לזהות ולשחרר מחסומים רגשיים – מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מחסומים רגשיים

אנשים רבים טוענים שהם מרגישים שמשהו חוסם אותם - הם רוצים להגשים יעדים אבל לא מצליחים, מעוניינים להתפתח מבחינה אישית, זוגית או מקצועית אבל לא מצליחים לפרוץ את תקרת הזכוכית.

התחושה כי משהו חוסם אותי מלהגשים את עצמי, לפעול או להשיג משהו שאני רוצה, קשורה בד"כ לקיומו של מחסום רגשי.

אותם מחסומים הינם קשיים רגשיים, שהם אינדיבידואליים, משתנים מאדם לאדם, אך בעלי מכנה משותף שהוא תחושת התסכול, כעס וחוסר האונים שהם מעוררים.

לייעוץ ראשוני חייג/י: 03-6413483

בדרך כלל אנשים חשים במחסומים אלה בסיטואציות של השגת עבודה או התפתחות מקצועית, התנהלות עם כסף וכן בסיטואציות הקשורות לזוגיות וליצירת קשרים רומנטיים.

לא תמיד האדם יודע שמה שתוקע אותו מלהתקדם הינו מחסום רגשי, להיפך – פעמים רבות הוא ירגיש שהוא רוצה מאד, שהוא עושה הכל בשביל שזה יצליח ובכל זאת זה לא קורה.

הגורמים להיווצרותו של מחסום רגשי

קשיים רגשיים הם תוצר של תהליך האוסף חוויות, התנסויות, יחסים מוקדמים, אירועי חיים ומצבים רגשיים שאירעו ומלווים את האדם.

לא תמיד קל לבודד מתוך האוסף הגדול הזה של מהלך חיינו את הסיבה להיווצרות המחסום הרגשי.

פעמים רבות זה לא אירוע טראומטי אחד שתקע אותנו, אלא מספר אירועים שעוררו דפוס מסוים של רגש או התנהגות, שמאז אנחנו פועלים על פיו ולא מצליחים להשתחרר ממנו.

כך, כמו במעגל סגור, אנחנו חוזרים שוב ושוב על אותן התנהגויות ולא מבינים מדוע זה לא מצליח לנו כל פעם מחדש.

הרי זה כמו להכין עוגה  כשיש בעיה במתכון (למשל, כתוב להוסיף מלח במקום סוכר) או כשיש בעיה בתנור (תכנית האפייה של התנור מקולקלת). במקרה כזה, נוכל להכין גם 20 עוגות ולהגיד "אבל ניסינו כ"כ הרבה פעמים"... אין סיכוי שהעוגה תצליח, כי הבעיה היא לא שלא ניסינו, אלא שניסינו כל פעם עם אותה טעות בסיסית, שמונעת מאיתנו להצליח.

אם כן, המטרה בעבודה על מחסומים רגשיים היא ראשית כל להבין מהו המחסום הרגשי ומהו מקורו.

רק כאשר מצאנו מדוע אנחנו נוטים שוב ושוב "ליפול" באותם מקומות, קל יותר להגדיר מה צריך לשנות בהתנהלותו על מנת להשיג את מה שאנו רוצים.

אחת הדרכים המומלצות לעבוד על מחסומים רגשיים בצורה זו היא באמצעות טיפול פסיכולוגי.

כיצד משחררים את המחסום הרגשי?

בטיפול מגיעים יחד, המטפל והמטופל, לתבונה משמעותית של שורשיה העמוקים של חווית הקושי. תובנות אלו הינן משמעותיות ביותר, טרם תחילת תהליך השינוי.

ואכן, תובנות אלו הן הצעד הראשון שלאחריו עובדים המטפל והמטופל למימוש וקידום המטרות של המטופל וכמובן מניעה של תחושת התקיעות. טיפול פסיכולוגי הוא הזדמנות להיכרות מעמיקה עם העצמי ולהשגת השינוי המיוחל.

תיאור מקרה – המחסום של אוהד

אוהד היה רווק, שניסה במשך שנים ליצור קשרים עם נשים דרך אתרי היכרויות. למרות ששלח עשרות הודעות, הוא לא נענה בחיוב אפילו פעם אחת. גם אם פנייתו הראשונית נענתה, אחרי התכתבות קצרה הוא נתקל בסירוב, ולמעשה לא הצליח להיפגש אפילו עם בחורה אחת. 
 
בייאושו פנה לטיפול, מתוך רצון להבין מה משתבש. כאמור, הרצון המודע של אוהד היה למצוא זוגיות, אבל בבחינה מעמיקה של ניסיונות החיזור שלו ברשת, התגלה שהוא בכל פעם מחבל לעצמו. פעם שולח תמונה לא מחמיאה, פעם מספר על עצמו משהו מרתיע בשלב מוקדם מדי, פעם נשאר לקוני ולא מזמין.. באופן לא מודע, אוהד עשה הכל כדי שזו שעמה התכתב תיבהל ותנתק מגע עוד לפני הפגישה. 
 
בטיפול, לאחר שהתברר הדפוס הזה, נפתח מקום לשוחח על הסיבות הלא מודעות שבגללן כנראה פועל כך, ובבסיסן הפחד מלמצוא זוגיות, שהיה קיים במקביל לרצון המודע למצוא זוגיות. 
אוהד דיבר על המחסום הרגשי של פחד מאינטימיות, פחד מקירבה, פחד לאבד את החופש בזוגיות ארוכת טווח. המודל הזוגי שראה בבית הוריו היה שלילי, וכך ראה גם את נישואי אחיו, והוא חשש מגורל דומה. 
 
ברגע שהלא מודע הפך למודע, המחסום הרגשי נפתח. כאשר אוהד פנה למישהי באינטרנט, היה זה כי באמת התכוון להכיר אותה. הוא הצליח להיות שם באמת, כל כולו, וזה אכן הוביל לפגישה. ככל שהפגישות התקדמו, החרדה מהקירבה ההולכת ומתפתחת הלכה וגברה, אולם המחסום הרגשי כבר הוסר ונפרץ. אוהד היה יכול לדבר על הפחד שלו, ולא 'להתנהג' אותו.   
 

סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה