פיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית - הקליניקה במרכז ד''ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית

פיברומיאלגיה היא סינדרום כרוני קשה המתבטא בעיקר בכאבים כרוניים, חמורים ומפושטים - כלומר, שאינם ממוקמים בנקודה ספציפית אלא בכל הגוף - ברקמות השריר ובגידים.

על אף שהמחלה פוגעת באופן משמעותי באיכות חייהם של הלוקים בה, ומגבילה את הפונקציונליות ואת יכולת התנועה שלהם, היא אינה יוצרת נכות ניכרת לעין. פיברומיאלגיה נחשבת לסינדרום ולא למחלה ספציפית, כיוון שהיא עשויה להתבטא במגוון רחב של סימפטומים שונים זה מזה הקשורים ביניהם באופן מסוים, והבסיס הפיזיולוגי המקשר ביניהם עדיין אינו ידוע.

פיברומיאלגיה (בעברית: "דאבת השרירים", ובאנגלית – FMS; Fibromyalgia Syndrome) היא סינדרום כרוני קשה, התוקף בין 2%-4% מן האוכלוסייה – 95% מהם נשים.

בראי המדע המודרני, מקור המחלה טרם הובהר סופית; על אף שיש למחלה מאפיינים גנטיים בולטים, היא נמצאה קשורה גם למצבים פסיכולוגיים (לדוגמה, תגובה לטראומה קשה) ולמצבים פיסיולוגיים (לדוגמה, חבלה באזור הצוואר או מחלות זיהומיות).

מהם הסימפטומים של הפיברומיאלגיה?

הסימפטום הראשון והעיקרי של הפיברומיאלגיה הוא כאבים ונוקשות בשרירים ובגידים בכל הגוף, שנמשכים יותר משלושה חודשים. הכאב עלול להתחיל באזור ספציפי, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר זמן מה בכל הגוף.

הכאב גורם לתחושת "שריפה" באזורים הפגועים, ולקושי בתנועה. לעתים קרובות מידת הכאב משתנה לאורך שעות היום, לפי רמת הפעילות הגופנית, על פי דפוסי השינה או מידת המצוקה הנפשית שהאדם חווה; אך רמה בסיסית מסויימת של כאב קיימת לאורך כל היום, ואצל חלק מן החולים היא עשויה להיות חמורה במיוחד.

אחת הבעיות הקשות הקשורות באבחון פיברומיאלגיה היא העובדה כי הכאבים הנגרמים מן הסינדרום אינם מוסברים ע"י אף ממצא פיסי – ברוב הבדיקות הרפואיות, לא ניכר שום הבדל בין גופו של חולה בפיברומיאלגיה לגופו של אדם בריא.

על כן רופאים רבים מתקשים לזהות את המחלה, או לחילופין מייחסים את הסימפטומים למצוקה נפשית.

סימפטום בולט נוסף של הפיברומיאלגיה הוא רגישות גופנית ללחץ ב-18 נקודות שונות בגוף (בעיקר באזור העורף, המרפקים, המפשעה והברכיים – רוב הנקודות נמצאו משני צידי הגוף), רגישות הניתנת לאיתור בבדיקה רפואית. על פי הקולג' האמריקאי לריאומטולוגיה, זיהוי של רגישות ב-11 מתוך 18 הנקודות מהווה קריטריון קליני לזיהוי המחלה. 

למידע נוסף: פיברומיאלגיה

 

קשר לתסמונת העייפות הכרונית ולמצבים נפשיים

סימפטום נוסף הקשור למחלה הוא עייפות כרונית, מתונה או חמורה, שבה לוקים כ90% מן החולים בסינדרום. העייפות מתבטאת בירידה חדה באנרגיה ובכושר הגופני, ומתוארת ע"י החולים כמעין "שפעת כרונית". השפעתה השלילית של העייפות על חיי החולה היא לרוב חמורה יותר מהשפעתו של הכאב.

מקורו של הסימפטום הוא בעיית שינה הנגרמת בעקבות הסינדרום, הגורמת לכך ששנתם ה"איכותית" של החולים בפיברומיאלגיה תיפגע – כך שעל אף שהחולה ישן מספר שעות תקין, הוא מתעורר מן השינה עייף וללא הרעננות המתבקשת. יש הטוענים כי תסמונת העייפות הכרונית ותסמונת הפיברומיאלגיה הן אותן תסמונות עם מופע מעט שונה.

סימפטום נוסף של פיברומיאלגיה הוא שינויים במצב הרוח וקשיים בחשיבה: כ25% מן החולים בפיברומיאלגיה סובלים מסימפטומים של דיכאון, ואחוזים נוספים סובלים מהפרעות חרדה.

בנוסף, רבים מן החולים מדווחים על קשיים בריכוז ובביצוע מטלות מנטליות פשוטות – אך לא ברור אם הדבר נובע מן המחלה עצמה, או כתוצאה מן העייפות ושינויי מצב הרוח. בנוסף, החולים עלולים לחוש לעתים קרובות נימול (עקצוצים או "הירדמות") של הגפיים והפנים.

סימפטומים נוספים של הפיברומיאלגיה הם מיגרנות, קשיי עיכול ובעיות בדרכי השתן, וגם רגישות של העור לשינויים במזג האוויר.

מהו הטיפול?

הטיפול הינו רב מקצועי וכולל תמיד מרכיב הקשור לכאב ומרכיב נפשי. אנו, בקליניקה לתמיכה רגשית במרכז ד"ר טל, ממליצים על שילוב טיפולים רגשיים המותאם ספציפית לכל אחת ואחד.

הטיפול יכול לכלול טיפול תרופתי, שיחות - וישנם סוגים רבים של טיפולים כאלה, וטיפולים משלימים כמו הפחתת מתח, דמיון מודרך, יוגה מדיטטיבית, ועוד. באם הנך סובלת מפיברומיאלגיה או תסמונת העייפות הכרונית, פנה/י אלינו ונשמח למצוא עבורך את הטיפול המתאים ביותר.

למידע נוסף בנושא:

 


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה