לדעת יותר על טריכוטילומניה (תלישת שיער) ואפשרויות הטיפול בתופעה
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אני לא יכול/ה להפסיק לתלוש שיער...

טריכוטילומניה היא בעיה המתבטאת בחוסר יכולת לשלוט בדחף המוביל לתלישת שיער מהגוף. משמעות המילה מיוונית היא טריכו- שיער, טילו- תלישה ומאניה- שיגעון.

אין זה נכון לקשר הפרעה זו עם שיגעון והיא יותר מבטאת הרגל שפוגע עם הזמן באיכות החיים.

התלישה בד"כ מתמקדת באזור אחד, לרוב של שערות הקרקפת והפנים (ריסים, גבות, זקן) ויכולה לגרום לאזורי התקרחות ואף לדלקות.

 חייג/י אלינו לייעוץ ראשוני: 03-6413483

הבעיה נכללת בקבוצה של  "הפרעות שליטה בדחפים", יחד עם קלפטומניה למשל. המאפיין המרכזי של קבוצת הפרעות אלו הוא הקושי לשלוט בדחף לעשות פעולה שאינה מטיבה. בטריכוטילומניה כאמור הקושי בשליטה סובב סביב תלישת שיער הגוף.

כיצד מזהים את התופעה?

תלישת השיער בד"כ לא מלווה בכאב, כאשר התולשים לרוב דווקא מדווחים על תחושת הקלה וסיפוק. התלישה נעשית בדרך כלל בטקסים קבועים.

לפעמים תוך כדי פעולה אחרת כמו צפייה בטלוויזיה, כתיבה, קריאה, שיחה או נהיגה. כאשר תלישת השיער נעשית תוך כדי ביצוע פעילות אחרת מתחזקת ההנחה כי ההתנהגות אינה מודעת.

את התלישה מלווים לעיתים טקסים קבועים של משחק עם השערות שנתלשו, קיבוצם לכדור, העברת השיער על השפתיים ובמקרים מסוימים גם בליעת שיער הגורמת לבעיות במערכת העיכול.

בעת האבחון חשוב לשלול דלקות עור שיכולות לגרום לתלישה. האבחון שונה גם כאשר התלישה מופיעה אצל ילדים אוטיסטים ומהווה חלק מהתנהגות חזרתית המאפיינת הפרעה התפתחותית זו.

מתי הבעיה מופיעה?

הבעיה בד"כ מתחילה בילדות, כאשר ניתן לראות את התופעה גם אצל פעוטות. כאשר ההפרעה מופיעה לפני גיל 5 התלישה לרוב אינה מודעת ונעשית בזמנים קבועים לצורך הרגעה.

תלישה מוגברת יכולה להופיע סמוך לאירוע דחק (אירוע סטרס מלחיץ) שהילד עובר כמו הולדת אח או מחלה. בדומה למציצת אצבע התלישה יכולה להיות הרגל ילדות שנעלם. 

כאשר ההפרעה פורצת או נשנית בגיל יותר מאוחר, נהוג לייחס לפעולה מרכיב של חרדה, יש תחושה של מתח גובר לפני תלישת השיער ומרכיב של הקלה אחרי התלישה.

מקור הבעיה

קשה להצביע על הסיבה לתלישת השיער. מאחר וטיפול תרופתי נמצא אפקטיבי במידת מה, מעריכים שיש להפרעה מרכיב נוירולוגי, אם כי הוא עוד לא ברור.

אנשים הסובלים מטריכוטילומניה יכולים להיות בעלי רגישות חושית באצבעות כאשר ליטוף טקסטורות עדינות דוגמת שיערות או דשא יכולה לגרום להם להירגעות והנאה.

ההנחה הרווחת כיום היא כי תלישת השיער היא התנהגות המפחיתה מתח, בדומה לקומפולסיות ב- OCD.

לאורך זמן התלישה עלולה לגרום לפגיעה אסתטית וירידה בערך העצמי. עלולה להתפתח חרדה חברתית והסתגרות מתוך חשש לביקורת על הנראות הפיזית.

דרכי טיפול

טריכוטילומניה היא הרגל עיקש וקשה להיפטר ממנו ללא עזרה מקצועית. במרכז ד"ר טל ניתן לקבל את כל הטיפולים המובילים כיום שנמצאו יעילים מבחינה מחקרית: טיפולים התנהגותיים-קוגניטיביים הממוקדים בשינוי הרגלים, תרגילי הרפיה והיפנוזה, ביופידבק, וטיפול תרופתי.

התאמת הטיפול נעשית לכל אחד ואחת לפי אופי הבעיה, משכה והמוכנות להתגבר עליה.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה