הפן הרגשי של פשיעה בקרב בני נוער – מאת אפרת בשן
 חיפוש סגירה 03-6413483
אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


הפן הרגשי של עבריינות נוער

בניגוד לתדמית מהסרטים ההוליוודים על קציני המבחן ה-Parole officer, שרות המבחן לנוער הינו גוף שיקומי –טיפולי, שבעבודתו מנחה אותו גישה של שיקום וסיוע לבני נוער ולא בחירה תמיד בפן הענשתי.

קצת על שירות המבחן לנוער

שירות המבחן שייך למשרד הרווחה והשירותים החברתיים. מטרתו היא אבחון, טיפול, ייעוץ והדרכה לקטינים עוברי חוק והוריהם, מניעת רצידיביזם (הישנות העבירה) וכן סיוע למערכת אכיפת החוק.

שרות המבחן לנוער פועל באמצעות 3 יחידות מרכזיות: יחידת האבחון, יחידת הטו"ש (טיפול ושיקום) ויחידת המעצרים.

קציני המבחן הינם עובדים סוציאליים, אשר הוכשרו לטפל בעבירות שונות כגון אלימות, מין, רכוש, סמים, שבל"ר (עבירות תעבורה- נהיגה ללא רישיון) ועוד.

אוכלוסיית היעד של שרות המבחן כוללת קטינים בגילאי 12-18, שהופנו על ידי המשטרה כחשודים בביצוע עבירה או קטינים הנמצאים בהליך משפטי וכן קטינים שנעצרו בהוראת בית משפט.

מה עומד מאחורי התנהגות פלילית של בני נוער?

ההנחה הבסיסית אשר עומדת לנגד קציני המבחן היא שמעורבות בפלילים בגיל ההתבגרות היא פעמים רבות סימפטום למצוקה רגשית בעל היבט של קריאה לעזרה.

לכן במסגרת המפגש של המתבגר והוריו עם שרות המבחן, נערך אבחון פסיכו סוציאלי הלוקח בחשבון גם את הרקע המשפחתי-אישי ממנו מגיע הנער, תפקודו במסגרות השונות (לימודית/תעסוקתית/ שעות הפנאי), סביבתו החברתית, התייחסותו לעבירה וכן מידת שיתוף הפעולה שלו עם גורמי הטיפול השונים בקהילה.

קטינים אשר אובחנו על ידי שרות המבחן כבעלי סיכון להמשך מעורבות בפלילים, וכי יש צורך בטיפול סמכותי בצל החוק בעניינם, בימ"ש מטיל עליהם צו טיפולי של שרות המבחן צו ביניים או צו פיקוח.

במסגרת הצו הטיפולי נבנית עבורם תוכנית טיפולית מקיפה הכוללת טיפול פרטני בהתאם לסוג העבירה והצו המשפטי.

תוכניות הטיפול המוצעות על ידי שרות המבחן הינן מגוונות, ומותאמות לצרכי הנער הספציפי, אופי העבירות שביצע, הבשלות הקוגניטיבית שלו, מידת שיתוף הפעולה עם גורמי הטיפול ועוד.

תוכניות הטיפול כוללות בין היתר טיפול פרטני, טיפול קבוצתי, הדרכת הורים, שילוב בתוכניות העשרה עם גורמים בקהילה, גישור, קבוצת דיון משפחתי, הפניה למסגרות חוץ ביתיות ועוד.

לא אחת, מפגש עם רשויות החוק הינו מטלטל וקשה מאוד עבור הנער החשוד בביצוע העבירה וכן עבור המערכת המשפחתית כולה.

טיפול על ידי שירות המבחן – תמיכה וליווי של מרכז ד"ר טל

אנו במרכז טל, מציעים תמיכה לאורך התהליך, כאשר ניתן לפנות אלינו במקרה הצורך מיד לאחר החקירה הראשונית של ילדכם במשטרה.

הצוות המקצועי שלנו יבנה עבורכם תוכנית טיפולית מקיפה הכוללת טיפול פרטני עם אנשי מקצוע מומחים העוסקים בתחום, הדרכה הורית ואבחון פסיכולוגי / פסיכיאטרי במידת הצורך.

כך תוכלו להגיע למפגש עם שרות המבחן כשבאמתחתכם תוכנית טיפולית קיימת, ובכך למנוע עיכוב בקבלת טיפול עבור המערכת המשפחתית כולה.

בטיפול הפרטני, יוכל הנער לבחון את התנהגותו עוברת החוק ולעבד את המניעים שהובילו אותו לידי ביצוע העבירה, וכן לעסוק בתכנים המאפיינים את גיל ההתבגרות וכל זאת באווירה מאפשרת, מכילה ולא שיפוטית.

כמו כן,  במידת הצורך יוכל להיעשות במרכזנו אבחון פסיכו דיאגנוסטי מקיף כמו גם אבחון פסיכיאטרי, אשר ייתנו תמונה רחבה יותר על מצבו הרגשי של הנער והמלצות לאופי הטיפול המומלץ עבורו.

ההורים יוכלו לקבל הדרכה כיצד להגביר את סמכותם ההורית, להציב גבולות לילידיהם באופן מכבד, תוך חיזוק התקשורת ובנייה מחודשת של האמון שנפגע.

כמו כן, במסגרת ההדרכה ההורית, יוכלו ההורים לתת מקום לתחושות השליליות שלעיתים חווים נוכח מצבו הרגשי/תפקודי/עברייני של בנם.

חשוב לציין כי הן קציני המבחן והן המערכת השיפוטית רואים בחיוב התגייסות משפחתית וניסיון אמיתי לטיפול בבעיה ובתנאים שהובילו את הנער לפרוע חוק.

הטיפול הפסיכולוגי, הדרכות הוריות וכד' הן כלי משלים המעיד על מוטיבציה ורצון של התא המשפחתי לשינוי. 


סרטונים בנושא
הצוות המומחה בטיפול בילדים ונוער צוות מומחים מקצועי - מותאם אליך אישית
טיפול ייחודי לנוער במצוקה | לאתר טאלו - טיפול אינטנסיבי לילדים ונוער
מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה