פסיכוגריאטריה - ירידה בזיכרון בגיל מבוגר
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פגיעה בזיכרון בגיל מבוגר

מדוע נוצרת בעיה בזיכרון?

"כרגע הורדתי את המשקפיים, לאן הם נעלמו"?
"איפה שמתי את היומן שלי"?
"מישהו ראה את התיק שלי"?
"אוף, שוב שכחתי שקבעתי תור לרופא"!
 
עבור רבים משפטים אלו נפוצים יותר ויותר מיום ליום, בייחוד בגיל מאוחר יותר. אלו יכולים להעיד על תחילתן של בעיות בזיכרון שאינן מקריות ואף הופכות או יהפכו לקבועות יותר. כאשר מתחילים לשכוח דברים באופן קבוע יותר, יש לבחון את האפשרות אבחון מקיף יותר של הכושר הקוגניטיבי.
 
תוכל/י לפנות לקליניקה שלנו על מנת לבדוק על מה בדיוק מעיד הקושי בזיכרון, באשר הוא, כדי לדעת להתמודד באופן נכון, בריא ומיטב עבורך, וכן כדי לבנות תוכנית אשר תאפשר לך לשפר את איכות החיים שלך.
 
בסקרים רבים שנערכו בקרב אנשים מבוגרים בקהילה נמצא שמעל לחצי סובלים מהפרעות כלשהן בזיכרון. ממחקרים אחרונים עולה כי שכיחות הבעיות בזיכרון גבוהה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים.
 
מחקרים מעידים כי אחת מהסיבות לקשיים בזיכרון יכולה להיות קשורה בחסר של מרכיבים תזונתיים שונים, כמו למשל חומצות שומניות שונות, ויטמינים וסיבים תזונתיים, שבהעדרם המוח לא יכול לתפקד כראוי. חלק מחוסר התפקוד מתייחס גם ליצירת קשרי זיכרון חדשים במוח.
 
בעיה נוספת הקשורה לזיכרון וגיל הינה ההתמודדות של הגוף עם רדיקלים חופשיים, הנעשית כאמור על ידי אותם רכיבים תזונתיים הכרחיים. בעיות בזרימת הדם ובלחץ הדם, משפיעות גם הם על תדירות הגעת החומרים למוח, ובהמשך על הזיכרון. 
 
לכן פעמים רבות, בין הטיפולים הראשוניים לקשיים בזיכרון מתייחסים לתזונה נכונה ופעילות גופנית,על מנת להגדיל את מאגרי המרכיבים החיוניים בגוף והגעתם למוח.
 
חשובה מאוד ההבחנה שבין בעיות זיכרון המופיעות ללא סימנים נוספים, כחלק מהעליה הטבעית בגיל לעומת בעיות בזיכרון המופיעות כמעין סימן מקדים, או סימן נוסף להפרעות נפשיות ונוירולוגיות שונות (אלצהיימר או דמנציה), ומחייב באבחנה נפרדת ושונה. אבחנה זו הכרחית לשם מניעת הידרדרות והתחלת טיפול מתאים, ונעשית על ידי פסיכיאטר או פסיכוגריאטר.
 
חולי אלצהיימר לעיתים רחוקות נזכרים באירועים ששכחו, מתקשים  לעקוב אחר הוראות ובהדרגה לא מסוגלים להשתמש ברשימות עזר. לעומת זאת אנשים הסובלים מפגיעה בזיכרון הקשורה בגיל,כאשר הם שוכחים - בדרך כלל הם נזכרים לאחר זמן מה ומסוגלים לעקוב אחר הוראות ולהיעזר ברשימות על מנת להתגבר על הקושי.
 
יחד עם זאת יש לדעת שלא כל ירידה בזיכרון מעידה בהכרח כי קיימת מחלת אלצהיימר, לכן כאשר פונים לאבחון של תופעה זו אין להסתפק בממד היחיד של קושי בזיכרון. קיראו על סימנים לדמנציה על מנת לזהות אותה כבר בהתחלה.
 
אם ראיתם סימנים בקרב אחד מהאנשים הקרובים אליכם או חשתם כי אתם עצמכם חווים חלק מהסימפטומים או שינוי כלשהו בזיכרון, אל תהססו ופנו בהקדם לאבחון. האבחון חייב להעשות על ידי איש מקצוע מומחה (לרוב נעשה על ידי פסיכיאטר) באופן מקיף, מקצועי ומדויק הכולל גם המלצה לאפשרויות טיפול. פנו בכל אלינו בכל עת ואחד מהפסיכיאטרים המומחים בקליניקה לתמיכה ישמח לסייע לכם במטרה זו.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה