קבוצות תמיכה - טיפול קבוצתי במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הטיפול הקבוצתי ויתרונותיו

טיפול קבוצתי הינו למעשה טיפול פסיכולוגי לכל דבר ועניין. ההבדל הבסיסי הראשון הוא בכמות האנשים. בניגוד לטיפול הקלאסי הנעשה אחד על אחד - מטפל ומטופל, הטיפול הקבוצתי כולל בין 7 ל- 10 מטופלים ומנחה אחד או שניים בעלי הכשרה בטיפול נפשי ובתחום של הנחיית קבוצות (פסיכולוגים, פסיכיאטרים או עובדים סוציאלים קליניים).

בקליניקה קיימות קבוצות טיפוליות מסוגים שונים (כפי שיפורט בהמשך). כל חברי הקבוצה מחוייבים לסודיות מירבית. הטיפול הקבוצתי מתקיים אחת לשבוע וכל מפגש נמשך שעה וחצי לכל קבוצה, בהשתתפות שני מנחים העוסקים בפסיכותרפיה הרלוונטית לסוג הקבוצה.

מי מגיע לטיפול קבוצתי ומהן מטרותיו?

חשיבות רבה בבניית קבוצה יש להרכב הקבוצתי ולמציאת מכנה משותף מתאים בין חברי הקבוצה. כמעט תמיד, נבנית הקבוצה על בסיס משתתפים בעלי רקע דומה או החולקים בעיה דומה. כך למשל קיימות קבוצות טיפוליות עבור הורים לילדים חריגים, קבוצות לאנשים הסובלים מדיכאון או חרדה, קבוצות טיפול למתבגרים ובני נוער או קבוצות לאנשים בעלי מטרה משותפת כמו קבוצות להעלאת דימוי עצמי, טיפול בכעסים ועוד.

מטרות הטיפול הקבוצתי הינן מגוונות. מטרות ממוקדות (למשל קבוצות של טיפול בחרדה חברתית), מטרות מופשטות יותר כמו שיפור איכות החיים (במקרה של קבוצות לסובלים מפיברומיאלגיה), או כל מטרה אחרת אותה הקבוצה מגבשת יחד.

יתרונות הטיפול הקבוצתי

 • דימוי המציאות - היתרון הבולט של טיפול קבוצתי הוא בעובדה שהוא מהווה מעין מיקרוקוסמוס לחברה ולהתמודדויות של היחיד בה. החדר מדמה מצב טבעי קרוב למציאות ומזמן לקבוצה התמודדויות עם אתגרים ויחסים שבהם עלולים להיתקל במהלך החיים. הטיפול מספק אפשרות ללמוד כלים להתנהגות נכונה, וליישמם ראשית בתוך הקבוצה ובהמשך - בחיים. 
   
 • "יש עוד כמוני"- הישיבה עם אנשים החולקים התמודדות דומה מהווה מקור לתמיכה בין-אישית אדירה וכן מאפשרת הכרות ולמידה מאנשים במצבים דומים. היכרות זו יכולה לעזור בהתמודדות עם תחושת הבדידות, בחידוש כוחות, בבניית תחושת מסוגלות  על ידי נתינה ועזרה לזולת, ובכך מקדמים את האדם להשתלבות טובה יותר בחברה.
   
 • הנחייה על ידי אנשי מקצוע - המנחים מסייעים לחברי הקבוצה להבחין בתהליכים פסיכולוגיים המתרחשים בין חברי הקבוצה, וללמוד כל אחד על עצמו ועל עמדותיו הרגשיות כלפי עצמו וכלפי אחרים.
   
 • מקום ללמידה - השילוב בין חקירה אישית (כל אחד עם עצמו) לבין חקירה חברתית (יחסיו של המטופל עם האחר), היא שממנפת את הטיפול הקבוצתי למקום של טיפול יעיל ומקדם.
   
 • המטופל מקבל תמורה כפולה - הזדמנות ללמוד על עצמו, להכיר ולעבד את הבעיות שלו, את מקורותיהן, הזדמנות ללמוד על דפוסי התקשרות שלו עם החברה, להבין איך החברה רואה אותו, לקבל שיקוף של דפוסי היחסים החברתיים שלו.  
   
 • מקום ליישום ושינוי - ללמידה זו מצטרפת האפשרות לגדילה ולשינוי. הקבוצה מאפשרת ליישם כאן ועכשיו, בתוך הקבוצה, את המסקנות האישיות ומאפשרת לתרגל מיומנויות חברתיות ובכך מתאפשר שינוי מהיר ועוצמתי יותר מאשר בטיפול יחידני.

לסיכום, החוויה בטיפול הקבוצתי כוללת הבנה עמוקה יותר של תהליכים רגשיים בין אישיים, והתנסות בדינמיקה קבוצתית המסייעת לתהליכים האישיים.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה