טיפול נפשי בילדים - טיפול בילדים במשחק והדרכת הורים
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


כלים חשובים בטיפול בילדים - משחק והדרכת הורים

טיפול בילדים

ילדך עצוב, עצבני או עושה משהו שלא רגיל לעשות ונראה קצת משונה, בכל מקרה הבחנת כי משהו קרה לו. ואחרי ששאלת "מה קרה" אולי קיבלת תשובה של "כלום" או בכי או רצף משפטים לא ברור והתסכול והדאגה רק גברו בך. בניגוד למבוגרים ילדים מתקשים לדבר על בעיותיהם, היכולת המילולית שלהם חלשה יותר, וקשה להם להפוך את המצוקה לאיזשהו מושג ברור ומסודר. לכן גם קשה להורה להבין את מצוקת ילדו דרך שיחה ולעזור לו.

אם נתקלת בקושי כזה עם ילדך תוכל לפנות אל אחד מצוות המומחים בקליניקה לטיפול בילדים ונוער שיישמח לתת לך כלים להבנת הקושי שילדך מתמודד עמו.

הדיבור הוא הכלי המרכזי בפסיכותרפיה דרכו מביע המטופל את קשייו ומספר את שעל לבו ודרכו המטפל מגיב אליו, משקף לו ונותן לו פירושים. במחקר הפסיכולוגי מוכח כי דיבור משיג הקלה על הסימפטומים אשר מביאים את האדם לטיפול ומהוה אבן דרך במציאת פתרון לבעיה.

אלא שכאמור אין זה המצב עבור ילדים. ילדים במרבית המקרים אינם מגיעים לטיפול על דעת עצמם, אלא מופנים על ידי הוריהם, כאשר הם עצמם פעמים רבות אף אינם מבינים בדיוק מדוע.

לא ניתן לצפות מילדים שיבינו עד הסוף מהי המשמעות של טיפול וכי עליהם במהלך השעה הטיפולית לשתף את המטפל בקשיים שלהם, מה גם שהדברים אינם מעובדים בדרך מילולית אף בינם לבין עצמם.

איך אם כך בכל זאת מתקיים טיפול בילדים? טיפול רגשי בילדים מתאפשר באמצעות שני כלים עיקריים והם משחק והדרכת הורים.

משחק (Play Therapy)

בטיפול בילדים איננו מצפים מהילד להשתמש בדיבור כמונו המבוגרים, אלא אנו פונים אליו באופן מוכר, זמין ולא מאיים עבורו- דרך משחק. באמצעות המשחק המטפל, מתוודע אל הילד ומבין מהם הנושאים המרכזיים המעסיקים אותו.

איך זה בדיוק קורה?

משחק סימבולי היא דרך מעולה להבין מה מטריד את הילד ואלו רגשות קשורים במצבים אלו. במהלך המשחק הילד משחזר סיטואציות יומיומית אותן הוא חווה דרך המשחק. לדוגמא ילדה דחויה חברתית שמשחקת עם בובות תדמה מצב שהבובות עושות חרם על אחת הבובות וכך תביא לידי ביטוי את חוויותיה שלה.

כמו כן, הטיפול במשחק יכול להתבצע דרך ציורים ואפילו משחקים מובנים כגון משחקי קופסא בהם יעלו בעיקר קשיים של הילד בחוויה של הצלחה וכשלון. 

הדרכת הורים

טיפול בילדים חייב להיות מלווה בהדרכת הורים משתי סיבות עיקריות: ראשית מתן מידע למטפל על הרקע של הילד, התפקוד בבית-הספר התפקוד החברתי וכן עדכונים לגבי מצבו והסימפטום בגינו פנו לטיפול.

שנית, בעוד המטפל רואה את הילד רק שעה בשבוע, ההורים הם אלו שמלווים את הילד בזמן הנותר ומטרת הדרכת ההורים היא לספק להם כלים להתמודדות וכן מקום לפרוק את הקשיים שלהם בנוגע לגידול  הילדים.

 

הן משחק והן הדרכת ההורים נותנים למטפל תמונה על עולמו הפנימי והחיצוני של הילד ועל ידי כך יכול המטפל לסייע לילד  ולהוריו לבצע שינוי. בקליניקה תוכל למצוא צוות מקצועי רחב המומחה בטיפול בילדים וכן חדר משחקים עשיר עבור ילדך לשם יצירת סביבה טיפולית נעימה ומיטיבה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה