טיפול נפשי בחרדה על ידי פסיכיאטר או פסיכולוג
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מרכיביה של חרדה ודרכי טיפול נפשי

   24/02/2015 15:23

טיפול נפשי בחרדה - מאפייני החרדה וסוגיה

במהלך חיינו כולנו חווים מצבים בהם המתח והלחץ משתלטים עלינו, גורמים לנו סבל ולא מאפשרים לנו לתפקד כרגיל. מצבים אלו, בהם אנו חשים פחד רב, מלווים בשינוי בהתנהגותנו, הם מצבי חרדה וניתן להקל משמעותית על הסובלים מהם, באמצעות טיפול נפשי.

 

אם גם את/ה סובל/ה מרגעי לחץ ומתח מתמשכים- אל תזניח/י! טיפול בסימפטומים הגופניים ובמקורות הנפשיים מוביל לשינוי חיובי ומאפשר להתגבר על מצוקות ולהחזיר את שלוות הנפש שנעלמה. טיפול בחרדה על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר מומחים בתחום, יכול לעזור לכם במטרות אלו, תוך זמן קצר משחשבת.

 

צור עמנו קשר בכל עת לקביעת ייעוץ ובניית תוכנית טיפולית

לחרדה יש מרכיבים שונים:

המרכיב הגופני - הסימנים השכיחים ברגעי לחץ ומתח הם: דפיקות לב, כאבי בטן, בחילות או אי נוחות ביטנית כלשהי, קשיי נשימה או תחושת מחנק או גוש בגרון, הזעה, זרמים בידיים וברגליים ועד רעד. 
 

המרכיב הרגשי - מורכב בעיקר מפחד. לעיתים התחושה הנה של פחד קל או בינוני, אך לעיתים מדובר באימה של ממש, עם תחושת איום קשה. 
 

המרכיב הקוגניטיבי (החשיבתי) - המרכיב קשור לאופן החשיבה שלנו, והוא מרכיב חשוב ביותר, לכן נתעכב עליו מעט. המחשבות המופיעות בעת מצבי חרדה הן מחשבות ספציפיות ביותר. אנו חושבים באותם רגעים כי העתיד עומד להיות נוראי ביותר, גם אם אין הדבר הגיוני כלל. אנו מצליחים רק לראות את המבחן שבו אנו נכשלים או כיצד אנו עומדים למות מהתקף החרדה שרק כעת חווינו. המחשבות שבות למוחנו, מציקות ואינן מרפות, ורבים חשים חוסר אונים, או חוסר שליטה אל מול המחשבות הללו. לאחר מכן המחשבות נראות לא הגיוניות בעליל (יש מועד ב' במקרה הגרוע, ומהתקף חרדה לא מתים כמובן), אך האדם לא חש שההבנה שלאחר מכן מסייעת לו. טיפול נפשי - קוגניטיבי עוסק בדיוק במחשבות ובדרכים להתמודד עמן. 
 

המרכיב ההתנהגותי - מתרכז בהימנעות -  אנשים רבים מנסים לפתור את החרדה בדרך של הימנעות - אם קיים פחד מטיסות, אזי עדיף להימנע מלטוס. עם זאת, מסתבר כי כאשר אנו נמנעים, החרדה אינה נעלמת, אלא מופיעה שוב במקום אחר ובסופו של דבר הניסיון להימנע מסתיים בהחמרת החרדה.
 

חרדה נחשפת בכל מיני מקרים ועל ידי אנשים שונים. לעיתים האדם עצמו מרגיש צורך בטיפול, לעיתים בן המשפחה מביא אותו או שהסימנים מתבררים כאשר האדם פונה לקבלת טיפול נפשי בגלל סיבה אחרת.

מהם סוגי הפרעות החרדה המוכרות כיום?

הפרעת פאניקה או הפרעת אימה (התקפי חרדה) - התקפי חרדה חוזרים המופיעים במפתיע, ובלי סיבה נראית לעין. ההתקפים מלווים בפחד עוצמתי ובכל הסימנים שפורטו לעיל, ובין ההתקפים יש הימנעות מכל מה שיכול לעורר התקף. אגורפוביה הנו מצב נילווה בו יש פחד ממקומות מהם ההיחלצות עלולה להיות קשה.

חרדה חברתית - חרדה המופיעה כאשר אנשים חשופים להערכה או ביקורת על ידי אחרים. דיבור לפני קהל, כתיבה בציבור או אכילה בפומבי ושיחה בסלולרי בפומבי עלולים לגרום לחרדה אצל אנשים אלו שכמובן יהיו ביישנים וינסו להימנע מפעילות חברתית.למידע נוסף: חרדה חברתית.

הפרעת חרדה כללית - המאפיין העיקרי הנו דאגות חוזרות אשר אינן נותנות מנוח. התסמינים הגופניים כוללים גם  הפרעות שינה, כאבי ראש וכן קשיי ריכוז. קיראו עוד אודות הפרעת חרדה מוכללת.

פוביות - פחדים ספציפיים מדברים מסוימים: למשל מחיות, ממקומות סגורים, מגבהים, ממעליות, מטיסות ועוד. למידע נוסף: פוביות.

הפרעה פוסט - טראומתית (בתר - חבלתית) - זוהי חרדה קשה ההופכת למצב כרוני במהירות יחסית. ההפרעה מופיעה לאחר חשיפה לאירוע שאיים על החיים, ומלווה בחוויה מחדש של האירוע, התקפי חרדה בלתי נשלטים, חורים בזיכרון, הימנעות וסימנים גופניים קשים, ביניהם גם התפרצויות זעם. מדובר במצב יחסית חמור הדורש טיפול נפשי מיידי. למידע נוסף: פוסט טראומה.

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (הפרעה טורדנית כפייתית, OCD) - חרדה המתבטאת במחשבות חוזרות, שאינן ניתנות לשליטה, כשהשכיחות הן סדר וניקיון. בנוסף יש התנהגות חוזרת הקשורה למחשבות, כמו למשל ניקיון וסדר מוגזמים.

טיפול נפשי בחרדה

טיפול נפשי בחרדה הנו רב ומגוון ולכן צריך להיות מותאם באופן אישי ופרטני למטופל. כאן יפורטו השיטות השונות לטיפול -  מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לגבי איזו שיטה או שילוב שיטות מתאים למקרה.

לשיחה עם איש צוות, חייגו בכל עת 1-800-100-172

טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטר

ישנן קבוצות שונות של תרופות המסייעות בטיפול בחרדות, הן מקבוצת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה והן מקבוצת התרופות המרגיעות - מיישנות. לכל תרופה מאפיינים שונים, מינונים שונים, זמני נטילה שונים, תופעות לוואי שונות ופרופיל בטיחות שונה.

כמובן שאין ליטול תרופות ללא המלצת רופא, וכמו כן עדיף להתייעץ עם פסיכיאטר שזו מומחיותו. סוג הטיפול התרופתי נקבע ברוב הפעמים בהתאם למטרה - למשל האם יש צורך בהרגעה מהירה לזמן קצר או דווקא לטווח ארוך יותר.

התייעצות עם הפסיכיאטר כולל בחינת פרמטרים שונים: מהי עוצמת החרדה, מהן העדפותיו של המטופל, גילו ומצב בריאותו לצורך התאמת טיפול נפשי או תרופתי. היתרון הרב בטיפול תרופתי הנו שהמטופל אינו חייב לעשות מאמץ פרט לנטילת התרופה, החיסרון הגדול הנו שהמטופל יכול לפתח תלות בתרופה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

הטיפול מוגבל בזמן, וכולל עבודה הן בתחום החשיבה והן בתחום ההתנהגות. טיפול זה אינו טיפול פסיכולוגי במובן הרגיל, בו אדם מספר על עצמו ודן בכך עם המטפל, אלא לטיפול זה יש יעדים ומטרות ספציפיים.
 
הטיפול לרוב מבוצע בכתב, ונבדקת ההתקדמות במהלך כל שלבי הטיפול. הטיפול דורש מאמץ ועבודה עצמית מצד המטופל, והוא מקבל משימות לביצוע בין הפגישות. היתרון הגדול של טיפול נפשי מסוג זה, הנו שהמטופל לומד דרך חשיבה והתנהגות חדשים האמורים לסייע לו לא רק בזמן  פנייתו לטיפול אלא גם לאחר מכן. לכן גם רוב הטיפול נכתב במחברת הנשארת אצל המטופל לאחר סיום הטיפול.

ביופידבק, הרפיות מנטליות

למעשה מדובר בשיטות שונות אשר מטרתן להגיע להרפיה מנטאלית ופיזית. הרפיה משמעותה ירידה במתח נפשי, בעומס המחשבתי ובמתח הגופני. ניתן לעשות זאת הן על ידי לימוד ותרגול של הרפיות שרירים ושימוש בדמיון, והן באמצעות מחשב. בביופידבק, מתחבר המטופל למחשב ומסוגל לראות באופן גרפי את רמת המתח והלחץ ולהפחית אותה.

דמיון מודרך, היפנוזה

גם בטיפולים אלו המטרה הנה להגיע להרפיה מנטלית ופיזית. חשוב לדעת כי דמיון מודרך והיפנוזה הנם טיפולים דומים ובשניהם דרושה מיומנות מקצועית בכדי לטפל באופן מיטבי (ולפיכך בישראל נדרש רישיון לטיפול בהיפנוזה). בשני המקרים מדריך המטפל את המטופל באמצעות הדמיון ומלמד אותו להשתמש בטכניקות של היפנוזה או דמיון מודרך עצמיים.

טיפול פסיכולוגי

לעיתים לחרדה יש מקורות ברורים הקשורים לאירועים שונים בגיל מוקדם. טיפול נפשי על ידי פסיכולוג מסייע בהבנת האירועים והתהליכים שאחריהם, ובכך למעשה מסייע לאדם לגבור על תחושות החרדה שלו. היתרון הוא שמדובר בטיפול מעמיק יותר, המאפשר הבנה רחבה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה