מיינדפולנס Mindfulness - טיפול מתקדם במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


מיינדפולנס - אפשר להפסיק לסבול!

 

paying attention in a particular way: on purpose, in the present moment, and non-judgmentally

(Kabat-Zinn)

המשפט הזה מסביר בתמצית את משמעות המושג מיינדפלונס (Mindfulness), שפירושו מתמקד בארבע יכולות של האדם:

  • היכולת לזהות את הרגשות, מחשבות, חוויות.
  • היכולת להתבונן בהם, מבלי לנסות לשלוט או לשפוט אותם.
  • היכולת להימנע מלהיות שיפוטי בתגובה לאירוע.
  • היכולת לשאת מצוקה וכאב היא מרכזית לכל ניסיון לשינוי עצמנו.

כולם חווים סבל, מי יותר מי פחות, ההבדל בין אנשים הוא באופן שבו כל אחד מתמודד עם הסבל האישי שלו, כל אחד וסיבותיו הוא.

למידע נוסף וייעוץ ראשוני התקשרו: 03-6413483

הבודהיסטים הבינו מזמן, שהגורם העיקרי לסבל הוא חוסר קבלה של מצבינו במציאות שאנחנו חיים.
כשאנחנו חווים משבר או תוהים לגבי בחירות בחיינו, הרגש הראשון, שלא פעם משתלט עלינו, הוא הפחד: מה יהיה? מה יקרה? הפחד מציב בפנינו פרדוקס בלתי הוגן - אנחנו נמנעים מלעשות צעדים לקראת דברים שעשויים להפוך את חיינו לטובים יותר. הימנעות זו מקורה בפחד מעתיד שעדיין לא נוצר, אך למעשה מכתיב את חיינו בהווה, קצת בדומה לרעיון של נבואה המגשימה את עצמה.
 

מעגל הקסמים של הסבל

איך אפשר לצאת ממעגל הקסמים הזה ולהפסיק לפחד או לגרום לנבואות הזעם שלנו להגשים את עצמן שוב ושוב?

דרך הסברת המושג Mindfulness והאופן שמשתמשים בו בטיפול, ננסה לענות על שאלות אלו ובעיקר להראות כי קיימת דרך אחרת להתמודד עם משברים, מצוקות או גם עם חוסר שביעות רצון מחיינו, דרך שמובילה לחיים טובים יותר.
 

מיינדפולנס עוסק ביכולת לשאת את הכאב והתסכול כפי שהם בהווה, מתוך העיקרון של קבלת חוויות אישיות ומציאות כפי שהיא ברגע נתון. טיפול בשיטה זו אימץ את הרעיון הבודהיסטי לפיו שלוה מושגת ע"י שחרור מחשיבה קיצונית וכן את רעיון הזן, שחופש יכול להיות מושג, דרך חוסר היקשרות לחוויה.

אם כן, אחד הדגשים של המיינדפולנס הוא הרעיון של "התבוננות ללא שיפוט ערכי". זהו מצב שבו האדם לומד לתפוס מרחק ממחשבותיו ואמונותיו ולהפוך למעין צופה מהצד בלי להזדהות עם הרגש שעולה בעקבות המחשבות. קצת אולי כמו המשאלה של להיות זבוב על הקיר של עצמינו, או כמו להיות צופה בסרט בקצב איטי.

מיינדפולנס מחשבה בוראת מציאות קיימת

במשך היום רצות במוחינו אין סוף מחשבות שלרובן אנחנו אפילו לא מודעים ואלו עשויות להיות מחשבות שמבלי משים מכתיבות את דרך ההתנהלות שלנו בעולם ללא כל מודעות אקטיבית לכך. למשל אדם שבבסיס אמונותיו יושבת המחשבה כי הוא לא מספיק טוב כדי לקבל משרה ניהולית ישדר חוסר ביטחון בראיונות גם אם כישוריו גבוהים, ובכך יצור מציאות התואמת את האמונה הבסיסית שהוא לא טוב מספיק, ולכן לא מקדמים אותו.

רובינו עסוקים ביום יום ב doing, כלומר בעשייה פעילה, כאשר המטרה בטיפול מבוסס מיינדפלונס, היא ללמוד להיות במצב של being, מצב של הוויה. מצב זה מאפשר לנו לסרוק מה מתרחש באופן אוטומטי במוחינו, ללמוד לחיות יותר בהווה, להיות פתוחים יותר ולקבל את מחשבותינו ורגשותינו. ראייה זו מבוססת על המחויבות לרעיון, שמודעות וקבלה של חוויות הם מרכיבים קריטים בתהליכי שינוי. מודעות מביאה לחופש בחירה, בניגוד למצב תודעה שנשלט ע"י תבניות  של חשיבה ותגובות אוטומטיות.

האם אפשר באמת להשתנות? לחצו לקריאה נוספת
 

שילוב של מזרח ומערב- שימוש במיינדפלונס בחיים המודרנים

שילוב של פסיכולוגיה מערבית ורוחניות מזרחית, הפכה בעשורים האחרונים למוקד העניין של פסיכולוגים רבים. אלו פנו ללימודי טכניקות בודהיסטיות לבחינת התודעה, כאשר אינטגרציה של תרגול רוחני מזרחי עם שיטות טיפול קוגניטיביות, היא אחת הדוגמאות של הרצון לשילוב זה. רעיונות אלו ייחודים ביותר בחברה מערבית בה השימוש בטכנולוגיה רווח יותר מכלים של "קבלה", היות וזוהי חברה המאמינה שהדרך היחידה לעזור לאנשים היא לדחוף אותם לעשות משהו שונה.

ההצלחה בתרגום ויישום רעיונות חכמת המזרח, לתוך מושגים מוגדרים המובנים במסגרת הטיפול המערבי - מסורתי, היא שהביאה לשיפור איכות חייהם של מטופלים רבים הסובלים מקשיים רגשיים וממצוקות שונות. 

עיקרון ה"מיינדפולס" המיושם בשיטות טיפול עכשוויות וחוויתיות, מאפשר שילוב של השניים, מזרח ומערב. יותר מכך יש בו הרחבת אפשרות הבחינה של המטופל, בין אם מטרתו בטיפול היא התפתחות אישית, הגדלת היכולת לשאת תסכול וכאב, הגשמה עצמית או כל מטרה אחרת.

בין אם יש לכם שאלות נוספות, הבהרות, תהיות, ספקות או אף מיתוסים בנושא זה, נשמח לשמוע אתכם. התקשרו בכל עת וננסה לענות, להסביר ולייעץ מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם, להשיג את איכות החיים עליה תמיד חלמתם.

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
מידע נוסף בנושא
להרגיש קצת יותר טוב - תוספי התזונה הטבעיים של דר' טל | תוסף התזונה Re-Start Super
| תוסף התזונה Re-Live Super
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה