מה עושים בטיפול DBT בפועל: עקרונות מרכזיים
 חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


טיפול DBT: הלכה למעשה

   15/08/2016 12:43

עולם הטיפול הפסיכולוגי נחלק בעבר לשתי אסכולות עיקריות: טיפול דינמי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

לאורך השנים שתי אסכולות אלה נחשבו מנוגדות מאוד ואפילו סותרות, רוב המטפלים עבדו רק לפי אחת מהגישות ולעיתים גם הביעו התנגדות לשיטת הטיפול השנייה.

לא פעם נוצר מצב שגם המטופלים הפכו שבויים של אחת הגישות על פי המטפל אליו הם פנו, זאת בלי לדעת שהם שבויים ושיש גישות נוספות להתבונן על מצבם הנפשי ולתת לו מענה.

סוגי טיפולים

בשנים האחרונות חל שינוי בעמדתם של מטפלים רבים וחלה תזוזה משמעותית בעניין זה.

גם בעולם המחקרי והאקדמי ומטפלים התחילו לראות ולהבין שמטופלים זקוקים למגוון של גישות וצורות התמודדות ושכדאי להתבונן על המטופל בצורה גמישה ומכבדת ולהתאים את גישת הטיפול לצרכיו ליכולותיו ולמשאלותיו.

מתוך כך צמחו טיפולים המשלבים את ההתבוננות העמוקה של הטיפול הדינמי עם הגישה הפרקטית והדוחפת לשינוי של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

גישה אינטגרטיבית זו, מאפשרת למטופל הן היכרות עם עולמו העמוק והלא מודע והן כלים פרקטיים ויישומיים שיעזרו לו להתמודד עם סימפטומים מציקים ומטרידים שגורמים לו מצוקה גבוהה.

בהיותו גמיש ומותאם לצורכי המטופל, טיפול אינטגרטיבי מאפשר להעניק שיפור משמעותי באיכות חייהם של אנשים רבים המתמודדים עם קשיים מורכבים או כאלה שלא קיבלו מענה על ידי טיפול באמצעות גישה אחת בלבד, כמו למשל אנשים המתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נרקסיסטית, ועוד.

עקרונות מרכזיים של טיפול DBT

 • דחיפה לשינוי מול מתן לגטימציה: טיפול ה-DBT במהותו בא להחזיק תנועה בין שני קטבים מנוגדים, כך שלא יהיה ביניהם קרע וקונפליקט עמוק אלא חיבור וגשר, שתהיה אינטגרציה.


  בדרך כלל, אנשים שמגיעים לטיפול רוצים וזקוקים לשינוי בחייהם. יחד עם זאת, באופן טבעי הם חוששים משינוי ובמקרים רבים גם מתקשים מאוד לשנות הרגלים וצורת חשיבה.


  טיפול DBT מכיר בניגוד הזה בין הרצון לשינוי לבין הפחד ממנו והקושי להטמיע אותו ועוזר למטופל לנוע בין הקטבים הללו ולייצר הבשלה והתפתחות תוך כדי התנועה בין החשש משינוי לבין המשאלה והכמיהה אליו.


  טיפול זה ידחוף לשינוי מחד ומנגד ישתהה עם המטופל ויהיה אמפטי וסבלני אל הגורמים המונעים שינוי זה.


  במילים אחרות, הטיפול ינוע בין תיקוף, ולידציה, מתן לגיטימציה לצורות ההתמודדות שאיתן המטופל התמודד עד כה ושעם חלקן הוא מעוניין להמשיך, לבין דחיפה מכבדת ואמפטית לשינוי ההתמודדויות שגורמות למטופל להרגיש לא טוב ולא שלם עם עצמו.

 • עבודה בתיעדוף לפי הררכיות: טיפול DBT מיועד לעבודה עם אנשים שיש להם קושי בוויסות רגשי.


  אנשים אלה נמצאים לפעמים במצב סוער מאוד ואחד הקשיים העיקריים שלהם הוא להתרכז, לארגן את עצמם, את מחשבותיהם ואת סדר העדיפויות שלהם.


  מטפל ה-DBT יעזור להם לערוך סדר עדיפויות על פי דרגות המצוקה והדחיפות של הדברים איתם המטופל מתמודד.


  המטפל יבנה עם המטופל ובהסכמה איתו את סדר העדיפויות של הטיפול על פי ההיררכיה שלהלן:

 1. התייחסות וטיפול בסימפטומים של אובדנות או דחפים לפגיעה עצמית
 2. התייחסות וטיפול בסימפטומים שפוגעים בטיפול עצמו (איחורים, אי הגעה למפגשים)
 3. סיוע למטופל להגיע לאיכות חיים טובה יותר
 • טיפול משולב: טיפול ה-DBT מורכב מארבעה אלמנטים המשולבים ביניהם, המאפשרים לו לחוות חוויה של יציבות ורציפות ומתוך כך לסגל לעצמו את היכולת למצב רגשי מווסת ופחות סוער.
 1. טיפול אישי פרטני - בתדירות של אחת לשבוע על ידי פסיכותרפיסט (פסיכולוג או עו"ס) מנוסה. במצבים סוערים במיוחד נדרשים מפגשים תכופים יותר בתחילת הטיפול.

 2. אפשרות למענה טלפוני במצבי חירום - מחוץ למסגרת הפגישות על ידי המטפל האישי.

 3. למידת מיומנויות - בנוסף לטיפול האישי נידרש מפגש נוסף ללמידת מיומנויות.  מיומנויות הן הכלים היישומיים שנותן טיפול ה-DBT למטופלים, כדי לסייע להם להתמודד עם הסימפטומים שטורדים את מנוחתם.  למידת המיומנויות נעשית במסגרת אישית או קבוצתית, בהתאם לצרכיו ולהעדפותיו של המטופל.  יש מטופלים המעדיפים ללמוד את המיומנויות עם המטפל האישי שלהם ולא במסגרת קבוצתית, זאת מאחר והם אינם מעוניינים בחשיפה או שהם נזקקים לקצב אחר, אישי יותר, לסדר שונה של רכישת המיומנויות ועוד.  המיומנויות הנלמדות במסגרת טיפול DBT הן: מיינדפולנס, יעילות בין אישית, וויסות רגשי ועמידות במצוקה.
   
 4. ניהול הטיפול- במידה והמטופל מטופל על ידי מספר אנשי מקצוע (פסיכיאטר, דיאטנית, מאמן כושר ועוד), המטפל האישי ידאג לעבודה מעודכנת ומשולבת בין אנשי המקצוע השונים, על מנת להבטיח שהטיפול יהיה הרמוני, אינטגרטיבי ומקדם עבור המטופל כך שאנשי המקצוע השונים שמטפלים בו יכירו אותו ואת צרכיו לעומק ויעבדו איתו מתוך הכרות עמוקה זו ומתוך הסכמה עמוקה ביניהם לאופן שבו יש לעבוד איתו.  מצב זה מונע מצבים של ויכוחים וקונפליקטים שגורמים למטופל בילבול, חוסר אונים ואובדן אמון ביכולת של אנשי המקצוע לטפל בו ולסייע לו וגורר נשירה מטיפול, אכזבה ותסכול.
   


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה