טיפול DBT להתמודדות עם קונפליקטים פנימיים ולחיים איכותיים יותר
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מהו טיפול DBT

טיפול DBT הוא ראשי תיבות של טיפול דיאלקטי התנהגותי, Dialectical behavior therapy.

הטיפול פותח בתחילת שנות ה- 90 על ידי הפסיכולוגית מרשה ליניהאן, כטיפול ייעודי וספציפי לסיוע לאנשים המתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית.

כיום, DBT היא שיטה אשר הורחבה ומשמשת לטיפול במגוון רחב של קשיים שהמשותף לכולם הוא קושי של המטופלים להגיע למצב של ויסות רגשי, כמו למשל חרדה, דיכאון, התמכרויות, פוסט טראומה, טראומה התפתחותית, טראומה מורכבת, הפרעות אכילה, פגיעה מינית, ועוד.

טיפול DBT הוא למעשה נגזרת של טיפול CBT שהינו טיפול ממוקד המתייחס לעבודה על מחשבות והתנהגויות היוצרות מצוקה, אך אינטגרטיבי יותר ומשלב בנוסף לטכניקות קוגניטיביות התנהגויות גם אלמנטים ותובנות של טיפול דינמי.

על דיאלקטיקה וקונפליקטים פנימיים נפוצים

דיאלקטיקה היא תנועה בין קטבים מנוגדים, שיש ביניהם קונפליקט. תנועה זו, כאשר היא נעשית באופן בונה, יוצרת יותר חיבורים בין הקטבים.

טיפול ה -DBT במהותו העמוקה, בא לסייע ולטפל באנשים המתמודדים עם תחושה מתמדת של פיצול וקונפליקט פנימי. בשפה המקצועית קוראים לזה "קווים גבוליים Borderline symptomes".

דוגמאות לקונפליקטים פנימיים כאלה הן:

  • הערכה לעצמי וליכולותיי מול תחושה שאני לא שווה ולא ראוי לחיות.
  • הרגשה שהאדם שמולי הוא הנפלא, החכם והנהדר ביותר, עד לשנייה שבה הוא מאכזב אותי, ובהרף עין אותו אדם הופך לנורא ולבלתי נסבל מכולם.
  • הרגשה שאני מבין ויודע בדיוק מה עלי לעשות אך אינני מצליח לשלוט ברגשותיי ובדחפיי, הם גוברים עליי ואני מוצא את עצמי מובס וחסר אונים.
  • כמיהה עזה לזכות באהבתם של האנשים היקרים לי אל מול "בעיטה" אימפולסיבית בקשר איתם, הרס וחורבן של היחסים עמם.
  • תחושה של אנרגיות אדירות וכוחות לצאת אל העולם ו"לטרוף את החיים" אל מול התקפי חרדה קשים, הסתגרות ועצב אין סופי.
  •  דאגה טיפול ומסירות  קיצונית לאחרים, עד כדי הקרבה של טובתי האישית,  מול ניתוק מהסביבה, חוסר איכפתיות ודאגה לעצמי בלבד.
  • ידיעה שיש לי יכולות גבוהות, אינטיליגנציה גבוהה וכישרון רב, אבל אני לא מצליח להתרומם ולמצות את הפוטנציאל.

איך טיפול DBT מסייע להתמודד עם קונפליקטים וניגודים פנימיים

אנשים שחיים עם קצוות ופיצולים עמוקים כל כך בתוכם, סובלים ממצבי רוח קיצוניים שמתחלפים במהירות, ולעיתים קרובות בלי סיבה נראית לעין. אנשים אלה חווים רגשות קיצוניים, תחושה מתמדת של אי שקט, ותגובות אימפולסיביות לסביבתם.

כל אלה מביאים לחוסר יציבות, שלעיתים מתרחב לכל תחומי החיים, עד לאובדן שליטה וחוסר תפקוד משמעותי, מה שגורר תסכול עמוק  וכאב נפשי בלתי נסבל.

מטופלים אלה, שחיים עם קצוות מנוגדים כל כך בתוכם, חשים במקרים רבים, כמו אדם שחי באופן מתמיד על סף תהום. התחושה שמבטאים אנשים אלה היא של חיים בקצוות, המתחככים כל הזמן עם סכנה ומוות או עם איום משמעותי על שלוותם הנפשית.

הטיפול הדיאלקטי התנהגותי, בא לסייע למטופל לזהות את הקונפליקטים הפנימיים שמהם הוא סובל, לזהות את הקטבים המנוגדים, את הפיצולים שמייצרים מערבולות רגשיות, חוסר יציבות ואי שקט, ולייצר ביניהם חיבורים, וגשרים.

גשרים אלה למעשה, יאפשרו למטופל  "להלך על פני התהום"  ולא ליפול לתוכה. חיבורים וגשרים אלה מסייעים למטופל לחיות בתחושה נינוחה יותר, ומאוזנת יותר, כך שהסערה הרגשית, מצבי הרוח הקיצוניים ואובדן השליטה מתמתנים ונרגעים ומאפשרים למטופל לחיות ולא להתעסק באופן מתמיד בכיבוי שריפות ובבניית הריסות שקרו בגלל תגובות אימפולסיביות בעת מצוקה.

הטיפול מאפשר לא רק לשקם את אותן הריסות, אלא למנוע מצבים דומים בעתיד ולבנות חיים בריאים ואיכותיים יותר.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה