טיפול פסיכולוגי לנשים - הקליניקה במרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול פסיכולוג במבט נשי

טיפולים פסיכולוגיים בדרך כלל אינם מבחינים בין נשים לגברים והם פונים לשני המגזרים. אולם, חשוב לדעת כי מבחינות שונות קיים הבדל בין נשים לגברים הן מבחינת הקשיים של כל מין והן מבחינת הטיפול המתאים.

החיים מזמנים לנו, הנשים, מפגשים עם קשיים ייחודיים ושונים מעט. בראש ובראשונה, היכולת הייחודית של האישה ללדת מציבה התמודדויות ייחודיות סביב ההריון והלידה. מוכרות תופעות כמו דיכאון אחרי לידה, דיכאון אחרי הפלה, התמודדות עם תפקיד האם מול קריירה, התמודדות עם השינויים הגופניים שבמהלך ההריון ולאחר הלידה, דיכאון במהלך ההריון ועוד.


ידוע בספרות המחקרית כי ישנן סוגי חרדות, השכיחות יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. כך למשל חרדה מוכללת, הפרעת פאניקה, פוביה ספציפית, חרדה חברתית וכן פוסט טראומה הנגרמת כתוצאה מאונס או התעללות מינית.

הדוגמא המובהקת ביותר המוכרת כנפוצה יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים (על אף שקיימת גם בגברים) היא הפרעת אכילה. כ- 85% מהסובלים מהפרעות אכילה הן נשים.

אם גם את חשה או חווה את אחד מהקשיים המתוארים, אל תזניחי! בעזרת אבחון נכון תוכלי למצוא את הטיפול הטוב ביותר עבורך. נשמח לארח אותך בקליניקה שלנו, באווירה נעימה תומכת ודיסקרטית ולסייע בכל הניתן. צרי קשר עימנו.

טיפול ייחודי ותומך

כפי  שקשיים רבים ומצבים שונים הינם ייחודיים למין הנשי, לעיתים גם הטיפול בהם הינו שונה. למשל, במקרה של דיכאון - לעיתים הטיפול המומלץ הינו טיפול תרופתי, טיפול המסייע בהפגת הסימטופמים וכן בחידוש הכוחות והתמודדות עם השלכות הדכאון. אולם, מצבים ייחודיים לנשים - כמו הריון או הנקה אחרי לידה -  אינם מאפשרים מתן טיפול תרופתי. בנוסף, חלק מהסימפטומים של הדיכאון שהיא חווה הינם שונים וייחודיים למצבה (ועל כך ניתן לקרוא בהרחבה במאמר של דיכאון אחרי לידה). במקרה כזה נמצא כי טיפול פסיכולוגי רגשי, המשלב גם אלמנטיים קוגניטיביים והתנהגותיים, הוא היעיל ביותר.

המחקרים האחרונים מראים כי עבור הפרעת אכילה מסוג בולימיה נרבוזה, הטיפול שנמצא כיום כיעיל ביותר הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי, בשילוב עם טיפול רפואי צמוד כמובן, על מנת להגיע להחלמה מלאה (כפי שמסובר במאמר נפרד על חשיבות הטיפול הרב מערכתי בהפרעות אכילה).

אם כך, מצבים רגשיים שונים ניתנים לטיפול על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מהו בעצם טיפול זה, הקרוי גם  Cognitive-behavioral therapy, דהיינו CBT?

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול קצר טווח, ניתן על ידי איש מקצוע המומחה בתחום ונעשה בין 8 ל- 16 פגישות. בניגוד לטיפול הפסיכולוגי המסורתי, המתמקד בארועים משמעותיים מהעבר והשלכותיהם על הווה, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתמקד בדפוסי מחשבה והתנהגות בהווה. במהלך הטיפול המטפל והמטופל בונים יחד תוכנית שמטרתה לבדוק מהם דפוסי החשיבה וההתנהגות המוטעים, המובילים למצב הרגשי הנוכחי, ואיך ניתן לאמץ דפוסי מחשבה והתנהגות חדשים מיטיבים. להצלחת הטיפול נדרשת עבודה של המטופל גם בבית, הן בתיעוד של התנהגויות ומחשבות המובילות לתחושה המציקה והן ביישום העבודה שנעשית עם המטפל.

תוכלי לקרוא עוד על טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהרחבה.

טיפול דינמי (רגשי) במצוקות המאפיינות נשים הינו טיפול פתוח יותר, אשר בו האישה מוזמנת לתאר את מצוקותיה באופן חופשי ללא התמקדות בסימפטום כזה או אחר. לעיתים, הקושי של האישה איננו ממוקד בבעיה ספציפית, אלא מופיעים מכלול של קשיים: קושי עם בן הזוג, קושי במקום העבודה, קושי בהריון עם המחשבה על האימהות ואובדן העצמאות, קושי עם הגוף המשתנה במהלך ההריון ולאחר הלידה. לא תמיד המחשבות הן מסודרות באופן שניתן לארגן אותן בטבלה או סביב חרדה ספציפית.
בנוסף, לעיתים במצבי הריון ולידה עולים זכרונות או מחשבות על סוג ההורות שהיתה לאישה כשהיא עצמה היתה ילדה.

עולה חשש האם אהיה אמא כמו האמא שלי היתה, איך אדע לא לחזור על טעויות שנעשו איתי? במקרה כזה, מומלץ טיפול דינמי, אשר מאפשר לפתוח את כל מימדי החוויה הרגשית ולעבד אותה על מנת להגיע לרווחה ורגיעה נפשית.

אל תהססי ופני אלינו, בכל עת, ותוכלי להשיב לעצמך את השמחה ואיכות החיים. צוות המומחים המקצועי בקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית ישמח לענות בכל שאלה נוספת על קשיים ייחודיים לנשים ועל הצלחתו של טיפול פסיכולוגי בקרב נשים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה