איך מטפלים בסכיזופרניה (Schizophrenia)?
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


איך מטפלים בסכיזופרניה?

טיפול בסכיזופרניה לאורך השנים

עד המחצית השנייה של המאה העשרים, לחולי סכיזופרניה לא היה סיכוי רב להגיע לתפקוד עצמאי ברמה מינימלית. רבים מהם מצאו עצמם סגורים במוסדות פסיכאטריים או נידונים לחיי תלות מוחלטת, מבלי שהממסד הפסיכיאטרי יוכל להציע הקלה למצוקתם.

הטיפול בחולי סכיזופרניה קיבל תפנית משמעותית בסביבות שנות החמישים, עם הכנסתן לשימוש של תרופות אנטי-פסיכוטיות, שמפחיתות בצורה משמעותית תסמינים מהותיים למחלה, כמו מחשבות שווא והזיות.

טיפול תרופתי

מאז ועד היום, עמוד הטווח של הטיפול בחולים אלה הוא טיפול תרופתי, גם אם במהלך השנים התפתחו והשתנו התרופות המרכזיות הנהוגות בשימוש.

מתן תרופות הוא קריטי במיוחד בשלב של התקף פסיכוטי, המאפיין במקרים רבים את פריצת המחלה. התרופות מאפשרות לשלוט בתסמינים הפסיכוטיים, להוציא את החולה מכלל סכנה לעצמו ולסביבתו, ולעבור להתמקד במטרות טיפוליות דחופות פחות, כמו שיפור התפקוד של החולה והתמודדות עם תופעות מינוריות יותר שגורמות מצוקה.

הבעיה המרכזית במתן תרופות אלה לחולי סכיזופרניה היא כי הן אינן מצליחות לעזור למאה אחוז מהחולים. מסיבות שעדיין קשה לעולם הרפואה הפסיכיאטרית לאתרן במדיוק, שיעור מסוים מהחולים לא מגיב לאף אחד מהסוגים השונים של התרופות האנטי-פסיכוטיות, ונותר שקוע בהזיות ו/או במחשבות השווא האופייניות.

בעיה קשה נוספת קשורה בתופעות הלוואי החמורות שמתלוות להשפעת התרופות האנטי-פסיכוטיות. מגוון תופעות הלוואי הוא רחב ומשתנה לפי סוגי התרופות השונים ומאדם לאדם. 

 

הוא עשוי לכלול תופעות כמו פרכוסים והתכווצויות שרירים, הפרעות בתנועה (כמו קיפאון או תנועות לא רצוניות), אי שקט,שינויים בלחץ הדם, בעיות בתפקוד מיני, עלייה משמעותית במשקל ועייפות. במקרים רבים גוררות תופעות הלוואי בעיות חדשות, שגם עמן צריך הטיפול להתמודד.

לבסוף חשוב להבין כי על אף שהתרופות עשויות להקל על חלק מתסמיני המחלה באופן משמעותי, הן אינן מרפאות סכיזופרניה. מחקרים הראו כי הטיפול התרופתי מסייע לכרבע מהחולים המגיעים לאשפוז להחלים ולהמשיך בחייהם מבלי להגיע להתקף נוסף.

שאר החולים צפויים למצוא עצמם חוזרים במהלך חייהם לאשפוז וצפויים לחוות קשיים רבים הקשורים למחלה במהלך חייהם.

הסיבות לכך נעוצות בחלקן בכך שהתרופות מקלות רק על חלק מתסמיני המחלה, ומסייעות פחות לתסמינים אחרים המאפיינים סכיזופרנים, כמו ההפחתה של דיבור ותקשורת, הירידה במוטיבציה הכללית וההשטחה הרגשית.

בנוסף, ההתנסות בסכיזופרניה מהווה לעתים גורם לבעיות נוספות, כמו קשיים חברתיים חמורים או חיפוש הקלה דרך סמים, ובעיות אלה בתורן מחמירות את הסכיזופרניה מבלי שיושפעו מפעולת התרופות.

כל המידע על תרופות פסיכיאטריות

מידע על תרופות אנטי פסיכוטיות

קרא/י על גאודון - תרופה לטיפול בסכיזופרניה 

טיפולים נוספים

לפיכך, פסיכיאטרים רבים למדו כי יש לשלב את הטיפול התרופתי היעיל עם סוגי טיפול נוספים. השילוב של סוגי הטיפולים מגדיל את הסיכויים שהחולה יוכל לחזור לחיים עצמאיים ובריאים.

בין הטיפולים הנוספים המקובלים נכללים טיפול משפחתי, שמערב את בני משפחתו של החולה בתמיכה בו.

פסיכותרפיה דינמית או טיפול אישי המתמקד בפרשנות המציאות, בשיפור דרכי התמודדות עם קשיים, בהקניית מיומנויות חברתיות, ובשינוי ההתנהגות הבעייתית והחלפתה בהתנהגות הנחשבת לנורמלית.

כמו כן, שיקום קהילתי, הנעזר במערך שירותים כמו דיור מוגן ותעסוקה מוגנת עבור החולים הינו טיפול חשוב עבור הסכיזופרנים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה