מגפת הקורונה והימורים אונליין - מרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מגפת הקורונה והימורים אונליין

   22/04/2020 10:07

בתקופה האחרונה ככל שמחמיר הסגר, החלו להגיע ידיעות מרחבי העולם אשר מתארות עלייה חדה בהימורים און ליין.  מחקר שפורסם לאחרונה מצביע על עלייה חדה של 225%  (חדה יותר מהתפשטות הקורונה!) במשחקי פוקר און ליין.

משחר ההיסטוריה האנושית הימורים היוו מנגנון לוויסות רגשי ומילוט מתחושות איום ופחד, חרדה ושיעמום. מילוט המלווה פעמים רבות בתחושת ריגוש ואדרנלין. השילוב הזה- של ריגוש מצד אחד ועמעום רגשות שליליים מצד שני, מהווה מוצר חיוני כמעט בימים של התכנסות והסגר.

ואכן על פי הנתונים של חברת ההיי-טק אופטימוב (Optimove) המלווה את אתרי הקניות וההימורים אונליין הגדולים בעולם ניתן לראות כי הזינוק החד ביותר נרשם בתחום משחקי הפוקר ברשת, שקפצו ב-43% לעומת התקופה של טרום הקורונה, עם קפיצה אדירה של 225% במי שהחלו לשחק פוקר בפעם הראשונה.

תחום נוסף שרשם עלייה חדה של 30% הוא של ההימורים במשחקי הספורט הווירטואלי ברשת. כאשר כל אירועי הספורט הגדולים סביב העולם בוטלו או נדחו, מהמרים רבים גילו את הענף הנישתי יחסית, שבו שחקנים מהמרים על תוצאות משחקי ספורט בין מחשב אחד למחשב אחר, אך במקביל פחת מספרם של מהמרי הספורט ב-30%.

ממה אנחנו בכלל מנסים להימלט בתקופת הקורונה?

חרדה וחוסר ודאות כלליים, בריאותיים וכלכליים, מחשבות על האבטלה ההולכת וגדלה ועל המצב המטלטל במשק, השעמום והבדידות שבסגר או מאידך צפיפות היתר ומתח בגלל קרבה מאולצת, תחושה של חוסר אונים וחוסר שליטה על המצב, תחושות של חוסר ודאות, חוסר התעסוקה והצורך למלא את היום בפעולות מועילות ומעניינות ועוד ועוד. כל אלו מהווים קרקע פורייה לפנייה למשחקים ברשת ובעיקר הימורים ברשת.

הימורים למעשה מסייעים בהתנתקות מהמציאות הקשה לעולם של פנטזיות, עולם שבו הכול אפשרי - הסיכוי לזכות ולהתעשר והשליטה בפעולה ותוצאה (גם אם זו אשליה). במונחי קורונה משחקי הימורים מהווים אשליה של דרך זמינה לקבלת ביטחון וודאות כלכליים בתוך הכאוס שאנו נמצאים בו כעת באמצעות הזכייה המיוחלת. כך, בתוך חוסר אונים מוחלט, נוצרת התחושה שאני יכול לעשות משהו מעשי, מאתגר ומעניין וגם להרוויח ממנו הרבה כסף. התחושה הזו, גם אם רגעית, מספקת תחושת כוח גדולה, במיוחד למי שצולל עמוק אלך תוך הפנטזיה.

כמו כן, בדומה לכל עיסוק און ליין בימים אלו גם הימורים ברשת מהווים דרך לתקשר עם העולם שנסגר מחוץ לכותלי הבית ומסייעים בהפגת השעמום על ידי כך שהם מייצרים תעסוקה, הסח דעת,  אפשרות לבילוי וניתוק מהמציאות, עניין וריגוש (לא רק שלילי, בשלב ראשון). בנוסף, הימור יכול לתבל כל פעילות או משחק, כך שבכל פעם יהיה משהו חדש ולא נשתעמם בקלות. לכן, העלייה החדה דווקא בפוקר אינה מפתיעה– מדובר במשחק חברתי אשר מאפשר לשמר מעין רשת חברתית און ליין, משחק שיש בו הרבה אלמנטים של שליטה ומיומנות, של השקעה קוגניטיבית ולא רק מזל. זהו משחק שנמשך זמן והתהליכיות שבו שומרת על רמת ריגוש ועניין גבוהים לאורך זמן. 

קהל היעד של הימורים אונליין – לא מה שחשבתם

מגוון עצום של אתרי הימורים און ליין תמיד היה קיים אך בתקופה האחרונה התווספו לאתרים הוותיקים גם אתרים חדשים שצצים ללא הרף. מאחר ויותר ויותר אנשים מהמרים בתקופות הדרדרות כלכלית, חוסר ודאות וכאוס בעלי האתרים זיהו זאת כהזדמנות עסקית להרוויח כסף.  

כשחושבים על קהל היעד של אתרי ההימורים ישנה נטייה לדמיין את המהמר כאדם צעיר. אך תחושות הבדידות בגיל המבוגר בייחוד בימים אלו כשהם גם מבודדים פיזית מכל הקרובים מכניסה את המבוגרים שבנינו לאוכלוסייה הנוטה להמר. ישנם דיווחים המראים כי בשנים האחרונות נוספה לאוכלוסיית המהמרים הכבדים אוכלוסייה חדשה של נשים מבוגרות (מעל 60) שיצאו לפנסיה ומבלות את רוב זמנן במשחק במכונות מזל (SLOT) ברשת.

חשוב לדעת כי לתופעת ההימורים אונליין מתלוות גם כל התופעות הרגשיות והמציאותיות העגומות של מכורים להימורים: דכאון, חוסר מעש, הסתגרות חברתית, משברים במשפחה, הפסדים כלכלים ונזקיהם. עם הזמן תחושת הריגוש נשחקת, סף ההימור עולה כדי לשמר את העניין במשחק, הפנטזיות מתעצמות ויחד איתן גם תחושות הכישלון בזמן ההפסד. כל אלו מייצרים שוב ושוב מעגל חדש של הימור בסכום גבוה יותר וחלום על זכיה.

אז מה כן ניתן לעשות? 

הנה כמה כללי זהירות – ראשית שימו לב לעצמכם ולקרובים שלכם. אנשים מהמרים נוטים להסתיר זאת, אם הבחנתם בכך כדאי לא לשתף פעולה עם ההסתרה. יחד עם זאת, חשוב לפנות לאדם שעוסק בהימורים מבלי להאשימו. פעמים רבות, האדם עצמו מרגיש אשמה, והאשמה נוספת שלנו רק תחמיר  את הסיכוי שהוא ישוב להמר בהסתר. לפיכך, רצוי להעלות את הנושא כשאלה ולהפנות את תשומת ליבו לכך, מבלי לכעוס או להאשים.

אם בוחרים להמר, כדאי מראש להחליט עם עצמנו מהו סכום הכסף שנוציא, או כמה זמן נעסוק בהימור, ולשתף אדם נוסף שנוכל לספר לו שהגענו לגבול, והוא יסייע לנו לעמוד במה שהבטחנו לעצמנו, גם כאן מבלי להאשים. 

באופן ברור, כדאי לדבר- עם עצמנו ועם קרובינו על הסיכונים הנלקחים בהימור. הסיכון כמובן כספי, אך ההימורים וההסתתרות משפיעים רבות גם על הקשר הזוגי והמשפחתי. כאשר אדם זוכר טוב יותר את המחיר, יותר קל לו לוותר על המעשה.

הימורים כבדים דורשים פעמים רבות טיפול מקצועי אצל מטפל ייעודי לטיפול בהתמכרויות. הטיפול כולל גם הדרכה ותמיכה למשפחה שמושפעת גם היא מהמצב- מתוך הבנה שטיפול בהימורים כבדים יותר הינו תהליך התנהגותי אבל גם רגשי ומשפחתי.

למידע נוסף בנושא הקורונה כנסו למאמר הבא

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהתמכרויות צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה