עצבנות יתר - מדוע וכיצד להתמודד איתה?
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


להתמודד עם עצבנות יתר

לעיתים נראה שנטייה לעצבנות משפיעה בעיקר על הסובבים את האדם העצבני. "ללכת על ביצים"' או כל דימוי אחר, היא אמירה נפוצה של בני משפחה, חברים או קולגות לעבודה של אדם עם נטייה לעצבנות.

פעמים רבות אותם סובבים מרגישים שהם הנפגעים העיקריים. כשמדובר במשפחה, בן זוג עצבני מטיל אימה לא רק על בן הזוג השני, אלא גם על הילדים ולא פעם על ההורים והמשפחה המורחבת.

למידע נוסף וייעוץ ראשוני, חייגו: 03-6413483

בוס עצבני יכול להפוך את כל האווירה במשרד למתוחה ובלתי נסבלת, אך כך גם קולגה לעבודה יכולה להפוך את חווית העבודה לבלתי נסבלת ואת השעות לארוכות עד אין קץ. אמנם נכון, מצוקתם של הסובבים את האדם העצבני היא רבה, אך למרות המעטה הלא נעים, גם האדם העצבני נמצא למעשה במצוקה.

ביטויים של עצבנות יתר

עצבנות היא תחושה פנימית, אשר באה לידי ביטוי בהתנהגות חיצונית - התפרצות.
את התחושה הפנימית אולי קשה להסביר במילים והיא פעמים רבות מורכבת יותר מאשר כעס גרידא, אך את ההתנהגות החיצונית ללא ספק קל לזהות: התפרצויות זעם, חוסר סבלנות, אי-שקט, אלימות מילולית או פיזית, מתח שרירים גבוה, נטייה לאימפולסיביות והיעדר שיקול דעת.

השלכות נוספות של עצבנות יתר או עצבנות מתמשכת הן פגיעה בתפקוד הגופני של האדם וסיבה להתפתחות בעיות פיזיולוגיות כגון יתר לחץ דם, סכרת, בעיות לב ועוד.

אומנם האדם העצבני פעמים רבות גורם לאווירה של אי-נוחות ופחד, אך למעשה הוא עצמו חווה את מירב אי-הנוחות.

לעיתים, עצבנות מהווה תכונה יציבה בקרב אנשים, אך לרוב, עצבנות היא ביטוי לקונפליקטים פנימיים או לתחושות אחרות לגמרי מאשר ביטויים בפועל. עצבנות, יכולה להיות ביטוי לתחושה של חוסר-אונים, של פחד קיומי, של תסכול, של מתח נפשי, חרדה או גם דיכאון.

האם אתה שבע רצון מחייך? לחץ כאן ובחן את עצמך

עצבנות במידה רבה היא ביטוי לקושי של האדם לחוות מתחים נפשיים או עומס רגשי המופעל עליו, ביטוי להפרת האיזון בין האירועים שהוא חווה בחייו לבין כוחות ההתמודדות שלו.

לחצו כאן ליצירת קשר עם צוות הקליניקה

כיום, אנשי מקצוע רבים, רואים בעצבנות ביטוי להשפעה ההדדית של נפש שלנו על גופנו. כמו כן עצבנות יתר מוכרת כבעיה פסיכוסומטית שכיחה בחברה המודרנית.

מדוע זה קורה לנו?

עומס המשימות שמוטל על האדם הפשוט בחברה של ימינו יוצר סטרס, אשר ביטוייו הם רגשיים וגופניים כאחד. לחץ נפשי הוא ביטוי למצב בו אין לנו מספיק משאבים על מנת להתמודד עם כמות הלחצים שמופעלים עלינו.
 

ישנם אנשים החווים לחץ כתוצאה מעומס פיזי וריבוי משימות, אחרים חווים לחץ נפשי כי הם אינם מצליחים לעמוד ביעדים הגבוהים שהם הציבו לעצמם, יש שמצפים מעצמם לעשות הכל באופן מושלם וכאשר אינם מצליחים לעשות כן הם חווים תסכול, אכזבה וייאוש - כולם כאחד עלולים לבטא לחץ זה בהתנהגות ובתחושה של עצבנות.

לחץ כאן לקריאה בנושא התמודדות במצבי לחץ 

בקרב אנשים רבים, העומס והדרישות הרבות המאפיינות את חייהם, יוצרים חרדה שמתבטאת באי-שקט ועצבנות.

כך קורה לא מעט, שלאדם מחשבות בלתי פוסקות הקשורות במשימות שעליו לסיים, ברצון להספיק כמה שיותר, בלחץ בעבודה, בלימודים או המשפחה, וכאשר למחשבות אלו מתלוות תחושות גופניות של מתח, הזעה, דפיקות לב מהירות והרגשה של פחד - ככל הנראה מדובר בעצם בחרדה.

לחץ כאן לקריאה על התקפי חרדה
  
לחץ נפשי משמעותי, מחשבות מטרידות וחרדה בלתי פוסקת, אכזבה עצמית, תסכול או ייאוש, הם פעמים רבות המקור השורשי לחוויה של עצבנות.

מסיבה זו, ההתמודדות הטובה ביותר עם עצבנות יתר או עצבנות מתמשכת היא התמודדות עם אותם קשיים רגשיים.

נשמח לסייע לכם למצוא את הדרך המתאימה ביותר עבורכם להתמודד עם אותם קשיים, לשפר מערכות יחסים, ולהשיג שלוות נפש, רוגע וביטחון. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה