טיפול קבוצתי בפיברומיאלגיה ותשישות כרונית
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול קבוצתי לחולי פיברומיאלגיה או תשישות כרונית

הקבוצה מיועדת לאנשים הסובלים מתסמונת  פיברומיאלגיה או מבעיות המשלבות סימנים גופניים ועייפות נפשית כמו תסמונת העייפות הכרונית. בעיות אלו מתבטאות בכאבים עזים, תשישות, מיגרנות, קשיי ריכוז, חוסר שינה ועוד.

תהליך הטיפול מתקיים בקבוצה קטנה בת 8 - 12 משתתפים, פגישה אחת לשבוע, בת שעה וחצי

מעט על הקשר בין פיברומיאלגיה למצב נפשי

עדיין לא ברור מהם הגורמים לבעיות אלו, והאם הם גנטיים, פיזיים או נפשיים. מה שכן ברור הוא, שהכאבים והתחושות הפיזיות הקשות גורמים לקשיים נפשיים – הם פוגמים במצב הרוח ולעיתים קרובות גורמים לתחושות של דיכאון, תסכול, עצבנות, חוסר סבלנות. הקשרים עם בני המשפחה לעיתים מתערערים, ופעמים רבות נפגע גם תפקודם בבית ובעבודה.

טיפול קבוצתי  נועד לענות על בעיות רגשיות מסוג זה, שהן חלק בלתי נפרד מהטיפול בפיברומיאלגיה ובד"כ אינן זוכות להתייחסות טיפולית מספקת מצד הגורמים האמונים על הטיפול במחלה כמו רופאים ופיזיותרפיסטים.

כיצד עובד טיפול קבוצתי בפיברומיאלגיה או תשישות נפשית?

כבכל טיפול נפשי, אחד המרכיבים החשובים בטיפול זה הוא האפשרות לחלוק את הקשיים ולדבר עליהם. אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, או מתסמונות דומות, פעמים רבות מרגישים שאין מי שיכול להבין את סבלם ואת גודל כאבם ומצוקתם. נוסף על כך, בני המשפחה, תומכים ומבינים ככל שיהיו, לעיתים עייפים מלשמוע את ה"תלונות" ומגלים קוצר רוח.

בטיפול קבוצתי ישנה הזדמנות ייחודית לצאת ממעגל הבדידות, לחזור ולמצוא מקום שבו ניתן לדבר על הקושי, לראות שאינכם לבד, ושאנשים שונים מתמודדים עם קשיים דומים. דרך תהליך השיתוף ההדדי, אנשים מגלים שהם יכולים גם להיעזר זה בזה, להיתמך ולשאוב נחמה זה מזה ולעיתים אף להיעזר בעצות של חברים שמתמודדים עם בעיות דומות.

כיוון שהאבחון של פיברומיאלגיה עדיין אינו נתמך ע"י ממצאים של בדיקות מעבדה, אלא נסמך בעיקר על דיווחי המטופל ואינו ניכר כלפי חוץ, פעמים רבות סובלים אנשים אלו מיחס מזלזל או מפקפק מצד הסביבה באמיתיות של כאביהם וסבלם. הדבר מעורר לעיתים אשמה, ומגביר את תחושת הבדידות. בטיפול קבוצתי ניתן למצוא הכרה מלאה בסבל ובאמיתיות הכאבים, וגם הזדמנות לדון בתחושות הקשות של חוסר האמון מצד הסביבה.

כיוון שעדיין אין טיפול הגורם לריפוי, נדרשים הסובלים מתסמונות אלו להמשיך ולחיות בצד הכאב, ולהמשיך בחיים על אף הסבל. טיפול קבוצתי יכול להוות גורם תמיכה המלווה ומעודד להמשיך בחיים ולהתמודד עם המשימות היומיומיות, על אף הקושי הכרוך בכך.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה