טיפול בהיפוכונדריה על ידי פסיכיאטר
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


שיטות טיפול בהיפוכונדריה ע''י פסיכולוג או פסיכיאטר

   28/01/2015 12:16

מי עלול להיפגע מהפרעת היפוכונדריה?

אולי גם אתם נתקלתם באנשים המביעים חשש תמידי ודאגה לגופם, יש החוששים כי לקו במחלה נדירה ומשוכנעים בכך לא משנה מה ויש כאלו שיראו כ"מגזימים" בתגובתם נוכח מחלה שכיחה וקלה כמו הצטננות.
 
היפוכנדריה נקראת גם "חרדת מחלה" או "חרדת בריאות", ומתוקף כך עונה על מאפיינים כלליים של חרדה, ובעקר גורמת למצוקה נפשית וירידה משמעותית באיכות החיים.
 
אם גם אתם חשים כי לא משנה מה יגידו לכם, החשש לגופכם אינו עוזב, אל תתביישו ופנו לטיפול. בעזרת הכוונה נכונה תוכלו ללמוד איך להפחית את הדאגה ואיך לחיות חיים רגועים ושלווים יותר. נשמח לסייע לכם במטרה זו.

לשיחה עם איש צוות חייג/י 03-6413483

 
ספר ההגדרות של הפסיכיאטריה, ה-DSM IV מגדיר היפוכונדריה כמצב נפשי, בו הסימפטומים הרגשיים או הגופניים מתקיימים לפחות חצי שנה ומהווים סבל ומצוקה לסובל מהם בחיי היום-יום.
 
אנשים אלו, יחשבו שמשהו לא בסדר בגופם גם לאחר שיעברו כל בדיקה אפשרית או כאשר יקבלו מהרופא תשובה שהכל תקין, המאפיין העיקרי אם כך הוא דאגה תמידית לגוף בלי קשר לדעה מקצועית ונתונים אובייקטיבים.
 
מאפיינים נוספים:

  • האשמת הרופא בחוסר מקצועיות ("זה הוא שלא מוצא כלום, אני בטוח, שהוא לא שם לב. בטוח, שמשהו לא בסדר אצלי").
  • פניה למומחה אחר מומחה שיבדוק אותם ויגלה מה לא בסדר
  • בזבוז כספים על פגישות עם מומחים פרטיים, בדיקות רפואיות וכד'.
  • הבעת הדאגה ותחושת החשש גורמת למצוקה נפשית וכן לפגיעה בתפקוד החברתי, התעסוקתי ועוד.
  • ניסיון ללמוד לבד ולקרוא מידע על "המחלה": למשל חיפוש במאמרים, ספרים, איננטרנט, אחר המידע המעודכן והחדיש ביותר.

במקרים חמורים יותר חלק מהאנשים עלולים להתעלם מתגובות פיזיות אמיתיות ולהתרכז באלו שאינן קיימות ונובעות מהחשש שלהם.
 
היפוכונדריה היא הפרעה כרונית עם פרוגנוזה מאד בעייתית (צפי לא חיובי לשינוי), אם לא מאובחן ולא מטופל כראוי על ידי אנשי מקצוע מתאימים (פסיכיאטרים ו/או פסיכולוגים).

שיטות טיפול בהיפוכונדריה

גם בקושי זה, בדומה לקשיים נפשיים רבים, אנו מאמינים שהטיפול הטוב ביותר, שיביא לתוצאות מהירות ביותר הוא טיפול משולב, כלומר טיפול על ידי כמה אנשי מקצוע, עדיף במרכז רב תחומי בו הם יושבים יחד ומתייעצים זה עם זה.
 

במהלך הטיפול ייפגש המטופל עם פסיכיאטר לשם בדיקה האם יש צורך בטיפול תרופתי או לא, ובמקביל ייפגש גם עם פסיכולוג או איש מקצוע אחר המטפל בשיחות. במקרים מסוימים, יעשו אחת לכמה זמן בדיקות גופניות (לא פולשניות) שמטרתן לסייע עוד בהפחתת החרדה, לתת כבוד לתלונותיו של המטופל ולהעניק לו תחושה כי הוא מקבל טיפול רציני ומקצועי.
 
מטרתו של הטיפול הינו להפחית חרדה ולתת מקום לביטוי תחושות הכעס והדיכאון, שחווה המטופל וכן לנסות להבין את מקור התפתחות ההיפוכונדריה. טיפול כזה, שלרוב הוא ארוך טווח, מוכח, כמקל על הסובל, המתלונן פחות ופחות על הסימפטומים הגופניים, וזו כמובן העדות הטובה ביותר לשיפור במצבו.

קראו עוד על: טיפול דינמי בחרדה 

טיפול נוסף שניתן להעניק, עבור מטופלים מסויימים הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה אינטנסיבי יותר ודורש השקעה רבה מצד המטופל הן במהלך הטיפול עצמו והן בתרגול הכלים שניתנים לו בבית. טיפול זה מתמקד בזיהוי המחשבות שמעוררות חרדה, הבנת דפוסי החשיבה השגויים וההתנהגות השגויה בעקבותם ולמידת שינוי דפוסים אלו.

אנו מאמינים בטיפול מסוג זה המשלב מענה קשוב, וכן מתן מידע אמיתי על מצבו של הסובל, תוך כדי אבחון מקיף ומדוייק. הטיפול למעשה מסייע למטופל להחזיר לידיו את השליטה על חייו, ולהשיב לו את איכות החיים שנפגמה.

כמו כן, כיום מוכרים טיפולים חדשים נוספים הפונים לקשיים המערבים גוף ונפש. כך למשל, טיפול ביופידבק מסייע למטופל להכיר את התגובות הפיזיולוגיות המתרחשות בגופו במקביל לתחושת החרדה. במהלך הטיפול לומד המטופל כיצד להפחית את הסימנים הגופניים ובכך גם להפחית את תחושת החרדה. 

קראו עוד על: טיפול באמצעות ביופידבק להתמודדות עם לחצים ומתחים
 
כמו כן קיימות שיטות נוספות המסייעות למתמודדים עם חרדה לסוגיה השונים: טיפול באמצעות היפנוזהתרגילי הרפיהדימיון מודרך, טיפול באמצעות נוירופידבק ועוד. 


צוות הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי במרכז ד"ר טל מזמין אתכם לשאול שאלות נוספות, לברר על אפשריות הטיפול וכן לקבוע פגישת ייעוץ אם אתם חווים קושי כזה או כל קושי אחר הגורם למצוקה נפשית או פיזית. התקשרו אלינו בכל עת ונשמח לסייע!


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה