פוביה - אילו סוגי פוביות קיימים? הקליניקה במרכז ד''ר טל
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פוביה - אילו סוגי פוביות קיימים?

קלסטרופוביה, הידרופוביה, אגורפוביה ועוד מילים "מאיימות" כאלה משמשות אנשים רבים כאשר הם מעוניינים לתת דוגמא לפחדים ספציפיים, (מכאן גם השמות הספציפיים), הגורמים לשיבוש המהלך התקין של חיי האדם.

אם אתם חשים כי מתחיל אצלכם פחד ספציפי, ממשהו מסוים, ואתם מעוניינים למנוע תרופה למכה, או להבין האם אכן זוהי פוביה, אנו ממליצים לפנות לשיחת ייעוץ עם איש מקצוע שיוכל לסייע לכם במטרה זו. בקליניקה כמה אנשי מקצוע, האמונים על טיפול בחרדות ופוביות למינהן, שיישמחו לעזור לכם בכל עת. צרו עימנו קשר.

מהי פוביה?

פוביה היא למעשה סוג של חרדה. זהו פחד מוגזם ולא רציונלי מפני אובייקט או אירוע מסויים. פחד זה יכול להופיע הן אצל ילדים והן בקרב מבוגרים. אצל המבוגרים, לפעמים האדם יהיה מודע לכך שהפחד שלו אינו מציאותי, אולם כאשר הוא נתקל באותו מצב, קשה לו לשלוט בפחד או למנוע את תגובותיו לפחד. 

כאשר אדם נתקל באובייקט או אירוע המעורר בו חרדה, פעמים רבות יופיעו כמה תגובות:

מבחינה רגשית: בהלה, פחד גדול ותחושה של חוסר אונים.

מבחינה גופנית: רעד, הזעה, סחרחורת, עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, יובש בפה ועוד. לעיתים יתאר האדם את הסימנים הללו כתחושה שהוא חווה התקף לב. למידע נוסף קיראו אודות התקף חרדה.

מבחינה התנהגותית: הימנעות: חלק ממאפייני הפוביה היא החשש מפני העתיד - מה יקרה אם אתקל באותו אובייקט? מה יקרה כאשר אשהה באותו מצב מפחיד? כאשר פוביה אינה מטופלת, היא בדרך כלל מחמירה, והחמרה זו מתבטאת בפן ההתנהגותי: עם הזמן אדם נמנע מעוד ועוד מקומות, אירועים ומצבים בהם עלול להופיע מושא הפוביה. באופן זה אדם יכול להפסיק להגיע לעבודה, להמנע מלפגוש חברים, להמנע מיציאה מהבית ועוד.

 

סוגי פוביות

1. פוביה ספציפית - פחד מוגזם ממצב מסויים או מאובייקט מסויים.  נהוג לחלק פוביות ספציפיות לארבעה סוגים, אך חשוב לדעת שכל פחד ספציפי המופיע אצל אדם, שאינו רציונלי ואינו נשלט על ידי האדם, הוא בבחינת פוביה שיש לטפל בה בהתאם: 
 

  • פוביות מבעלי חיים - למשל פחד מחרקים, נחשים, כלבים. פוביה מכלבים למשל יכולה להיות מוכללת לכל החיות ההולכות על ארבע (כמו חתולים) ויכולה להיות ספציפית לכלבים בלבד.
     
  • פוביות הקשורות בטבע - פוביה ממים (הידרופוביה), פחד גבהים ועוד.
     
  • פוביה מדם - פחד מזריקות, מפציעה, מלראות דם ועוד.
     
  • פוביה הקשורות לאירועים או מצבים: פחד מטיסות, פחד ממעליות ועוד.

2. פוביה חברתית - פחד ממצב חברתי העלול לגרום למבוכה, בושה, חוסר יכולת תפקוד ואף תחושת השפלה. לדוגמא: פחד קהל, פחד במה, פחד מאכילה בציבור ועוד. לקריאה נוספת: חרדה חברתית.

3. אגורפוביה - הפוביה הנפוצה ביותר, לעיתים מתפתחת מתוך התקף חרדה ולפעמים מופיעה בלעדיו. הפוביה מתייחסת לפחד מפני מקומות פתוחים, סגורים או שהיה במקום ציבורי. אגרופוביה היא פחד ממצב בו האדם לא יוכל לקבל עזרה, כך שאנשים רבים מנסחים את החשש שלהם במילים - "מה יקרה אם יהיה לי התקף חרדה באמצע הסופר ולא יהיה מי שיעזור לי?". הסכנה הגדולה בפוביה זו היא הימנעות מוחלטת מיציאה מהבית מתוך התחושה כי הבית הוא המקום הבטוח היחידי.

4. קלסטרופוביה - פוביה נפוצה מאוד אף היא.

כיצד מטפלים בפוביות? כל האפשרויות לפניכם

 איך מתחילה פוביה?

תיאוריות שונות ניסו להסביר כיצד ומדוע מתפתחת פוביה. כך, תיאוריות ביולוגיות קושרות בין רגישות מוגברת לגירויים לבין חרדה. מנקודת מבט היסטורית, אבולוציונית, רגישות זו הייתה הכרחית להישרדות בעבר ושרידיה מופיעים בקרב חלק מהאנשים כיום, על ידי העברה תורשתית.

תיאוריות התנהגותיות ותיאוריות של למידה מתבססות על הנחה של התניות כיוצרות פוביות. נבין זאת היטב דרך דוגמא: אדם הנמצא במצב בו יש תקלה בעת טיסה (המתבטאת בטלטולים רבים, רעידות ושימוש במסיכות החמצן) יקשר בין טיסה לבין חווית הפחד, ויפתח חרדה מפני אפשרות של טיסה נוספת בעתיד. קיראו אודות פחד מטיסות.

תיאוריות קוגניטיביות קושרות בין פרשנות מוטעה או אמונות ותפיסות שגויות של אירועים או מצבים לבין התפתחות פוביה. כך למשל, האמונה של אדם שאם הוא יטעה בדבריו אנשים אחרים יחשבו שהוא טיפש, עלולה לגרום לו להימנע מהבעת דעתו ואף להמנע ככל האפשר משיחה עם אנשים אחרים.

אם אתם מעוניינים לשמוע באופן אישי על טיפול לפוביות ולהכיר את אנשי הצוות שלנו העוסקים בטיפול בחרדות, תוכלו להתקשר אלינו בכל עת, ונשמח לענות על כל שאלה בנושא. 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה