אחת מהדוגמאות לשימוש בבוטוקס ברפואה המודרנית, אשר רווח בשנים האחרונות. הטיפול נחשב לטיפול בטוח במצבים של מיגרנה כרונית, בין אם כתחליף לטיפול תרופתי ובין אם בנוסף.

1.איך הטיפול מתבצע?

לאחר שיחה עם הרופא המטפל (הכוונה לבדוק שהבריאות הכללית תקינה ואין מניעה לטיפול מצד אחד, ומצד שני שהטיפול אכן יכול לעזור), הרופא בודק כשתי דקות את הראש עצמו. השיער נאסף, אם יש צורך ומתחילים בטיפול. תוך דקות ספורות הרופא מזריק בוטוקס באופן מדוייק וייעודי לשרירים מסויימים, באופן שכמעט ולא מורגש. לאחר מכן החלק הראשון של הטיפול עצמו מסתיים. את ההשפעה מתחילים להרגיש כשהבוטוקס מתחיל לעבוד, וזה קורה לרוב אחרי שבוע עד שבועיים. לאחר שבועיים נהוג להזמין את מטופל לבדיקה חוזרת ולהחליט האם יש לחזק את הטיפול בנקודה מסויימת

2.אנשים שעושים את הטיפול שואלים לפעמים למה הדבר נעשה כל כך מהר (כל הטיפול לוקח כ-10 דקות), ומדוע הוא לא כואב מצד אחד, ומצד שני מדוע בודקים ומטפלים בכל השרירים שעל הקרקפת (שרירים שאנשים אפילו לא מתארים שקיימים...).

הסיבה היא שהבוטוקס ניתן בכמויות קטנות ולכן ההזרקה היא בכמויות קטנות עם מחט דקיקה שבקושי מרגישים אם בכלל. מטל מיומן מכיר את כל השרירים על הקרקפת, ולאחר בדיקה מהירה מזהה את כל השרירים אצל מטופל שצריכים להרפות, יודע בדיוק מהן נקודות הטיפול ויכול לעשות זאת במהירות. הבודק, עם זאת, יאתר את כל השרירים הנחוצים כדי להרפות אותם כמו שצריך, ולעיתים אף יזמין את המטופל פעם נוספת ל"חיזוק" באם השרירי עדיין לא מספיק משוחרר.

 3.האם יש תופעות לוואי?

לרוב לא אמורות להיות תופעות לוואי כלל, פרט כמובן להטבה במגרנה ולמצח ישר יותר, ועם פחות קמטים.

4.למי הטיפול מתאים?

באופן עקרוני ה-FDA אישר את הטיפול לאנשים עם מגרנה קשה מאד, בפועל, אנו רואים כי גם אנשים עם מגרנה קלה ובינונית נהנים מאד מהטיפול

5.האם הטיפול עובד?

לפי המחקרים היעילות מגיעה עד 70%, כלומר עובד אצל רוב המטופלים. בפועל, אנו רואים שהרוב המוחלט של האנשים שקיבל טיפול השתפר, רבים אף דיווחו על הקלה משמעותית מאד. ומכיוון שמדובר בהליך פשוט למדי, שהרי נהוג לומר כי הטיול עובד טוב מאד עד מצויין. צריך גם לזכור שמדובר בהליך פשוט יחסית ומהיר.

6.מדוע הטיפול יקר יחסית?

מחירו של הטיפול נובע מכך שיש שימוש בבוטוקס בכמה איזורים על פני הראש, והחומר עצמו יקר לשימוש.

7.מה עדיף? תרופות או בוטוקס?

זו שאלה מורכבת שכנראה אין לה תשובה וקשורה לאופי המטופל עצמו. האם תעדיפו טיפול בכדורים? יומי או בעת הצורך או תעדיפו טיפול אחת לכמה חודשים? מבחינת הבטיחות הטיפול בבוטוקס נחשב בטוח, והוא יחסית פשוט. מבחינת בטיחות, גם התרופות למגרנה (אם אין התנגשות עם תרופות אחרות) יחסית בטוחות. כלומר, השיקול הוא שלכם.

8.כל כמה זמן יש לערוך את הטיפול?

לפי ה-FDA יש לערוך את הטיפול מידי 3 חודשים, בפועל אנו רואים אנשים שמגיעים אחרי 6 או אפילו 9 חודשים לביצוע הטיפול מחדש. הסיבה היא שאצל אנשים מסויימים הבוטוקס עובד לזמן יותר ארוך. ההמלצה שלנו תלויה בעוצמת הכאב, אם הכאב קשה ומאד מגביל, היינו ממליצים בהתחלה לעשות את הטיפול בתדירות גבוהה (אחת ל-3 חודשים) ואחר כך לרווח. עם זאת, פעמים רבות, אנשים פועלים אחרת, ואנו מכבדים זאת. עם זאת אין אנו ממליצים לעשות את הטיפול השני פחות משלטשה חודשים לאחר הראשון.

 

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר השאירו פרטיכם כאן או חייגו

03-6413483 /  זיו - 052-3019933

 

                           

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה