הכרה בנכות נפשית על ידי ביטוח לאומי
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


נכות נפשית והכרה בה בביטוח לאומי

תנו לנו לעזור לכם להיות חזקים ולעבור את המשבר, כל הטיפולים מגיעים עד אליכם אונליין, ליצירת קשר

   01/03/2020 15:43

הכרה בנכות וקביעת דרגת הנכות

בבואנו לבחון את ההכרה בנכות ואת קביעת דרגת הנכות, חשוב להבחין בשני תהליכים הקשורים בכך: הראשון הנו הכרה בנכות נפשית והשני הנו קביעת דרגת הנכות. במקרה ומדובר בביטוח לאומי, ההכרה בנכות נקבעת על ידי פקיד התביעות ובמשרד הבטחון ההכרה בנכות נקבעת על ידי קצין התשלומים. ניתן לערער על החלטות אלו בפני הערכאות המתאימות.

מהי נכות ומי קובע אותה?

חשוב להבדיל בין נכות לבין מחלה. המחלה או הבעיה הנפשית כשלעצמה גורמת ללקות תפקודית - כלומר בעיה אובייקטיבית של תפקוד לקוי של איבר (למשל הנפש).
נכות, הינה התוצאה החברתית של המחלה, לדוגמה, פגיעה בתפקוד ההורי. קביעת דרגת הנכות תיעשה על ידי מומחה בתחום הספציפי. לדוגמה, נכות נפשית נקבעת על ידי רופא פסיכיאטר. במרבית המקרים כאשר אדם מגיע לביטוח הלאומי, הוא מביא עמו מסמכים רפואיים. אלו יכללו מכתב מהרופא המטפל. באם מצורפת חוות דעת, היא לרוב נערכת על ידי פסיכיאטר אחר. לקריאה על חוות דעת פסיכיאטרית- לחץ כאן: חוות דעת פסיכיאטרית

 


במידה ומדובר בהתדיינות מול הביטוח הלאומי או מול שירותי הביטחון, לאחר שמומחה קבע מהי דרגת הנכות, דנה בכך הועדה הרלוונטית בביטוח הלאומי או במשרד הבטחון. החוויה בוועדה יכולה להיות טובה, אך לעיתים היא אינה נעימה. הוועדות קצרות בזמן, והבדיקה עלולה להיות חפוזה.


במידה ומדובר בתביעה משפטית בתחום הנזיקין, יגיש התובע חוות דעת מטעמו, וייתכן שהצד השני יבקש מומחה מטעמו או שבית המשפט ימנה מומחה מטעמו. במקרים של תאונות דרכים, ימנה בית המשפט מומחה מטעמו ולא יתייחס כלל לחוות דעת פרטית.

נכות נפשית על פי תקנות הביטוח הלאומי

המדובר בנפגעים בתחום האזרחי, לדוגמה - נפגעי תאונות עבודה. מערך החוקים המתייחס למקרים שונים הינו שונה, ברם, התקנות לגבי הנכות דומות, והן התקנות של הביטוח הלאומי לגבי דרגת נכות של נפגעי עבודה (1956).

תקנות אלו מגדירות שני מצבים נפשיים מרכזיים - האחד קשור בהפרעות פסיכוטיות, והשני בהפרעות פסיכו נוירוטיות. ההפרעות הפסיכוטיות הנן הפרעות קשות יותר, המוגדרות באופן ספציפי (סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית, תסמונות מוחיות פסיכוטיות). התקנות לגבי קבוצה זו מקלות יותר, ולרוב אין התייחסות לחומרת ההגבלה, בכך נדון בהמשך.

רוב הפונים אל המוסד לביטוח לאומי פונים בגין השתייכות כלשהי לקבוצת ההפרעות הפסיכו - נוירוטיות. התקנות אינן מגדירות מהן הפרעות אלו, ובאופן פרקטי המדובר בבעיות במצב הרוח, בסוגים שונים של הפרעות חרדה, בהפרעה פוסט טראומתית ועוד. למעשה, כל הפרעה או בעיה נפשית שאינה נכללת בהפרעות הפסיכוטיות, מטבע הדברים תיכלל כאן.

 

במקרים אלו התקנות מחמירות יותר ודורשות הגדרה לגבי חומרת ההגבלה. למשל, ברמת נכות של 30%, במקרה של הפרעות פסיכוטיות, נדרשים סימנים בינוניים של אי התאמה סוציאלית בצרוף הגבלה של כושר העבודה. לעומת זאת במקרה של הפרעות פסיכו - נוירוטיות, נדרשים סימנים קליניים ברורים המגבילים באופן ניכר את ההתאמה הסוציאלית וכושר העבודה.

מכאן גם ניתן להסיק כי התקנות הללו מתייחסות אך ורק לתפקוד החברתי ולתפקוד התעסוקתי. אין התייחסות ישירה לתפקוד אישי - יומיומי, אם כי פגיעה בתפקוד האישי לרוב מלווה בפגיעה בכל השטחים האחרים. חשוב לציין כי מומחים בפסיכיאטריה אינם נוהגים להעריך תפקוד בעבודתם היומיומית אלא לרוב ההתמקדות היא באבחון ובטיפול נכון. 

לכן, כדי לאפשר הערכה נכונה למגבלה התפקודית, על הפסיכיאטר לעסוק גם בהערכת נכות נפשית- כלומר להכיר תחום זה, ובנוסף עדיפה הערכה רב מקצועית- כלומר בדיקה פסיכיאטרית והערכת נכות על ידי פסיכיאטר וכן  הערכת נכות על ידי עובד סוציאלי, או פסיכולוג.

 

אנו ערים לכך כי חלק מהמידע הנפרש כאן הינו מקצועי ואף מבלבל, לפיכך אנו ממליצים לשוחח עם אחד המומחים שלנו טלפונית, ללא התחייבות.

הכרה בנכות כללית - ביטוח לאומי

המדובר בנכות, שסיבתה יכולה להיות באשר היא - נפשית או גופנית, ולכן אין כל התדיינות הקשורה לגורם הנכות. עם זאת, קיים צורך כי הנכות תגרום לירידה של לפחות 50% ביכולת ההכנסה. הקריטריונים והתקנות לקביעת דרגת הנכות דומים לזה של נפגע עבודה.

הכרה בנכות נפשית עקב תאונת עבודה במסגרת הביטוח הלאומי

מחלה נפשית ונכות הנגרמת בגינה אינה מחלת מקצוע כשלעצמה. כלומר, נדרשת תאונת עבודה בכדי לגרום להפרעה שניתן להכיר בה. התאונה צריכה להיות אירוע ספציפי שניתן להגדירו, או סדרה של אירועים חוזרים, בעוצמה נמוכה יותר, שניתן להגדירם. 

ההגדרה צריכה להיות ברורה, גם מבחינת המקום והזמן. מעבר לצורך להגדיר את הטראומה או הטראומות באופן ברור, קיים צורך להוכיח את הקשר ביניהן, לבין המצב הנפשי הנצפה. כלומר, יש לאבחן את המצב הנפשי ואת הנכות בגינו, יש לזהות אירועים טראומתיים ספציפיים, ואז יש לבדוק האם המצב הנפשי נגרם בגלל האירועים הטראומתיים - כלומר בגלל התאונה. 

כאן קיים כר נרחב של פרשנות, שכן הדבר תלוי במצבו הנפשי ובאישיותו של המטופל וכן בתפקודו טרם התאונה. כאן שונה הביטוח הלאומי ממשרד הבטחון. פקידי הביטוח הלאומי בודקים לעומק את הקשר בין האירוע לבין המצב הנפשי והם נעזרים במומחים מטעמם בכדי לברר האם, למעשה, הפגיעה הנפשית קשורה לחולי כלשהו של המטופל טרם האירוע. 

כמו כן, קיימת התעכבות על תרומת האירועים לפגיעה הנפשית, ולעיתים קובע הביטוח הלאומי כי היו אירועים חריגים, ברם, תרומתם למצב הנפשי של המטופל, נמוכה או אף זניחה.

 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול פסיכיאטרי צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה