כיצד להצליח בחיי הזוגיות? - מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


להצליח בזוגיות: איך עושים את זה?

איך להצליח בזוגיות? שאלת מיליון הדולר.. הרי אם היתה על כך תשובה אחת פשוטה, אחוזי הגירושין לא היו גבוהים כל כך.

זוגות רבים נכנסים לחופה עם אהבה גדולה, עם אמונה שיצליחו לשמור על הקסם שביניהם, על החברות, על התשוקה, ואחרי כמה שנים יחד מגלים שגם אצלם חלה שחיקה. שגם אצלם מתגלים מחלוקות וריבים..

למידע ויעוץ ראשוני חייג/י: 03-6413483

למה זה מתקלקל? או חשוב מכך, איך אפשר לנסות לעשות שזה לא יתקלקל? מה עושים כדי להצליח בזוגיות ולשמור על קשר טוב, בריא ומפרה?

אבני יסוד להצלחה בזוגיות

ננסה להעלות כאן כמה נקודות ובהן פרמטרים חשובים על מנת להצליח בזוגיות וליצור זוגיות טובה, שתעבוד היטב לאורך זמן:

החלטה – החלטה שנשארים ביחד. שזה בן הזוג שבחרנו, לטוב ולרע, ואיתו אנחנו מנסים להסתדר. זוגות רבים אשר נתקלים בקשיים בזוגיות, ממהרים לחשוב על אופציה של פרידה וגירושין.

האופציה הזו, שכביכול תמיד עומדת על הפרק, מחכה מעבר לפינה, לפעמים מונעת מאיתנו לנסות ולפתור את הקשיים והבעיות בתוך הקשר. לפעמים, שלא בצדק, נראה לנו קל יותר לפרק קשר קיים ולהתחיל קשר חדש, מאשר לתקן את הקשר הקיים. אולם האמת היא, שלפרק קשר קיים זה מאד קשה, לבנות קשר חדש זה גם לא פשוט וגם את הקשר החדש נצטרך לתחזק. לכן, לפעמים כדאי לנסות ולעשות מאמץ בקשר הנוכחי.

השקעה – קשר טוב דורש טיפוח ותחזוקה. הקלישאה של 'חיו מאז באושר ועושר' לא כ"כ עובדת במציאות. במציאות נכנסים לתוך הקשר החיים: עבודה, ילדים, כביסות, ניקיונות, חוגים, תחביבים אישיים והרבה פעמים הזוגיות נדחקת לקרן זוית.

כמו שאנחנו משקיעים בילדים שלנו, כך גם בזוגיות שלנו צריך להשקיע. לקבוע ימים קבועים ושעות לפגישה עם בן הזוג שלנו, בדיוק כמו החוג לילד.

זה יכול להיות בבית או בחוץ, דייט של שיחה שקטה או של בילוי סוער, אבל חשוב שיהיה זמן לבילוי משותף. גם אם עייפים וגם אם יש עוד אלף משימות אחרות על הראש. בעצם במיוחד אם עייפים ויש עוד אלף משימות.

תקשורת  - זוגיות טובה מתבססת על תקשורת טובה. עם כל הרצון שלנו במישהו שיבין אותנו גם בלי מילים, לרוב זה לא קורה.

על מנת שבן זוגנו יבין אותנו, את צרכינו, את רצונותינו, אנחנו צריכים לדבר. אבל לדבר זה לא מספיק, צריך גם לדעת איך לדבר. צעקות, האשמות ותוכחות לא נעימות לאוזן (ולכן בד"כ אינן נשמעות) ובד"כ גם אינן יעילות.

דיבור פחות טעון, כשיש לשני הצדדים זמן להקשיב ולדון בדברים הוא הדרך הנכונה יותר ללבן בעיות, להבהיר ציפיות וגם לתת חיזוקים זה לזו על הדברים הטובים. בחירת המילים לעיתים יכולה להיות קריטית, שכן בחירת מילים שאינה מתחשבת בצד השני עלולה רק להרחיק אותו.

 

יחסי מין – מיניות וזוגיות טובה הולכים יחד. למרבה הצער, זוגות רבים נוטים להזניח את התחום הזה בתוך מטלות היומיום, כמעט לוותר עליו. אבל לא באמת אפשר לוותר על המיניות מבלי לוותר באיזשהו מקום על הזוגיות.

מין הוא עוד סוג של דבק, משהו שמחבר אותנו זה לזו, שמפגיש אותנו בסוף היום לזמן איכות יחד. נכון, זה ביצה ותרנגולת. קשה לקיים יחסי מין אחרי ריב, כשלפעמים אפילו להסתכל על בן הזוג זו משימה בלתי אפשרית. ובכל זאת, מין הוא אחת מאבני הבסיס למערכת יחסים טובה. בין השאר, זה מה שמבדיל את בן הזוג שלנו מכל חבר אחר שלנו, זה מה שעושה אותנו זוג. זה מחזיר אותנו לסעיף ההשקעה. גם למין צריך לפנות זמן, מקום ואנרגיה בתוך חיינו. 

מרחב – עם כל הכבוד לביחד, צריך לזכור שאנחנו גם שני אינדיבידואלים שונים זה מזה וכל אחד מאיתנו צריך מרחב לבטא את עצמו ולממש את הפוטנציאל שלו.

זוגות שמאפשרים אחד לשני חופש להגשים את עצמם, שמפרגנים אחד לשני מילוי של חלומות ושאיפות – החל מקריירה ועד קניות, מפגש עם חברים מחוץ לזוגיות, עם משפחת המוצא או פיתוח תחביבים – יהיו זוגות מאושרים יותר , שבהם כל אחד מבני הזוג יהיה גם אדם מאושר יותר בפני עצמו.  

זוגיות בעידן המודרני - על הקשיים שלה ומה כדאי לעשות כדי לשמרה - ד"ר אילן טל בריאיון למגזין גלובס

להצליח בזוגיות בעזרת טיפול זוגי

ואם כל הנ"ל לא מצליח, או שרק אחד הפרמטרים חורק ולא עובד טוב, כדאי לבקש עזרה ולהיוועץ בטיפול זוגי. טיפול זוגי מסייע להצליח בזוגיות שכן מתאפשרת בו הקשבה מחודשת זה לזה, דיאלוג מחודש ואחר, כאשר הפסיכולוג מנווט, מכוון ומתרגם, ובכך לא נותן לשיחה לגלוש לאותם מקומות ולהיתקע באותם דפוסים שבהם היא נתקעת כאשר בני הזוג מנסים לשוחח זה עם זו בעצמם.

הטיפול הזוגי מאפשר בדיוק את כל מה שדיברנו עליו כאן – לפנות זמן שבו הקשר הזוגי הוא במרכז, להצליח לנהל דיאלוג מפרה ולפתח תקשורת טובה, להעלות סוגיות בעיתיות במיניות, לאפשר מרחב אישי לבן הזוג שלא בא על חשבוננו, ומתוך כל אלה לקבל החלטה מחודשת שנשארים ביחד, מתוך בחירה.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה