הפרעות קשב וריכוז - איזה זכויות מגיעות לך מביטוח לאומי?
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


זכויות בביטוח הלאומי לסובלים מהפרעות קשב וריכוז

עד לפני כשני עשורים ואף פחות, ילדים רבים שסבלו מהפרעות קשב וריכוז ולא אובחנו או שאובחנו לא כראוי.

כך גם הדבר לגבי לקויות למידה, אם כי במידה פחותה יותר, שכן תחום אבחון לקויות הלמידה מבוסס יותר שנים מאשר תחום הפרעות הקשב.

אחת ההשלכות של הקושי באבחון הפרעות קשב וריכוז היא התייחסות לא נכונה לילדים אלו במסגרות החינוכיות, בין אם בהשמה בכיתה שאינה מתאימה להם, אם בהכוונה למסלול שאינו מתאים לילד, אם בתיוג לא נכון או במתן מענה דידקטי שאינו תואם את צרכי הילד.

בעשורים האחרונים, הפרעות קשב וריכוז הפכו לקושי מוכר וידוע. כיום, ישנם כלים המאפשרים אבחון מדויק יותר של ההפרעה לרבות טיפול מתאים.

הפרעת קשב וריכוז היא קושי אשר אינו מצביע על רמת אינטליגנציה או על יכולות קוגניטיביות לרבות יכולות לימודיות.

לא פעם הפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת עשויה להקשות על הילד או המבוגר בזמן לימודים ובכך למנוע ממנו לרכוש את ההשכלה המגיעה לו ככל אחד אחר.

לא פעם, אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז "מתפספסים" או נמנעים מלממש את יכולותיהם בשל פערים אלו שבין היכולות הקוגניטיביות שלהם לבין השפעות הקשיים בקשב וריכוז.

כיום, מלבד אפשרויות הטיפול נראה כי גם המדינה מכירה באמצעות הביטוח הלאומי בהשלכות של הפרעות קשב וריכוז ומאפשרת לאנשים הסובלים מהן את הזכויות המגיעות להם, כך שיוכלו לרכוש השכלה ולהשתלב בשוק העבודה ככל אחד אחר.

הכרה בביטוח לאומי בהפרעות קשב וריכוז

כיום ביטוח לאומי קובע שלוש דרגות של זכאות לנכות בכל הקשור בלקויות למידה והפרעות קשב וריכוז:

לקות קלה בגינה לא מתקבלים אחוזי נכות,  לקות בינונית בגינה ניתן לקבל הכרה של 10% נכות ולקות קשה בגינה ניתן לקבל הכרה ב 20% נכות .

לקות של 20% מאפשרת הגשת בקשה לביטוח לאומי לשם זכאות לקבלת סיוע אקדמאי ושיקום מקצועי במימון של ביטוח לאומי .

ביטוח לאומי מעניק סיוע על ידי עובדים סוציאליים ועובדים מתחום השיקום אשר מסייעים לפונה בהשתלבות באקדמיה ובשוק העבודה.

לפונה נבנית תוכנית שיקום המותאמת אליו וכן הוא מקבל סיוע כספי עבור לימודים לתואר ראשון (באוניברסיטה, מכללה, מוסדות ללימודים טכניים), קצבת שיקום וכן לעיתים גם סיוע כספי עבור דיור.

כמו כן, ביטוח לאומי ישתתף בהוצאות עבור לימודים קדם אקדמאיים, במידה והפונה לא השלים את תעודת בגרות, לרבות קורס פסיכומטרי.

מהי הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז ADHD היא אוסף תסמינים המתייחסים לאופן בו האדם מתנהג ומרגיש בתהליכי עיבוד מידע.

התסמין הראשי והעיקרי הוא חוסר יכולת להתרכז לאורך זמן בגירוי מסוים, כמו למשל בדברי המרצה או המורה, במשימה מסויימת, למשל הכנת שיעורי בית או למידה למבחן המחייבת קריאה ממושכת בחומרי הלימוד ועוד.

תסמינים נוספים יכולים להיות: מוסחות גבוהה, קושי להתרכז בכל פעם בגירוי אחד, היפראקטיביות או פעלתנות יתר, קושי לבצע משימה מתחילתה עד סופה, קושי להקשיב להוראות או שאלות עד תומן, אי שקט, התפרצויות לדברים של האחר וקושי להקשיב לו עד שמסיים לדבר, אובדן חוט המחשבה ועוד.

ישנם מחקרים רבים המנסים להתחקות אחרי הגורמים להפרעת קשב וריכוז, כאשר עד לא מזמן האמינו כי הפרעת קשב נובעת ממקור גנטי, קשיים בלידה או בהיריון, השפעות סביבתיות לרבות תזונה לקויה ועוד.

כיום, הפרעת קשב וריכוז נחשבת להפרעה אורגנית, אשר המקור לה הוא ליקוי בתהליכי עיבוד במוח.

הפרעת קשב עשויה להוות קושי משמעותי ולהפריע בתהליכי למידה בילדות ובהמשך בבגרות.

לא פעם כאשר אינה מטופלת ואין מתייחסים אליה היא עשויה להביא גם להתפתחותם של קשיים רגשיים כמו דימוי עצמי נמוך, אשר בתורם משפיעים גם הם על היכולת של האדם ללמוד, לרכוש השכלה ולממש את עצמו.

הכרה בביטוח לאומי מאפשרת לאדם להשתלב בחברה, באקדמיה ובשוק בעבודה ככל אדם אחר. המדינה החלה את צעדיה בסיוע לאותם אנשים אשר סובלים באופן ניכר מלקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז ומאפשרת להם סיוע כלכלי, לרבות ייעוץ וליווי של אנשי מקצוע.

במרכז ד"ר טל נשמח ללוות אתכם בתהליך לקראת הגשת המסמכים והתביעה לביטוח לאומי, לערוך אבחון מקצועי על ידי פסיכיאטר מומחה וכן לסייע לכם להתגבר על הקשיים באמצעות טיפול מתאים.

באמצעות טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או שילוב של שניהם תוכלו להתגבר על קשיי הקשב והריכוז, לרכוש כלים ומיומנויות שיעזרו לכם בהתמודדות טובה יותר בחיי היום יום ובהיבט הלימודי/אקדמאי בפרט.


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
תרופות נפוצות
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה