פוביה מחיות - איך להפסיק לפחד? מרכז ד"ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פוביה מחיות

נחשים, כלבים, עכברים, לטאות, גו'קים, עכבישים, דבורים....נשמע כמו רשימה של בעלי החיים שניתן לראות בגן החיות האזורי? נכון, אבל לא רק. עבור אנשים רבים רשימה מעין זו אינה מהווה מקור אפשרי להנאה מיום חופש עם הילדים - להיפך - היא המקור לסיוטים הכי גדולים שלהם. אנשים אלו פעמים רבות סובלים ממה שמכונה "פוביה מחיות".

סובל מחרדה? חייג אלינו עכשיו: 03-6413486 

פחד מחיות היא למעשה תת קטגוריה בתוך קטגוריית ה"חרדה הספציפית" שהיא פחד מוגזם ממצב מסויים או מאובייקט מסויים. בניגוד לחרדה מוכללת או להתקפי חרדה, בחרדה ספציפית האדם יחווה סימנים של חרדה בעקבות הופעתו של מושא החרדה, ולעיתים גם בעקבות המחשבה על מושא זה או הידיעה שהוא עלול להיתקל בו בטווח הזמן הקרוב.

סימפטומים אפשריים

ניתן לזהות פוביה מחיות על פי ארבעת הסימפטומים המאפיינים חרדה ספציפית והם:

מאפיין רגשי - הכולל בעיקר תחושות של פחד, חוסר אונים, ייאוש, בהלה ועוד, במפגש עצמו עם מושא הפוביה, אך גם שעות לאחר שהגורם לא נמצא.

מאפיין מחשבתי - הכולל מצד אחד מחשבות על מושא הפוביה ועל החשש ממנו ומהאפשרות לפגוש בו ולחוות חרדה. מצד שני, המרכיב המחשבתי כולל את ההבנה כי הפחד מוקצן ולא רציונלי וכן את ההבנה שלמרות המודעות הזו, האדם לא יכול לשלוט בו.

מאפיין גופני - הופעתם של סימנים גופניים במפגש עם מושא הפחד, או בעקבות מחשבות על מפגש עתידי ידוע עמו.  אלה סימנים של הזעה, רעידות, חולשה בידיים, בחילות, כאבי בטן, דופק מואץ, קוצר נשימה, סחרחורות ועוד.

מאפיין התנהגותי - בעיקר הימנעות מסיטואציות בהם האדם עלול לפגוש במושא הפוביות שלו, למשל ביקור אצל חברים במושב או הימנעות ממצבים בהם פגש בעבר במושא הפוביה שעוררו בו חרדה.

 

מזהה סימפטומים מוכרים? לחץ כאן ליצירת קשר!

 

יותר מכל חשוב להבין שכאשר החרדה אינה מטופלת, אותם מאפיינים עלולים להתגבר ולהחמיר ובמקביל לפגוע באופן משמעותי בתפקוד התקין של האדם.

ההשלכות של פוביה מחיות

אחת ההשלכות הבולטות של החמרה זו היא יכולת התפקוד של האדם במגוון מצבים. כך למשל אדם הסובל מפוביה מעכברים ונתקל בעכבר כאשר נסע לקניות באזור מסוים בעירו, ימנע מלשוב לאותו מקום ויתכן שגם לא יקנה יותר באותה הרשת.
 

זאת בנוסף למגוון ההגבלות האחרות שצבר במהלך השנים כמו למשל הימנעות מטיולים בתקופת הקיץ או הקפדה יתרה על ניקיון ביתו באופן מוקצן. יתכן וגם סיטואציות נוספות בהם עולה החשש להימצאות של עכבר, יגביר את כמות המחשבות הטורדניות בראשו באשר לאותה אפשרות ובכך יגביר במידה משמעותית את מידת המצוקה שהוא חש בעקבות אותו פחד.

חש חרדה וזקוק לעזרה? לחץ כאן

באופן דומה, נפוץ לראות שאנשים הסובלים מפוביה מחיות שונות כמו כלבים, חתולים ואפילו תרנגולות, יפגינו בהלה, דופק מהיר, הזעה וסימני חרדה נוספים כשהם רואים צל לא ברור או כשמשהו עובר לידם בזווית העין בלי שהספיקו להבחין במה מדובר.

בחודשי הקיץ למשל, שכיח לראות אנשים המגיפים את התריסים עם רדת החשכה, חוסמים פתחי ביוב ומחזיקים מיכל ריסוס בכל פינה למקרה שיבחינו בגו'ק. ישנם אנשים שימנעו מלטייל בחיק הטבע, לבקר אצל קרובים הגרים במושב או בעלי בית צמוד קרקע, כדי למנוע כמה שיותר התקלות עם נחש, עקרב או מושא חרדה אחר.

בחודשי הקיץ תתגבר הפוביה עד למצב של הסתגרות בבית ולילות טרופי שינה, בהם המחשבות על מפגש עם זוחל כלשהו, מכרסם או כל חיה אחרת, לא יפסיקו להתרוצץ בראש, יפריעו לשגרת החיים התקינה ולבסוף עלולות להביא למצבי קיצון.

ללא טיפול, פוביה מחיות הופכת את האדם למשותק מפחד ושבוי בידיו.

ניתן לטפל בזה

בטיפול בחרדות ספציפיות בכלל, ובפוביה מחיות בפרט, נעשית התייחסות לכל אחד מהמרכיבים שציינו. למרכיב הרגשי - כלומר להפחתת הפחד הן במפגש עם מושא הפחד והן לאחריו, וכן להגברת תחושת השליטה עליו. למרכיב המחשבתי - בהפחתת המחשבות הטורדניות. למרכיב הגופני - הפחתת הסימנים הגופניים ושליטה בהם, ולמרכיב ההתנהגותי - מניעת ההימנעות וחזרה לתפקוד תקין, מלא וחסר תלות בפחד.

הטיפול המומלץ בפוביות הינו טיפול משולב על ידי מגוון של כלים המתייחסים לאספקטים השונים שציינו לעיל. כך למשל, הפחתת סימני החרדה נעשית באופן יעיל באמצעות ביופידבק, שימוש בכלים קוגניטיביים מסייעים להתמודדות עם המחשבות והדאגות, טכניקות הרפייה או עקרונות משיטת המיינדפולנס מסייעות בוויסות של תחושות ומחשבות הקשורות לפוביה.

לקריאה בנושא טיפול בחרדה לחץ כאן

אנו ממליצים לפנות אלינו ולהגיע לפגישת ייעוץ על מנת לשמוע על מגוון שיטות הטיפול בפוביות שונות וכמובן בפוביה מחיות, על מנת שנוכל להתאים את הטיפול הטוב ביותר עבורכם. לשאלות נוספות, הבהרות, לשיחה אישית ולהיכרות עם אנשי הצוות שלנו העוסקים בטיפול בחרדות תוכלו לפנות אלינו בכל עת.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה