נוירופידבק - טיפול באמצעות נוירופידבק, אימתי?
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


נוירופידבק - משוב על פעילות מוחית

**לתשומת ליבכם, לעת עתה, טיפול זה איננו זמין במרכזנו. עמכם הסליחה**

הקשר בין הגוף והנפש, בין התהליכים הביולוגים בנו לבין הרגשות שלנו, בין הגלוי לנסתר - זהו הקשר עליו מתבסס הטיפול המכונה נוירופידבק. נוירופידבק היא למעשה שיטה טיפולית להתמודדות עם מגוון של קשיים (דוגמא בולטת היא הפרעות קשב וריכוז, אך לא רק), שאינה עושה שימוש בתרופות. 

למרות שמו המאיים מעט, נוירופידבק מתבסס על שני תהליכים פשוטים ובסיסיים של המין האנושי: נוירו - מתייחס לפעילות העצבית – כלומר פעילות המוח המשפיעה על כל התנהגות, מחשבה או תחושה של האדם – מהפשוטה ועד המורכבת ביותר. פידבק - כשמו כן הוא, מתייחס לחלק של המשוב הניתן לאדם בתהליך הטיפולי. מכאן שנוירופידבק פירושו - מתן משוב על פעילות מוחית.

תיאוריות והסברים על נוירופידבק

תיאוריות רבות הדנות בהתפתחות האדם, בדגש על התפתחות בגיל הילדות, רואות בתהליך של מודלינג - למידת חיקוי - כתהליך בסיסי ומשמעותי ביצירת התנהגות כזו או אחרת אצל הילד, ומאוחר יותר אצל המבוגר.

קבלת משוב חיובי על ניסיונות החיקוי, מגבירים את הפעולה הרצויה ובכך הופכים לדפוס התנהגות חדש של הלומד הצעיר. כאשר מלמדים ילד לקרוא או לכתוב למשל מתן משוב חיובי על הצלחה במשימה (אם על ידי מחמאה, מחווה, ציון גבוה ועוד) מחזקים את אותה התנהגות רצויה, עד שנהפכת לדפוס קבוע.

רבים מאיתנו חושבים כי כל מה שקורה במוח שלנו, כל הנסתר, הוא גם מחוץ לשליטתנו. אלא שאין הדבר נכון. כל התנהגות שלנו, דפוס מחשבה או רגש, בין אם חד פעמים, בין אם קבועים, בין אם מיטבים עמנו ובין אם לא, באים לידי ביטוי בפעילות עצבית במוח. פעילות זו, לא רק שניתנת למדידה, אלא גם ניתנת לשינוי. זהו העיקרון על פיו מתרחש טיפול באמצעות נוירופידבק. כאשר נשנה את הנסתר, נוכל גם לשנות את הגלוי. אם כן איזה גלוי נוכל לשנות על ידי טיפול בנוירופידבק?

טיפול באמצעות נוירופידבק מסייע במגוון רחב של קשיים נפשיים. השימוש המוכר ביותר, שהוכח ביעילתו במחקרים שונים, הוא לטיפול בבעיות של קשב וריכוז, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. הטיפול אינו מבוסס על שימוש בתרופות ומומלץ כאשר לא מעוניינים בנטילת תרופה, כאשר התרופה לא מסייעת או כאשר תופעות הלוואי בלתי נסבלות.

כמו כן, יעילותו של הטיפול נמצא כעת במחקר באשר להתמודדותו עם קשיים נוספים כמו: כאבים כרוניים, פיברומאלגיה, דיכאון, חרדה, פוביות, התמודדות עם פוסט טראומה ועוד.

נוירופידבק - איך זה עובד בפועל?

פעילות מוחית ניתן למדוד על ידי בדיקת EEG, שהיא בדיקה פשוטה בה על הראש מונחות כמה נקודות הקולטות את רישום הפעילות המוחית. EEG היא בדיקה שכיחה, אין בה קרינה או כל סכנה אחרת. אדם המגיע לטיפול בנוירופידבק מתחבר לגלאי EEG שמטרתם לאפיין את דפוסי הפעילות המוחית האישיים שלו.
 

אפיון זה משווה לנורמה קיימת, בהתאם לקושי שבגינו פנה האדם לטיפול. כך למשל ידוע כי אנשים הסובלים מקשיי קשב וריכוז, מפגינים באופן קבוע פעילות עודפת של גלי מוחי מסוג מסויים, המתבטאת בקושי להתרכז ככל אדם אחר. באותו אופן, הפעילות המוחית של אדם הסובל מכאבים כרוניים או מדיכאון, תהיה שונה מאדם שאינו סובל מקשיים אלו והמטרה תהיה לסייע לו לסגל דפוסים חדשים שיטיבו עמו.

יש לך שאלות? ליחצו כאן לשיחה עם איש צוות!

כאמור, שינוי התנהגות או רכישת התנהגות חדשה אופטימלית יותר, נעשית על ידי למידה ועל ידי חיזוק חיובי, לכן, לא מספיק להמחיש לאדם איך נראית פעילותו המוחית, אלא גם לסייע לשנות פעילות זו. השלב השני אם כן בטיפול נוירופידבק הוא השלב המעשי.

בשלב זה, מחוברים החיישנים למחשב ומוצג לאדם סרט, על פי בחירתו, כאשר בעת הצפייה מכשיר ה-EEG מאפיין את דפוסי הפעילות המוחית של האדם באותו רגע. כאשר האדם מפגין פעילות תקינה הוא רואה את הסרט בצורה הטובה ביותר, לעומת זאת, כאשר הוא מפגין פעילות שאינה אופטימלית משתנה איכות הצפייה: השמע נחלש, המסך מצטצמם או מטשטש ועוד. אם דפוס הפעילות המוחית מתקרב לרצוי – מחוזק האדם על למידה זו והסרט חוזר לאיכותי המקורית.

נדגים את התהליך הטיפולי על בעיית הקשב וריכוז. ילד שאינו מצליח להתרכז, מוסח בקלות ולא יושב במנוחה, כלומר מפגין התנהגות של בעיית קשב וריכוז, לא יצליח לראות את הסרט כראוי. איכות הסרט תושפע אם כן מרמת הריכוז שלו, שמקורה בגלי המוח: ככל שהפעילות המוחית שלו תעיד על יותר יכולת ריכוז, כך הוא ייראה את הסרט טוב יותר.

המטרה בטיפול באמצעות נוירופידבק היא שהאימונים החוזרים ונשנים והחיזוקים החיוביים על השיפור בדפוס גלי המוח, יביאו לכך שמוחו של המטופל יוכל לפעול כרצוי לאורך זמן וללא מאמץ. זהו אם כך יתרונו הגדול של טיפול זה על נטילת תרופות. בעוד שתרופות משפיעות לפרק זמן קצר, נוירופידבק מכוון להטמיע את השינוי לזמן ארוך, ונעשה בשליטת המטופל.

זמן הטיפול וכמות המפגשים משתנה מאדם לאדם ומקושי לקושי. בדרך כלל, כל אימון עורך בין חצי שעה ל-45 דקות, כאשר נדרשים כמה אימונים בשבוע.

האם הטיפול באמצעות נוירופידבק מתאים לי? האם הוא גם עוזר בקושי שלי? האם אצטרך לבוא שוב לאחר כמה חודשים? האם אוכל להתאמן גם בבית? תשובות לשאלות אלו ודומות הן אינדיבידואליות עבורך. נשמח לסייע, להסביר, להדריך ולהמליץ מה תהיה הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הקושי שלך.

התקשר/י בכל עת וקבע/י פגישה עם אחד מאנשי המקצוע של הקליניקה לטיפול נפשי ורגשי, על מנת שיוכל לעזור לך להשיג את שלוות נפש ואיכות חיים טובה.

** לעת עתה, טיפול נוירופידבק איננו זמין במרכזנו.עמכם הסליחה**


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בהפרעות קשב וריכוז צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה