סכיזופרניה פרנואידית – אבחון וטיפולים אפשריים במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


לדעת יותר על סכיזופרניה פרנואידית

   29/03/2020 23:42

מתמטיקאי גאון, פורץ דרך או אדם רדוף, המאמין כי הוא בשליחות הביון האמריקאית לפענוח קוד רוסי מוצפן שעשוי להציל את אמריקה?

זוהי במידה רבה מהות הספר (ואחריו הסרט) "נפלאות התבונה", המתאר את חייו של ג'ון נאש, לימים זוכה פרס נובל, אשר סבל מסכיזופרניה פרנואידית.

סכיזופרניה פרנואידית היא תת סוג של מחלת הסכיזופרניה אשר נותרה מספר האבחון הפסיכיאטרי במהדורה הרביעית שלו (בנוסף לקטטונית, לא מאורגנת, לא מובחנת ורזידואלית), ואשר נחשב לתת הסוג הנפוץ ביותר.

לייעוץ ראשוני חייג/י: 03-6413483

תת אבחון זה השתנה במהדורה החמישית. בשונה מסוגים אחרים של סכיזופרניה, סכיזופרניה פרנואידית נוטה להתפרץ בגיל מאוחר יחסית, לעיתים באופן פתאומי.

סכיזופרניה פרנואידית חולקת מאפיינים דומים לאלו המוכרים במחלת הסכיזופרניה, כאשר הסימן הבולט ביותר הינו הרהורי שווא על רדיפה או על גדלות.

מסיבה זו, אבחנת סכיזופרניה פרנואידית מתבססת על אבחנה של סימנים המעידים על סכיזופרניה ובנוסף לכך, סימנים המעידים על מחשבות הקשורות בפרנויה.

באופן כללי, סכיזופרניה מאופיינת בתסמינים שליליים ותסמינם חיוביים: תסמינים שליליים קשורים בירידה במידת המוטיבציה, ההנאה והרגש של האדם, התבודדות והתכנסות בעצמי - מסיבה זו, סימנים אלו קשים יותר לזיהוי.

התסמינים החיוביים הינם בולטים יותר ובאים לידי ביטוי במחשבות שווא (דלוזיות), בהזיות (הלוצינציות), בדרך כלל שמעיתיות, בוחן מציאות לקוי, התנהגות לא מאורגנת, בדגש על דיבור לא ברור, רגש שטוח, תנועות מוזרות ועוד.

רדיפה או גדלות - סימנים של מצב פסיכוטי

כאמור, אנשים הסובלים מסכיזופרניה מתאפיינים בעיקר במחשבות שווא של רדיפה ("המוסד עוקב אחרי / מנסים לסכל את ניסיונותיי להוציא לפועל את ההמצאה החדשנית שלי"), כאשר לא פעם מחשבות אלו נוגעות גם לאנשים הקרובים אליהם ביותר; או מחשבות של גדלות ("אני המשיח/ ישו / רק אני יכול להציל את העולם").

התכנים של מחשבות שווא מעין אלו הן בדרך כלל מחשבות יוצאות דופן, משוללות היגיון, שיקול דעת או בוחן מציאות תקין.

לא פעם התנהגותם של אנשים אלו הינה בלתי צפויה ואף מסוכנת. כמו כן, לעיתים מלוות למחשבות אלו גם הלוצינציות (הזיות), בעיקר של שמיעת קולות, שתכנם קשור בהרהורי השווא.

מסיבה זו, במקרים רבים, אנשים הסובלים מסכיזופרניה פרנואידית מתקשים לנהל מערכות יחסים בין-אישיות יציבות.

גם אם התפרצות ההפרעה נעשתה בגיל מאוחר, מבט על עברם יעיד על היעדר יחסים חברתיים, על חשדנות רבה כלפי הזולת, על התרחקות שלהם מאנשים, אך גם על התרחקות של אחרים מהם, בשל התנהגותם העוינת, הדרוכה והאגרסיבית שמאפיינת את חלקם.

עם זאת, גם אנשים הסובלים מסכיזופרניה קשה ונמצאים בטיפול המאזן את מצבם יכולים לקיים קשרים חברתיים ותעסוקתיים מלאים.

אחד האפיונים הייחודים של הסכיזופרניה הפרנואידית הוא שימור של יכולות קוגניטיביות גבוהות.

מסיבה זו, במקרים רבים, אנשים אלו מסוגלים לארגן את מחשבתם טוב יותר מאשר סוגי סכיזופרניה אחרים (כפי שהוגדרו ב DSM במהדורה הישנה).

ההבדל בין אישיות פרנואידית לסכיזופרניה פרנואידית

לאיתור מאפייני הסכיזופרניה חשיבות משמעותית, שכן ישנו הבדל בין אדם הסובל מסכיזופרניה פרנואידית לבין אדם הסובל מהפרעת אישיות פרנואידית.

אדם הסובל מסכיזופרניה פרנואידית סובל הן מאותם מאפיינים שתוארו לעיל –כלומר ממצבים בהם בוחן המציאות אינו תקין והוא במצב פסיכוטי.

לעומת זאת, אדם בעל אישיות פרנואידית, פועל ומתנהג בהתאם למחשבות אשר במקרים רבים ה בעוצמה פחותה מזו שבאה לידי ביטוי בסכיזופרניה, כלומר אין הפרעה של ממש בבוחן המציאות והשיפוט החברתי שמור.

כמו כן נעדרים סימנים נוספים, כגון דיבור לא מאורגן, ניתוק מהמציאות, סימנים שליליים וכדומה.

התמודדות ודרכי טיפול

בדומה לתתי סוגים אחרים של סכיזופרניה, גם טיפול בסכיזופרניה פרנואידית נעשה כיום, באמצעות טיפול תרופתי, אשר מטרתו העיקרית היא הפחתת התסמינים החיוביים.

בחירת התרופה נעשית על-ידי התייעצות עם פסיכיאטר בלבד, כאשר סוג התרופה והמינון, משתנה מאדם לאדם.

טיפולים רגשיים תומכים, כמו למשל טיפול דינמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול משפחתי, נועדו לסייע לאדם לארגן נכון יותר את סדר יומו, לרכוש כלים להתמודדות עם מחשבות השווא וכן ללמוד ולהתאמן במיומנויות בין-אישיות.

על אף חשיבותן של מטרות אלו, לא פעם עולים קשיים בהשגתן וקיים לעיתים קושי רב בשמירה על תפקוד.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה