פניה לטיפול - למה ומתי לפנות לקבלת טיפול? מרכז ד''ר טל
  חיפוש סגירה 03-6413483אנחנו כאן בשבילך

השאר/י פרטייך ונחזור אליך בהקדם
קבע פגישה


פניה לטיפול - חשיבות עצומה

   12/01/2015 23:01

אנשים פונים לקבלת טיפול פסיכולוגי מסיבות רבות. במהלך החיים אנו מוצאים את עצמינו או את האהובים עלינו מתמודדים עם מצבים מורכבים, אשר ההתמודדות עימם אינה פשוטה ויכולה להיות מלווה במצוקה גדולה. פנייה לטיפול הינה הכרחית במצבים מסוימים.

סביב אילו נושאים פונים לטיפול?

מצבים כאלו יכולים להיות ממוקדים באדם היחיד, בבני הזוג או במשפחה כולה. הם יכולים להיות בעלי אופי משברי, או ללוות את האדם במשך תקופה ארוכה בעודם לא מטופלים.

הם לעתים בעלי טבע קיומי ובלתי נמנע, כדוגמת התמודדות עם הזדקנות ומוות, ולעתים מדובר בקושי להתמודד דווקא עם מה שלא ניתן לצפות את בואו.

לעתים האדם מוצא עצמו נאלץ להתמודד עם תחושות חרדה חריפות, התקפי פאניקה, או תקופות של דיכאון עמוק, ולעתים הפנייה לעזרה היא על רקע תחושות עדינות יותר של לחץ, ריקנות או עצבות, ומתוך רצון להבין את עצמו ונסיבות חייו טוב יותר. 

בהתאם למספר הרב של הסיבות המובילות לפנייה לעזרה נפשית, קיימות מגוון דרכים לטיפול.
 

פסיכותרפיה הינה כותרת על המאגדת תחתיה עשרות סוגי טיפולים, הניתנים על ידי מטפלים בעלי גישות שונות, לבעיות השונות זו מזו באופיין.

המשותף לטיפולים השונים הוא שברובם הטיפול נעשה בעיקרו באופן מילולי, באמצעות שיחות, כאשר התמיכה ותחושת הביטחון שהמטופל שואב מהקשר הנרקם בינו לבין המטפל מהווה מנוף מרכזי לשינוי.

משכה של ההתערבות הטיפולית משתנה בהתאם לאופי הבעיה. כאשר הבעיה הינה בעלת אופי חמור, פעמים רבות הטיפול כולל גם טיפול תרופתי, הניתן על ידי פסיכיאטר בלבד. קיראו מידע נוסף אודות טיפול פסיכיאטרי.

לרוב האנשים לא קל לפנות לעזרה נפשית. הדבר אינו מפליא, מאחר ופנייה לעזרה נפשית דורשת תהליך לא פשוט של הכרה בקיומה של הבעיה, והחלטה לשנות את המצב. עם זאת, ככל שהפנייה לעזרה מגיעה בשלב מוקדם יותר, כך הטיפול בבעיה ממוקד ומהיר יותר.

סוגי טיפול שונים

להלן סוגי הטיפול העיקריים, המוצעים לבדם או במשולב בהתאם לאופי הבעיה וחומרתה:  

א. טיפול תרופתי - כל בעיה נפשית שהיא מתבטאת גם בשינוי כימי בחומרים הנמצאים במוח.

התרופות המוצעות משפיעות על כמות החומרים הללו והאיזון ביניהם, ומביאות בעקבות כך לשינוי בהרגשת המטופל והתנהגותו. טיפול תרופתי בדרך כלל ניתן על ידי פסיכיאטר מומחה.

לא פעם, רצוי לשקול שילוב של טיפול תרופתי יחד עם טיפול רגשי על מנת להבין את מקור הקושי הנפשי, להתמודד עמו, למצוא כוחות פנימיים להתחזקות וכן למנוע את התלות בתרופה.

פסיכיאטר יכול לייעץ על טיפולים נפשיים מתאימים וכן ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע נוספים בתחום. 

ב. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - טיפול קצר מועד, המתמקד בקשר בין התנהגות, מאפייני חשיבה, רגשות ותחושות גופניות. טיפול קצר מועד זה נחשב המתאים ביותר להפרעות החרדה השונות, למקרים מסוימים של דיכאון ולקשיים רגשיים נוספים. הטיפול מתמקד בהפחתת הסימפטומים עימם הגיע המטופל על ידי זיהוי דפוסי החשיבה והתנהגות העומדים בבסיסם, ואימוץ דפוסים אחרים, מיטיבים.   

ג. טיפול פסיכו דינאמי - בבסיס טיפול זה קיימת הנחת יסוד כי בעיותיו הנוכחיות של האדם הינן תוצר של אירועים מוקדמים בעברו, שעיצבו את אישיותו, אופן חשיבתו, וסוג הקשרים שהוא יוצר.

האירועים הללו מאוחסנים באופן כלשהו כזיכרונות שאינם מודעים, ותהליך השיפור והטיפול חייב לכלול הבנה מעמיקה שלהם ושל האופן בו השפיעו על האדם. בלא- מודע מאוחסנים לא רק זיכרונות של ממש, אלא גם רגשות ותחושות בעלי טבע עמום יותר, שלא הובנו לחלוטין בעת התרחשותם.

הבנתם המחודשת מגבירה את יכולת ההתמודדות של האדם ואת כוחותיו הנפשיים, ומוליכה אותו לעצב את חייו באופן שיביא לו אושר וסיפוק.

קראו עוד על סוגי הטיפול השונים במאמרים המצורפים בהמשך. 

בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל ניתנים מגוון הטיפולים על ידי אנשי מקצוע מנוסים. מגוון אנשי המקצוע העובדים יחד בשיתוף פעולה, מאפשרים להתאים לכל פונה טיפול המתאים לו מתוך רגישות והבנת צרכיו.

מתלבטים מה מתאים לכם? קיראו על פגישת אבחון ראשונית.


מתעניין בטיפול אישי? צוות המומחים שלנו ישמח לעזור צור קשר

אנחנו כאן בשבילך

לקביעת פגישה השאר פרטיך
ונחזור אליך בהקדם
שליחת פנייה