טיפול DBT בחיפה לקשיי ויסות רגשי
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול DBT בחיפה

  

טיפול DBT הוא טיפול המיוחס לפסיכולוגית מרשה ליניהאן ופותח בראשיתו על מנת לסייע לאנשים הסובלים מקשיי וויסות רגשי.

הוא נמצא כטיפול יעיל עבור אנשים המתמודדים עם אישיות גבולית, אשר עד אותה עת התקשו למצוא מזור לקשייהם באמצעות שיטות טיפול אחרות.

בהמשך פותחה והורחבה גישת הטיפול ב-DBT לקשיים נוספים, המאופיינים גם בקשיי וויסות רגשי אך לא רק, כמו למשל: טיפול בנרציסטיות, התמכרויות, הפרעות אכילה, טיפול בפוסט-טראומה, טראומה התפתחותית, טיפול בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, דיכאון ועוד.

טיפול DBT נמצא יעיל ומסייע במקומות שטיפולים אחרים כשלו, נשמח לסייע, לתת מענה על שאלות נוספות ולקבוע עבורכם פגישת ייעוץ למטפל מנוסה המומחה בטיפול DBT בחיפה.

על טיפול DBT ומאפיינים של קווים גבוליים ומאפייני פיצול

DBT הם ראשי התיבות של טיפול דיאלקטי התנהגותי, Dialectical Behavioral Therapy, הוא משלב בין טכניקות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) לבין תובנות מעולם הטיפול הדינמי.

למעשה, הטיפול מתאר את העבודה על הקטבים המנוגדים המאפיינים אנשים המתמודדים עם קשיי אישיות או קשיי וויסות רגשי, אשר חווים תחושה מתמשכת של פיצול וקונפליקט פנימי המכונה בשפה מקצועית קוים גבוליים - Borderline symptomes.

תחושות פיצול כאלו יכולות להתייחס לעצמי או ליחס עם האחר. כך למשל תחושת פיצול נפוצה היא חוויה של העצמי כבעל יכולת או ערך עצמי גבוהה למול תקופות או מצבים של תחושת חוסר ערך ותחושה של האדם שאינו ראוי לחיות.

קווים גבוליים מתייחסים גם לקושי לשלוט בדחפים והתחושה כי הם אלו ששולטים באדם ולא הוא שולט ברגשותיו והתנהגותו. מאפיין אשר מביא לתחושת תבוסה עצמי, תסכול וחוסר אונים מתמשך.

קווים גבוליים מתייחסים גם לניהול מערכות היחסים עם אחרים, כאשר נפוץ לראות התנהגות קיצונית כמו למשל רצון עז להיות בקשר הדוק עם האחר אל מול תקופות או מצבים של התנהגויות שנועדו להרוס ולחבל בקשר עם אותו אדם; מעבר קיצוני בין הערצת מוחלטת של האחר למול שנאה וטינה כלפיו.

דוגמאות נפוצות לפיצולים אופייניים בקרב אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית או כאלה המתקשים בוויסות רגשי הינם תקופות ומצבים של דאגה ומסירות אין קץ כלפי האחר, לעומת תקופות של ניתוק מהסביבה, היעדר הפגנת אכפתיות ודאגה לעצמי בלבד.

ההתמודדות עם חיים לאור פיצולים מעין אלו מביאה עמה התמודדות עם קשיים רגשים נוספים כמו שינויים במצב הרוח, חוויה של רגשות קיצוניים, תחושת אי-שקט ונטיה לאימפולסיביות בהתנהגות כלפי אחרים ובכלל. כל אלו מביאים לתחושה כולל של אי יציבות, כמו על סף תהום, אובדן שליטה ופגיעה משמעותית בתפקוד.

איך טיפול DBT בחיפה מסייע בהתמודדות עם תחושת הפיצול

טיפול DBT מסייע לאדם ראשית כל להבין לזהות את הפיצולים בהתנהגותו ובתחושותיו ואת הקונפליקטים הפנימיים אותם חווה.

הטיפול מסייע לאדם להבחין בקווים הדקים המעידים על המעבר בין קוטב אחד למשנהו, דבר שהרבה פעמים אינו מודע או אינו מספיק מובן למטופל.

לאחר מכן, מסייע המטפל למטופל לחבר בין אותם קטבים. ליצור גשר שיאפשר לעבור מעל התהום הרגשי ובכך להתגבר על התחושה הקשה המתלווה אליו.

כמו, הטיפול מאפשר להימנע מהרס הקשרים החברתיים שמתבצע שוב ושוב על ידי המטופל וכן מהתגובות האימפולסיביות שהוא נוטה אליהן.

בנוסף, רוכש המטופל כלים ומיומנויות יישומים אשר יסייעו לו להתמודד עם הקשיים שחווים ביום יום ואלו שיוצרים את המצוקה הרגשית העמוקה בה נמצאים.

ניתן לרכוש כלים אלו באמצעות טיפול קבוצתי, אך לא תמיד זוהי המסגרת המתאימה ו/או הרצויה עבור המטופל ובמקרים כאלה אפשר ויעיל באותה מידה לרכוש אותם גם במהלך טיפול פרטני.

טיפול DBT בחיפה משלב גם כלים של טיפול מיינדפולנס, רכישת טכניקות לוויסות רגשי יעיל, כלים להגברת היעילות הבין אישית והגברת יכולת העמידות בפני מצוקה.

כמו כן, טיפול DBT  בחיפה מנוהל על ידי המטפל הרגשי העיקרי הנמצא בקשר עם גורמים טיפולים נוספים בחייו של המטופל כמו מאמן כושר, דיאטנית, פסיכיאטר ועוד מתוך מטרה לסייע למטופל להתקדם כמה שיותר באמצעות כל האפיקים הטיפולים בהם נמצא, להימנע ממצבי חוסר אמון במטפל ולאפשר שיפור במצבו הרגשי של המטופל מוקדם ככל האפשר.

סיוע באיזון קשיים בוויסות רגשי

כאמור, טיפול DBT מסייע גם בטיפול בקשיי וויסות רגשי, בין אם מהווים חלק מהפרעת אישיות ובין אם מאפיינים קושי רגשי אחר.

טיפול DBT  בחיפה מסייע לאנשים המתקשים בוויסות רגשי, הכוונה לנטייה לחוות אירועים ומצבים רגשיים בעוצמות גבוהות או כמאפיין של אנשים עם פגיעות רגשית גבוהה.

קשיים בוויסות רגשי גורמים לא פעם לתחושת חוסר איזון וחוזר יציבות רגשית, קושי לנהל מערכות יחסים תקינות עם בני משפחה, קולגות לעבודה, חברים כמו גם ביכולת ליצור מערכת יחסים זוגית יציבה.

למעשה, קשיים בוויסות רגשי באים לידי ביטוי לא רק ביצירת קשרים אלא גם במצב הרוח, במחשבה ובהתנהגות.

טיפול DBT מסייע ללמוד כיצד לווסת קשיים רגשיים כאלה, כיצד לווסת קשיים בדחפים ובכך לעזור לאנשים הסובלים מהם לחוות את העולם באופן מאוזן ויציב יותר.

כאמור, טיפול DBT נעשה באופן אינטגרטיבי, משלב טכניקות קוגניטיביות התנהגויות, עקרונות מטיפול מיינדפולנס, עבודה היררכית ומאורגנת של טיפול בקשיים מהקשה אל הקל, רכישת מיומנויות איפוק והימנעות מהנטייה לאימפולסיביות וכן מיומנויות שיעזרו לשמור על תקשורת בין אישית יעילה יותר ועל מערכות יחסים יציבות ובריאות לאורך זמן.

רוצים לדעת עוד על טיפול DBT  בחיפה? צרו קשר עם הקליניקה בחיפה ונשמח לסייע.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה