לטפל בפחדים וחרדות במרכז ד"ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


האפשרויות לטפל בפחדים וחרדות במרכז

   29/03/2020 23:53

חרדה ופחד הם מנגנונים פסיכולוגים בעלי חשיבות הישרדותית שכן, לפחות בעבר, הם סייעו להתמודד עם סכנה.

נהוג להבדיל בין פחד לחרדה לפי מקור האיום: כאשר האיום ידוע וברור אנו קוראים לתגובת הבהלה פחד, וכאשר מקור האיום אינו חיצוני או אינו ידוע, או מורכב ממספר גדול של גורמים שקשה לזהותם, מקובל להגדיר את התגובה כחרדה.

בין אם מדובר בפחד או בחרדה, לשניהם מרכיב רגשי, גופני, וקוגניטיבי. המרכיב הרגשי כולל תחושת אימה ובהלה, ותחושה כי עלינו לברוח, או מנגד לגייס משאבים להילחם בגורם המאיים.

כאשר מדובר בפחד, הבריחה אפשרית, אך כאשר מדובר בחרדה, הבריחה אינה אפשרית- למשל, כיצד ניתן לברוח מהתקף חרדה שמופיע ללא סיבה נראית לעין?

המרכיבים הגופנים הם רבים ומגוונים כאשר הנפוצים הם הזעה, עלייה בחום הגוף, מתח וכאבים בשרירים, כאבי בטן, דפיקות לב ותחושת מחנק.

המרכיב הקוגניטיבי כולל דאגות ומחשבות אשר הופכות להיות קיצוניות ומוגזמות ונוטות לחזור על עצמן ולהציף ללא הרף- כמו מחשבות על מחלות מסוכנות, צורך אובססיבי בשליטה, פחד משיגעון ועוד.  

למרות שהחיים המערביים אינם טומנים בחובם סכנות מידיות מרובות, חרדות ופחדים הם הסוג הנפוץ ביותר של הפרעות נפשיות בקרב האוכלוסייה הבריאה והמתפקדת מבחינה נפשית.

מדוע חרדות ופחדים כל כך נפוצים?

כאמור, פחדים וחרדות מהווים מנגנון פסיכולוגי חשוב להתמודדות עם סכנות, אולם, מנגנון זה אינו מוגבל להתמודדות עם סכנה מידית.

אותו מנגנון המופעל גם לנוכח תסריטים אפשריים שאנו מדמיינים שקרו בעבר או עשויים להתרחש בעתיד.

מחשבות ותסריטים מעוררי חרדה אותם אנו מדמיינים מעוררים רגשות עזים אשר דומים בתחושתם לרגשות לא נעימים אותם חווים בעת התמודדות עם איום ממשי.

בין אם הפחד שלנו מבוסס על מקרים מציאותיים שקרו לנו, או על אירועים שעלולים להתרחש, מרגע שהמחשבה קיימת במוחנו, מתעורר בנוכחותה רגש של חרדה.

למעשה, רגשות לא נעימים שחווינו (למשל מאירועים שקרו לנו בעבר) נחווים בעצמה גבוהה רק לנוכח המחשבה.

למרות שהחיים בחברה המערבית אינם מעמתים אותנו עם סכנות מידיות, קצב החיים המודרני מהיר, משתנה ללא הרף, ומייצר תחושת חוסר וודאות לגבי העתיד לבוא, וצורך ניכר בשליטה.

חוסר הודאות שלעצמו מגביר עוד יותר את תחושות של חוסר שליטה, דבר שיוצר צורך לעיתים להתכונן לגרוע מכל.

בסופו של דבר, עצם החשיבה על אירוע מפחיד שעלול להתרחש בעתיד מעורר ומגביר רגש לא נעים של פחד וחרדה ממנו אנחנו מנסים להימנע בהווה.

 

טיפול בחרדות ופחדים

חרדות ופחדים עלולים להתפתח ממספר גורמים ואינם תמיד בעלי סיבה בלעדית וברורה. חרדה מושפעת מסוג אישיותנו, כאשר כל אחד מפרש אירועים בצורה שונה.

למשל, יש אנשים בעלי נטייה רבה לפרש אירועים כמעוררי חרדה גם שאינם בהכרח כאלה. לתחושת פחד וחרדה גם מקורות ביולוגים, הקשורים לשיווי משקל בין תפקוד של אזורים שונים במוח.

אירועי חיים שאירעו בעבר, או סגנון חיים מלחיץ בהווה גם תורמים לתחושת חרדה. לחרדה ופחד מוגברים נודעים גם מרכיבים תרבותיים.

מצב בטחוני מעורער, או אי יציבות כלכלית מהווים גורמים להיווצרות חרדה ופחדים בחברה המקומית. 
 
קיימים סוגי טיפול רבים לחרדות ופחדים. כל סוג טיפול מתמקד לרוב בגורם דומיננטי אחר המעורר חרדות ופחדים, כאשר פעמים רבות יש צורך לשלב בין השיטות.

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי הוא הטיפול הנפוץ ביותר לחרדות ופחדים. הטיפול מתמקד במרכיבים המחשבתיים וההתנהגותיים המגבירים חרדה ופחד.

על מנת להפחית חרדה מסייעים למטופל לשנות את דפוסי החשיבה דרכם הוא תופס את המציאות, ומסייעים לו להפחית התנהגות המנעותית המשמרת את הפחד והחרדות.

טיפול בביו-פידבק יעיל בטיפול בחרדות ופחדים עם מרכיב פיזיולוגי בולט. מכשיר הביופידבק מנטר את התסמינים הפיזיולוגים המתלווים לחרדה ומסייע למטופל ללמוד לשלוט על תגובות אלו. הטיפול לרוב משולב עם טיפול התנהגותי קוגניטיבי.

היפנוזה והרפיה - בטיפול לומדים טכניקות הרפיה המסייעים בהפחתת חרדות ופחדים. היפנוזה מכניסה למצב תודעתי עמוק המאפשר להפחית מחשבות מעוררות חרדה שקשה למטופל להיות מודע להם, ומסייעת למטופל ללמוד היפנוזה עצמית השימושית בעת לחץ.

טיפול רגשי דינמי - חרדות ופחדים יכולים קשורים להתפתחות רגשית שהחלה והתארגנה בגיל צעיר. בן להורים מחמירים וקפדנים לדוגמה, עלול לפתח הפרעות חרדה בבגרות בשל פרפקציוניזם שפיתח. טיפול דינמי מתמקד במאפיינים האישיותיים התורמים לחרדות ופחדים.

טיפול ממוקד טראומה - לעיתים אירוע ברור גרם להופעת חרדה ויש לטפל באופן ספציפי בזיכרונות ובהשלכות של אותו אירוע. ישנם מספר שיטות טיפול ממוקדות טראומה שהשכיחה היא PE- חשיפה ממושכת.

טיפול תרופתי- שינויים במאזן הכימי במערכת העצבים עלולים להשפיע על הפרשת חומרים כימיים המעוררים בגוף תחושת חרדה. תרופות פסיכיאטריות מאפשרות לאזן את מערכת העצבים ולהפחית תסמיני חרדה. מומלץ במקביל להסתייע בטיפול פסיכולוגי המאפשר לרכוש כלים להתמודדות עם החרדות לאורך זמן.

סובלים מחרדות?

חרדה היא תסמין מאד נפוץ, בעיקר בחברה הישראלית הסובלת בשנים האחרונות מערעור מדיני וכלכלי. אנשים יכולים לסבול תקופות ממושכות מחרדות, ולא יפנו לעזרה מקצועית.

בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל אנשי מקצוע ומומחים המטפלים בחרדות ופחדים באופן ממוקד ויעיל.

במקרים רבים, מספר פגישות מצומצם יכול להחזיר את השקט הנפשי שלא היה מזה שנים.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה