טיפול דינמי: מהו ולמי הוא מתאים? מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול דינמי - מה עושים בו ולמי הוא מתאים?

טיפול דינמי, טיפול פסיכולוגי, פסיכותרפיה, פסיכולוג קליני, פסיכותרפיסט.. מגוון רחב זה של מושגים עשוי לבלבל כאשר מעוניינים להתחיל טיפול רגשי. מאמר זה נועד להסביר מעט על טיפול דינמי - מהו? מהם יתרונותיו? ולמי הוא מתאים?

בכל שאלה נוספת או התייעצות לגבי המטפל המתאים עבורכם ועבור הקושי אותו אתם חווים תוכלו להתקשר אלינו ולהתייעץ עם אחד מאנשי המקצוע בקליניקה. צרו קשר עימנו.

מהו הטיפול הדינמי?

טיפול דינמי הוא למעשה שם נרדף לטיפול פסיכולוגי. בדרך כלל, כאשר מדברים על פגישות עם פסיכולוג מתכוונים לטיפול דינמי. הטיפול מבוסס על גישתו של פרויד, מי שנחשב אבי הפסיכואנליזה, מייסד הטיפול הפסיכולוגי. מתקופתו והלאה החלו להתפתח גישות פסיכולוגיות נוספות ושיטות טיפול שונות, כולן מתבססות על עקרונותיו של פרויד. השם 'טיפול דינמי' נובע מהעובדה שטיפול זה עוסק בדינמיקה של הכוחות הפועלים באישיותו של האדם.

התיאוריה של פרויד טוענת שבנפש האדם יש רבדים עמוקים, בהם דחפים, מחשבות, רגשות, מאוויים, רצונות וצרכים, שלא נמצאים במודע של האדם, אך משפיעים על התנהגותו ועל תחושותיו בחיי היום יום.

פרויד התמקד בהעלאת תכנים מהלא מודע אל המודע, כשיטת טיפול בדיבור, על מנת לפתור בעיות של המטופל. כיום הטיפול הדינמי הוא שונה, הדגש הוא פחות על הצפת הלא מודע כי אם על התבוננות בנפש האדם, במודע ובלא מודע. בטיפול מעלים את התחושות המפריעות לאדם בהווה, מנסחים את הרגשות שהוא חש, מנסים להבין את הלך מחשבתו והתנהגותו. המטרה היא להבין את האדם לעומק, להבין מדוע הוא חושב, מרגיש ומתנהג כפי שהוא, דרך היכרות מעמיקה עם  אירועי חייו, בעבר ובהווה. 

במהלך הטיפול המטופל לומד להבין מדוע הוא מרגיש כך או אחרת, מדוע מחשבות מסויימות עלו בו, הוא לומד לדעת להתמודד עם דפוסים לא נכונים של התנהגויות שפוגעים בתפקוד היומיומי שלו, פוגעים במצב הרוח שלו ומעכבים אותו מהתקדמות בחיים.  האדם לומד להתחבר לעצמו מבחינה רגשית, לקבל את עצמו ולהשלים עם עצמו. השילוב בין החיבור למציאות, לפרקטיקה של חיי היומיום שבהם צריך להתמודד ולהסתדר לבין הבנה רגשית עמוקה יותר של הנפש ושל סיפור החיים של האדם, היא ייחודית לטיפול הדינמי.

בניגוד לשיטת הטיפול הקלאסית של פרויד, בה המטפל היה מרוחק מהמטופל, פיזית ורגשית (המטופל שוכב על הספה כאשר אין קשר עין בינו לבין המטפל), כיום המטפל והמטופל יושבים זה מול זה בחדר, פנים אל פנים, ומנהלים שיחה בגובה העיניים. עם התפתחות התיאוריות בפסיכולוגיה התרחבה ההבנה שיש חשיבות רבה לקשר המיוחד, החם והקרוב, הנרקם בין המטופל למטפל כמנוף לשינוי. 

יתרונות הטיפול הדינמי

המטפל מסייע למטופל להגביר את המודעות שלו לעצמו, למי שהוא, לתהליכים שהוא עובר, לאופן התמודדותו עם בעיות ועוד. מודעות זו מסייעת לאדם להכיר את עצמו יותר ולזהות באיזה מקומות קשה לו. כמו כן, הטיפול מכוון את האדם כיצד להתמודד עם הקושי מתוך ההיכרות עם אופיו ונטיות ליבו.  המטפל מלווה את המטופל לאורך כל הדרך, מהקושי העצום שקיים בזמן הפניה לטיפול ועד לשלב שבו המטופל מרגיש שהוא יכול ורוצה להמשיך לבד, בכוחות עצמו.

 

מי פונה לטיפול דינמי ולמי הוא מתאים?

הסיבות לפנות לטיפול דינמי הן שונות ומרובות. יש הפונים בשל קשיים בבטחון העצמי, יש הפונים בשל בעיה ספציפית כמו חרדה או דיכאון או בעיות אישיות אחרות, יש הפונים כי קשה להם להסתדר במסגרות חדשות, יש הפונים לפני החלטה גדולה כמו בחירת קריירה (צורך בקבלת יעוץ תעסוקתי) ועוד. 

סוג פניות נוסף הוא של אנשים שלא יודעים להצביע בדיוק על הבעיה שלהם, אך מרגישים שעובר עליהם משהו לא טוב: "משהו לא מסתדר לי בחיים", "לא מרגיש שלם עם עצמי", "לא מוצא משמעות לחיי", "מחפש עזרה למצוא כיוון בחיים", "כל הזמן עצוב, אבל לא יודע למה" ועוד ועוד. טיפול דינמי נועד בדיוק לברר את הסוגיות האלו וליצור תחושת עצמי שלמה יותר, הרגשה טובה יותר ובניית איכות חיים. 

טיפול דינמי מתאים לאנשים בעלי יכולת מסויימת של יצירת קשר עם אדם אחר, שכן הוא מושתת על שיחות במהלך הפגישות. כמו כן, טיפול זה מתאים למי שמוכן לעבוד יחד עם המטפל על הבנה מעמיקה של רגשות, מחשבות והתנהגויות שלו, כלומר, הוא דורש מאמץ מחשבתי ורגשי לא מבוטל.

בניגוד לדעה הרווחת, טיפול דינמי לא חייב להתפרס על שנים רבות ויכול להיות גם ממוקד, בהתאם ליכולותיו הוורבליות של המטופל, המודעות שלו לעצמו וכן בהתאם לסיבה בגינה הגיע לטיפול.

בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל קיים צוות פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים עשיר, מקצועי ומנוסה בטיפול דינמי, לקשיים שונים ולגילאים שונים. אם יש לכם שאלות נוספות, התלבטויות או אם תרצו שנמצא לכם את המטפל המתאים עבורכם, התקשרו בכל עת ונעזור.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה