טיפול דינמי בחרדה - הקליניקה במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול דינמי בחרדה: לא רק CBT

חרדה: נראה לעיתים שככל שמדברים עליה יותר, כך רבות גם השאלות - האם היא בעיה נפשית? האם "אני פשוט צריך לקחת את עצמי בידיים"? האם אפשר לפתור אותה תוך כמה שבועות או תוך כמה שנים? היא אומרת משהו על האישיות שלי או שאני פשוט חי/ה בסביבה לחוצה ותחרותית?

באופן לא ממש מפתיע, אין תשובה חד משמעית על השאלות הללו, ויותר מכך - התשובה שונה, כמעט תמיד, עבור כל אדם ואדם השואל אותה. אין זה אומר חלילה שיש להתייאש או לזנוח את הטיפול בה, אלא לצאת מנקודת הנחה שלפני שקופצים לפתרון יש להבין טוב יותר את הבעיה - מה בעצם עלי לפתור?

התבלבלת? יש עוד שאלות? נשמח לענות על שאלותיך בנושא וכן לכוון אותך לטיפול המתאים ביותר עבורך ולסייע לך בהשבת איכות החיים והרווחה הנפשית לחייך. ליצירת קשר עימנו.

בקיצור נמרץ נסביר כי חרדה יכולה להופיע אצל כל אחד, בדרכים שונות וכן במצבים שונים: היא יכולה להופיע רק כאשר נפגשים עם אנשים, רק כאשר נמצאים במקומות פתוחים או סגורים, היא יכולה להתבטא בדפיקות לב מוגברות, הזעה ורעד, או בעצבנות, חשש מוגבר, תחושת לחץ והסתגרות בבית.  כמו כן, היא מופיעה גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים. (למידע נוסף: חרדה אצל ילדים)

גם אם עולה בך חשש לקיומם של סימנים לחרדה אצלך, אצל קרוב משפחה או חבר אהוב, מומלץ לא "לנחש" לבד האם זו חרדה ואיזו. חשוב לפנות לאיש מקצוע, מומחה בתחום, על מנת להגדיר מהי אותה תחושה מעיקה - האם היא אכן חרדה או לא? עד כמה היא חמורה? ובעיקר, מהי הדרך הטובה ביותר לטפל בה.

אחת הסיבות לחשיבות אבחון מקצועי נובע מהסיבה שקיימים גורמים שונים לקיומה של חרדה. פעמים רבות מצליחים אנשים להתגבר על חרדה בתחום החברתי ומהרה מגלים כי מתפתחת בקרבם חרדה חדשה בתחום אחר. תופעה זו מעידה כי החרדה איננה בהכרח מצומצמת לתחום שבו היא מתבטאת ויותר מכך, לעיתים מקור החרדה מורכב הרבה יותר.

חרדה מהזוית הפסיכודינאמית

הספרות הפסיכולוגית המקצועית מסבירה כי חרדה פעמים רבות היא סימפטום למצוקה חמורה יותר בנפשו של האדם, או שהיא קשורה בנטיות אישיותיות או נובעת מאירועי חיים שונים כמו טראומות. עצם קיומה של החרדה לאורך זמן נותנת אותות בנפשו של האדם ועלולה להשפיע על מבנה אישיותו ועל משאביו הפנימיים.

כך למשל נתאר אדם שגדל אצל הורה קפדן, ביקורתי, הממעט במחמאות ומרבה בביקורת ומחנך את בנו לשאוף תמיד למצוינות. אותו הבן בבגרותו עלול למצוא את עצמו סובל מחרדה בכל תחום אליו פונה - לימודים, עבודה, זוגיות ועוד, מבלי להבין מדוע. אולם מחקרים מראים כי ישנו קשר ישיר בין פרפקציוניזם ושאיפה למצויינות לבין המחיר הנפשי שסגנון חיים כזה דורש, המתבטא במתח נפשי, בלחץ ובחרדה. 

דוגמא נוספת היא של אדם מבוגר הפונה לטיפול בשל חרדה חברתית. מאז ומתמיד הוא היה ילד מופנם, בעל נטייה לביישנות וסגירות, ויותר מכך היה ועודנו אדם רגיש ופגיע, ייתכן גם בעל משאבים פנימיים חלשים יחסית. סגנון אישיות זה הוא שמקשה עליו בהתמודדות עם החיים החברתיים בכלל וביצירת קשרים חדשים בפרט.

אלו הן שתי דוגמאות למקרים, שבהן החרדה משתלבת עם סגנון אישיותי, עם דפוסי התנהגות, אמונות וערכים נרחבים ועמוקים יותר, המעצבים את ההרגשה ואת אורח החיים כולו.

מכאן שטיפול בחרדה לא תמיד יכול להיות טיפול קצר וממוקד, שכן עליו לפנות למגוון רובדי השפעתה של החרדה - הגלויים והסמויים, העכשוויים ואלה שמלווים את האדם שנים רבות. טיפול פסיכודינמי בחרדה מפתח מודעות והבנה של הקשר בין אירועי העבר ובין הנטיות האישיות לבין הופעת החרדה. הטיפול מסייע לאדם להבין מהם המקורות של החרדה ולהגיע לשורש הבעיה ומתוכו להתחיל ליצור שינוי שיאפשר גישה, הרגשה והתנהגות אחרת. 

תהליכים אלה לא נרכשים במהרה, לכן טיפול דינאמי עלול לארוך זמן, שכן לא בפעם אחת ניתן לגשת לכל אותם רבדים ולהבין אותם לעומק. גם ההיכרות ורכישת האמון בין הפסיכולוג למטופל לוקחת זמן, במיוחד למי שחשים ממילא חרדה וחוסר בטחון בסיטואציות חדשות ולא מוכרות.

היתרון הגדול של טיפול זה, על אף הזמן שהוא לוקח, שהשינוי נעשה מהיסוד והאדם לא רק לומד כיצד לחשוב או להתנהג נכון, אלא מחזק את תחושת הביטחון והשלווה הנפשית הכללית של האדם.

נשמח לענות על שאלות נוספות אודות טיפול בחרדות בכלל וטיפול פסיכודינמי בפרט. צוות המטפלים בקליניקה לטיפול רגשי ונפשי במרכז ד"ר טל אמון על טיפול מקצועי ומותאם אישית לכל אדם הסובל מחרדה, התקשרו אלינו בכל עת ונשמח לסייע.  


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה