נאמנות בחיי הנפש - מרכז ד''ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


נאמנות בחיי הנפש

נאמנות הינה צורך נפשי ליצור מערכות יחסים יציבות ועקביות בחייו של האדם. חוסר נאמנות מוגדר כפגיעה במערך הקשרים המבסס את היציבות הזו, על מנת להשיג אינטרסים אישיים אחרים. נאמנות קיימת בחיינו במסגרות רבות: בין חברים, בקשר למקום העבודה, בתוך המשפחה ובתוך המערכת הזוגית.

נאמנות - צורך אנושי בסיסי

הצורך האנושי בנאמנות אולי נראה לנו כצורך משני, כפריבילגיה של מעטים, אך למעשה הוא מוגדר כצורך בסיסי של האדם. הפסיכולוג-פילוסוף אברהם מאסלו, הגדיר פירמידת צרכים של האדם, החל מהבסיסיים יותר ועד לצרכים 'גבוהים' יותר במעלה הפירמידה. בין הבסיסיים יותר ניתן למצוא את הצורך במזון ובשתייה, הצורך לישון, ובין הצרכים הגבוהים יותר קיים צורך בהשתייכות, צורך בהערכה חברתית וצורך בביטחון. אמנם נכון הוא כי ישנה היררכיה, והצורך במזון בא לפני הצורך בשייכות, אך על פי מאסלו כאשר הצרכים הבסיסיים מקבלים מענה, מתעוררים הצרכים האחרים.

מכאן אנו למדים על חשיבותו של הצורך בביטחון לכל אדם. אם תמיד חשת כי צורך זה איננו בא לידי סיפוק אצלך, וכי תמיד את/ה חש/ה ספק ביכולת של אחרים בחייך לענות על צורך זה, אל תתעלם/י מכך.

הרצון לחוש ביטחון במערכות יחסים הוא רצון לגיטימי ועליך לנסות ולהשיגו. לא תמיד קל להבין לבד מדוע האדם נתקל בקשיים לחוש נאמנות בחייו, ולעיתים דרושה נקודת מבט נוספת, מקצועית, להבין את נפש האדם. נשמח לסייע לך בהשגת מטרה זו, התקשר/י אלינו בכל עת ונפנה אותך למטפל המתאים עבורך מתוך כלל אנשי המקצוע בקליניקה. ליצירת קשר עימנו.

התחושה של האדם כי מערכות היחסים אותן הוא מקיים יישארו יציבות לאורך זמן מקנה לו תחושת ביטחון בעולמו, תחושה שמאפשרת לו להשקיע את האנרגיה הנפשית שלו במקומות נוספים בחייו, להתפתח לכיוונים חדשים ולהרחיב את נקודת מבטו, כלומר להתקדם הלאה בהיררכיית הצרכים.

לדוגמה, אדם שאינו בטוח ביציבותו של מקום העבודה שלו יתקשה לתרום רעיונות חדשים, להפרות ולהציע יוזמות משלו; אדם שאינו בטוח ביציבות הזוגיות שלו יתקשה להתמודד עם קשיים בזוגיות באופן יעיל, לפתור בעיות משותפות ולהעמיק את הקשר; ילד שאינו בטוח ביציבות המסגרת הביתית יתקשה לפתח קשר חם ובוטח עם הוריו או לחילופין לקבל את עקרונות המשמעת ההורית - וכן הלאה.

הצורך בביטחון ובנאמנות הוא חיוני כל כך, עד שאנשים מוכנים לעתים קרובות להתפשר על ערכים אחרים על מנת לספק אותו: לדוגמה, אדם עשוי להתפשר על גובה שכרו, אם מקום העבודה שלו יקנה לו יציבות; אדם עשוי להתפשר על מראהו החיצוני או יתרונותיו האינטלקטואליים של בן/בת זוגו, אם הקשר ביניהם מקנה לו תחושת חום וביטחון.

מדוע אנשים אינם נאמנים?

לעתים קרובות אנחנו נתקלים באנשים שאינם נאמנים לחבריהם, למשפחתם, למקום העבודה שלהם או לבני זוגם. לרוב, אנשים אלה מאמינים בכך ש"כולם כאלה" ובטוחים כי גם המערכות האחרות בחייהם אינן נאמנות להם. לעתים ההנחות הללו הן מציאותיות; אך לעתים קרובות, האדם שאינו נאמן רואה את העולם המקיף אותו באור דומה, על אף שהמציאות הקיימת שונה בהתנהגותה מציפיותיו.

 

אתם במתח נפשי? חוששים מחוסר נאמנות?

פגיעה בנאמנות נובעת לרוב דווקא מתחושת חוסר ביטחון וחוסר יציבות של האדם הפוגע במערכת. לעתים, התחושה הזו נובעת מסיבות ריאליות: אם הביטחון בזוגיות נפגע אחרי בגידה או אירוע שלילי משמעותי של בן/ בת הזוג, לצד הנפגע תהיה מוטיבציה חזקה לגרום לצד הפוגע תחושה דומה, הן על מנת "לנקום" על הפגיעה והן על מנת לפגוע במערכת הזוגית שאכזבה; אם עובד מבין שהוא עומד בפני פיטורין, הוא עשוי לנסות כמידת יכולתו לפגוע במקום עבודתו. אך לעתים, תחושת חוסר הביטחון נובעת מן החוויה הפנימית של הפוגע. אם האדם תופס את עצמו כמי ש"אי אפשר לסמוך עליו", "גם אני לא באמת יכול לסמוך על עצמי", הוא יתקשה לחוות את הסביבה כמקום יציב ובטוח. הוא עשוי לחוש כי כיוון שהוא עצמו אינו יכול להיות נאמן, גם המערכות הסובבות אותו מתנהגות באופן דומה - כיוון שהוא חסר את היכולת לבטוח במישהו, הן בעצמו והן באחרים.

אנשים כאלה סובלים לעתים קרובות מהתנהגות של פגיעה שיטתית במערכות יחסים חבריות, במסגרות עבודה ובזוגיות, ולעתים מפתחים התנהגות חשדנית, עויינת או מנצלת כלפי החברה.

במקרים כאלה, עולה הצורך בקבלת טיפול פסיכולוגי מעמיק, שמטרתו לחקור את מקורות האכזבה של האדם כלפי הקשרים הבסיסיים שלו ולשקם את היכולת שלו לחוש אמון ונאמנות כלפי סביבתו ולפיתוח האמון של אחרים בו.

נשמח לענות על שאלות נוספות בנושא זה, להמליץ על דרכי טיפול ועל מטפלים המומחים בנושא זה ובעיקר במציאת הדרך יחד לחוש יותר יציבות וביטחון בחיים ובמיוחד ביחסים הבין אישיים.

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכולוגי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה