מאניה דיפרסיה - אבחון ודרכי טיפול
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


אבחון וטיפול במאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה נקראת בעגה המקצועית הפרעה בי-פולארית, כלומר בעלת שני קטבים: קוטב של מאניה - המוכר כ"היי" טבעי ומוגזם וקוטב של דיפרסיה, כלומר דיכאון ומצב רוח ירוד.
 
כולנו חווים במהלך חיינו, תקופות של Up ותקופות של Down, ואלו טבעיות ולגטימיות בנסיבות חיים שונות. אך עבור אחרים, תגובות אלו משפיעות על כל מימד בחייהם ובחיי הקרובים להם ומחייבות טיפול מתאים.
 
שכיחות התופעה נעה בין 1% ל- 3% כלומר, המצב הזה שכיח יותר ממה שנדמה לנו. ההתקף הראשון יכול להופיע לפתע פתאום ואנו עלולים למצוא אדם שאנו מכירים במצב לא מוכר - דכאוני או מאני.
 
אם גם אתם חשים שינויים במצבי הרוח שלכם או של אחרים בסביבתכם, יש מקום לפנות לייעוץ על ידי איש מקצוע שייסיע לכם לשים את האצבע על מקור הקושי, ולתת לכם כלים להתמודד עם שינויים אלו. נשמח לייעץ לכם באופן ראשוני, לערוך אבחון וכן לתת המלצות להמשך הדרך, התקשרו אלינו בכל עת.

 

כאמור, הפרעה בי פולרית מורכבת משניים:

דיכאון - הוא המצב השכיח יותר בתופעה, בו יש מצב רוח ירוד, חוסר חשק, הפרעות בתיאבון ובשינה ועוד. קראו עוד על דיכאון  

 
מצב מאני או מצב היפו - מאני (שהוא מצב מאני חלקי). במצב מאניה מלא, שכיח שהמטופל יחוש ב "היי", ירגיש בעל כוחות, לפעמים אפילו כוחות מיוחדים. הוא יטה לישון פחות ולדבר יותר, לפעמים אפילו ידבר באופן בלתי מסודר ויקפוץ מנושא לנושא בלי שניתן יהיה להבין אותו.
 
כמו כן האדם עלול להיות עצבני יותר מהרגיל, לעשות דברים אשר אינן מאפיינים אותו כמו בזבוז כספים (קונה דברים לעצמו שהוא אינו צריך או קונה מתנות לאחרים). שכיח שיהיה לו חשק מיני מוגבר ועודף מרץ.
 
האדם גם יכול להיות יצירתי מאד, פעיל, חושב שהוא חזק ומיוחד, ולעיתים אף חסר גבולות בהתנהגותו. כלומר, מדובר במצב של שמחה, אך גם כעס ותוקפנות, יצירתיות אך גם חוסר גבולות, פעילות גבוהה אך גם מסוכנת לעיתים.
 
המצב ההיפו-מני דומה מאד, אך קל יותר וגם נמשך לרוב זמן מועט יותר. ברוב המקרים אין מחשבות מוגזמות לגבי כוח ואין פעילות מסוכנת.

קראו עוד על: היפומאניה וציקלותמיה

אבחון מאניה דיפרסיה על ידי פסיכיאטר 

באם מופיע אירוע של דיכאון עם מאניה לפניו או אחריו - זהו מצב ביפולארי מסוג 1. אם מופיע דיכאון עם מצב היפו - מאני לפניו או אחריו - זהו מצב ביפולארי מסוג 2.
 
ישנו שוני באבחון ובטיפול בין מצב מספר 1 למצב מספר 2 ובין שני המצבים הללו למצב של דיכאון. פסיכיאטר הוא האדם אשר אמון על אבחון נכון. אבחון נכון של מאניה דיפרסיה חשוב ביותר, שכן טעות באבחון עלולה לגרור את המטופל לאירועים מיותרים - דיכאוניים ומאניים.
 
טיפול במאניה דיפרסיה גם הוא נושא חשוב, שכן ללא טיפול עלול האדם לסבול שוב ושוב מאותם מצבים עד להידרדרות במצבו הנפשי. קיים טיפול, מזה שנים רבות, שנחשב יעיל ומטיבי עם המטופל, ואין צורך להסס ולפנות אל פסיכיאטר כאשר מזהים את אחד מהסימנים שצוינו לעיל.
 
תוכלו לפנות אלינו בכל עת ולקבוע פגישה עם אחד מאנשי הצוות שלנו (פסיכיאטרים או פסיכולוגים המומחים בתחום של דיכאון לסוגיו), אנו ממליצים לפנות מוקדם ככל האפשר לשם תחילת טיפול, מניעת הדרדרות ובעיקר מציאת דרכים לשיפור איכות החיים. 

 

סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה