טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה יעיל להתמודדות עם קשיים רגשיים
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול רגשי, יעיל ומוכח להתמודדות עם מגוון של קשיים רגשיים ובעיקר להתמודדות וטיפול בחרדה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הפירוש בעברית למונח CBT, כלומר Cognitive behavior therapy.

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה עובדים באופן ממוקד על הקשיים אשר הביאו לטיפול, כך שהוא נחשב לטיפול קצר מועד אשר בו ניתנת פחות תשומת לב לעבר, ליחסים מוקדמים עם ההורים או דמויות משמעותיות מהעבר אלא למה שקורה כאן ועכשיו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל בעיקר להתמודדות עם פחדים וסוגי חרדות כמו התקפי חרדה, חרדה חברתית, חרדת בחינות, פוביות ספציפיות כמו פחד קהל, פחד טיסות, חרדת נהיגה, חרדה מבעלי חיים ועוד.

כמו כן, הטכניקה מתאימה להתמודדות עם חלק מהתסמינים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) ובחלק מהמקרים גם בדיכאון.

מה עושים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מכוון לסייע בהתמודדות עם המאפיינים העיקריים של חרדה, אשר באים לידי ביטוי בארבעה מרכיבים עיקריים - מחשבות, רגשות, תחושות גופניות והתנהגות.

 • מחשבות - החלק הקוגניטיבי, כלומר המחשבתי, מתייחס בעיקר למחשבות טורדניות. אנשים הסובלים מחרדה, כמו גם מ- OCD או דיכאון, מרגישים כי המחשבות המטרידות פוקדות אותן במשך זמן רב מהיום, כל היום כמו גם לפרקי זמן משתנים.

  כמו כן, אנשים מתארים מחשבות אלו כמחשבות שאין להם שליטה מתי הן יופיעו או יכולת להפסיק אותן באופן עצמאי.

  תוכן המחשבות קשור במושא החרדה, אם מדובר פוביה ספציפית המחשבות יהיו קשורות לאותה פוביה, למשל בחרדה מנהיגה או טיסה יהיו המחשבות קשורות למצבים אלו.

  חרדה כללית, בדרך כלל מאופיינת בדאגות חוזרות, כאשר באופן כללי אופי המחשבות נוטה להיות קטסטרופלי. כלומר, מחשבות על כך שהגרוע מכל וודאי יקרה. למשל, מחשבה נפוצה בקרב אנשים הסובלים מהתקפי חרדה היא שעוד רגע "אני אחטוף התקף לב או אשתגע".
 • רגשות - התחושות האופייניות, עליהן עובדים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה, הינן תחושות כמו פחד, עצבות, תסכול, ייאוש, וכמובן מחשבות ספציפיות המאפיינות את הקושי הרגשי עמו האדם הגיע כמו למשל תחושות של ערך עצמי ירוד, בעקבות דיכאון או חרדה, כעס ועוד.
   
 • תחושות גופניות - החלק הגופני הוא משמעותי בעיקר כאשר מדובר בקשיי חרדה, כאשר בנוסף למחשבות הצפות ולתחושות הפחד, מופיעים גם סימנים גופנים כמו רעד בלתי נשלט, חולשה, סחרחורות, בחילות, דופק מהיר, המביא לא פעם לנשימה מהירה או לא סדירה, הזעה ועוד. גם אלו, נחוות כבלתי נשלטות ומעוררות תסכול רב.
   
 • התנהגות - ההתנהגות הנפוצה עליה עובדים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה, הינה הימנעות. ההימנעות היא בדרך כלל מהגורם המעורר חרדה - למשל אנשים הסובלים מחרדה חברתית יימנעו כמה שאפשר ממפגשים חברתיים, אינטראקציות חברתיות ואפילו שיחה עם אנשים שאינם מכירים.

  הימנעות עוזרת לתחושת הקלה מידית, אך בטווח הארוך היא לא מונעת את הישנותה של החרדה ואף מגבירה אותה. במקרים אחרים, בעיקר כאשר מדובר ב-OCD, התנהגות נפוצה היא התנהגות כפייתית, כלומר חזרתית, הרבה פעמים סביב בדיקה או ספירה, למשל לחזור ולבדוק שוב ושוב האם הגז מכובה, האם נעלתי את הדלת וכו.

  גם במקרים אלו ההתנהגות מקלה על המחשבות הטורדניות, אך לא עוזרת בהעלמתה וגורמת בעצם לשימור החרדה לאורך זמן.

איך טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה עובד?

כאמור, טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בכל ארבעת המרכיבים שפורטו לעיל. כך למשל, בעבודה על מחשבות טורדניות, עובדים על זיהוי דפוסי המחשבה השליליים, אפיונים (מתי מופיעים, באיזה תדירות, באלו מקרים ועוד) ובהחלפת דפוסי חשיבה יעילים יותר.

במקביל, עובדים בטיפול על הפחתת התנהגויות שליליות, כמו למשל הפחת של הימנעות מגורמי החרדה או הפסקת התנהגויות כפייתיות, על מנת לעצור את התגברותה של החרדה.

שינוי דפוסי התנהגות שליליים יכול להיעשות באמצעות חשיפה, בדימיון או במציאות, עבודה עצמאית בבית, קביעת יעדים הדרגתיים ליישום הן בחדר הטיפולים והן בסביבה הטבעית ועוד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי משלב גם טכניקות נוספות כמו דימיון מודרך, הרפיות ועוד.

רוצה לשמוע עוד על טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה? להגיע למפגש היכרות כדי להבין טוב יותר במה מדובר? אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר בכל עת ונשמח לסייע.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה